Ratują Jaskinię Szachownica i mieszkające w niej nietoperze...

  Ratują Jaskinię Szachownica i mieszkające w niej nietoperze [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ratują Jaskinię Szachownica i mieszkające w niej nietoperze
  1/36
  przejdź do galerii

  Ratują Jaskinię Szachownica i mieszkające w niej nietoperze ©Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach/Gmina Lipie

  W jaskini Szachownica trwają właśnie prace nad zabezpieczeniem jej stropu. Zobaczcie zdjęcia i przeczytajcie, dlaczego jaskinia musi być zabezpieczona.
  Szachownica to jeden z najdłuższych systemów jaskiniowych na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej. Wzniesienie ze względu na swoje walory zostało objęte ochroną prawną w postaci rezerwatu przyrody i specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000. Ostoja jest drugim pod względem liczebności zimowiskiem nietoperzy w Polsce, a w Polsce południowej największym.

  Wszystkie jaskinie Góry Krzemiennej stanowiły niegdyś jeden system. Pierwotnie obiekt ten powstał dzięki rozpuszczaniu skał przez wody polodowcowe. Obecnie istniejący system przestworów został wydrążony przez człowieka podczas eksploatacji górniczej.

  Obiekt ten jest obszarem szczególnej koncentracji regionalnej nietoperzy, niezwykle istotnym dla utrzymania ich populacji dla Polski oraz Unii Europejskiej. Jej zachowanie może mieć w perspektywie czasowej kluczowe znaczenie dla przetrwania tych zwierząt.

  Podstawowym celem projektu, który realizowany jest właśnie w jaskini, jest zachowanie istotnego miejsca występowania nietoperzy oraz odpowiednich warunków siedliskowych. Warunkiem utrzymania właściwego stanu ochrony dla nietoperzy na terenie tego obszaru jest zatrzymanie dezintegracji stropu tego obiektu.

  W celu zatrzymania dezintegracji Jaskini Szachownica prowadzone są prace polegające na konserwacji i wzmocnieniu struktury skalnej stropu. Do zabezpieczenia obiektu zastosowano kombinację dwóch metod powszechnie stosowanych w górnictwie służących do zabezpieczania podziemnych wyrobisk korytarzowych w kopalniach: iniekcyjne wzmacnianie górotworu od strony stropów jaskini oraz wzmacnianie górotworu za pomocą kotwi z powierzchni.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał