Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RAŚ apeluje: Centrum nauki w EC Szombierki lub Szopienicach

Redakcja
EC Szombierki
EC Szombierki ARC DZ
Ruch Autonomii Śląska wystosował list otwarty do marszałka województwa śląskiego w sprawie lokalizacji Centrum Nauki im. Skłodowskiej-Curie w obiektach dawnej huty Szopienice lub Elektrociepłowni Szombierki. RAŚ sprzeciwia się obecnym przymiarkom do stworzenia centrum na terenie byłej kopalni Katowice lub WPKiW.

W lipcu tego roku marszałek woj. śląskiego, który prawdopodobnie będzie realizował przedsięwzięcie, opowiedział się za umieszczeniem centrum nauki w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Podpisano wówczas list intencyjny w tej sprawie. Kilka dni wcześniej część katowickich radnych zapowiedziała działania, by instytucja ta powstała na terenie byłej kopalni Katowice. Prezydent Katowic obiecał nawet 20 mln zł.

PIOTR USZOK, PREZYDENT KATOWIC, WYKŁADA 20 MLN ZŁ NA CENTRUM NAUKI

WPKiW I KATOWICE WALCZĄ O LOKALIZACJĘ CENTRUM NAUKI

Jak jednak przekonuje Ruch Autonomii Śląska, którego lider Jerzy Gorzelik jest jednym z członków zarządu województwa, centrum nauki w regionie powinno powstać w którymś z wymagających rewitalizacji obiektów industrialnych. Członkowie Ruchu zaproponowali, by była to blisko stuletnia Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu lub mająca jeszcze starszą historię walcownia cynku w katowickich Szopienicach.

GORZELIK: SPŁONĄŁ UNIKAT. ZRÓBMY TAM CENTRUM NAUKI

W umieszczonym na stronie www.slaskiecentrumnauki.pl liście przedstawiciele RAŚ piszą m.in., że inicjatywę powołania w regionie centrum nauki przyjęli z radością, ponieważ może przyczynić się do zmiany wizerunku województwa i dostarczyć mu "ożywczego impulsu". Ich zdaniem ważne jest jednak, by wykorzystać wszystkie związane z projektem możliwości.

Ponieważ z doświadczeń innych państw wynika, że powstania podobnych instytucji można spodziewać się w najbliższych latach także w innych miejscach Polski, o sukcesie ewentualnej śląskiej instytucji zdecyduje przede wszystkim oryginalność oferty. Tę, zdaniem Ruchu, zagwarantowałaby lokalizacja "w jednym z wymagających rewitalizacji obiektów industrialnych" - dając, przy okazji, podstawę wyraźnej osi programowej centrum.

"Tchnięcie nowego życia w pomnik przemysłowej przeszłości nie byłoby jedyną wartością dodaną. Wiele ważnych obiektów industrialnych - jak np. walcownia cynku w katowickich Szopienicach czy Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu - usytuowanych jest w miastach lub dzielnicach wymagających kompleksowej rewitalizacji" - zaznaczono w liście.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Członkowie RAŚ uważają, że wprowadzenie w postprzemysłową przestrzeń nowych, atrakcyjnych funkcji dałoby rozwojowy impuls także otoczeniu. "Argument walki ze społecznym wykluczeniem z pewnością byłby też pomocny w staraniach o środki europejskie" - zaakcentowano w tekście. Korzyścią dla całego regionu byłoby budowanie jego wizerunku jako miejsca potrafiącego twórczo adaptować dorobek cywilizacyjny poprzednich pokoleń.

Pod listem otwartym - oprócz Gorzelika - podpisali się m.in. - dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński, historyk z Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Kaczmarek, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Rafał Bartek, reżyser Wojciech Sarnowicz, a także publicyści Krzysztof Karwat i Michał Smolorz. Tekst listu poparło do środowego wieczora prawie 200 internautów.

CZYTAJCIE LIST INTENCYJNY W SPRAWIE UTWORZENIA CENTRUM NAUKI

Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. Architektura obiektu inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - obiekt ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz charakterystyczne trzy 120-metrowe kominy i wieżę zegarową. Zakład, w którym niedawno wygaszono produkcję, należy obecnie do fińskiego koncernu Fortum.

Położony na terenie nieistniejącej już Huty Metali Nieżelaznych w katowickiej dzielnicy Szopienice budynek walcowni dawnej Huty Uthemanna to jedyny z historycznych obiektów zakładu, w którym zachowała się część oryginalnego wyposażenia. Regionalni społecznicy próbowali działać na rzecz utworzenia w nim Muzeum Hutnictwa Cynku w Szopienicach, jednak kilka miesięcy temu jego przejęcia odmówiło miasto.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera