Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratujmy Wielki Piec w Rudzie Śląskiej! [OPINIE i ZDJĘCIA]

Joanna Oreł
Wielki Piec Hutniczy w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu powinien zostać zagospodarowany i wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego? A może chcecie, by ostatni taki obiekt na Śląsku zniknął na zawsze? Sprawdziliśmy, co sądzą na ten temat rudzianie oraz jakie są opinie ekspertów.

Michał Kokoszka, mieszkaniec Nowego Bytomia, pracował w Hucie Pokój
Huta Pokój dała mojej rodzinie pracę i chleb. Tutaj pracowali moi dziadkowie, ojciec, bracia, ja, a teraz mój syn. Natomiast sam Wielki Piec jest symbolem historii tego zakładu i powinien znów działać - dzięki temu, wielu mieszkańców Rudy Śląskiej znalazłoby zatrudnienie. Bo proszę sobie wyobrazić, że w najlepszych czasach pracowało tutaj od 8 do 10 tys. pracowników. W hucie Pokój było 5 pieców, stalownia i walcownia. Bardzo dobrze wspominam lata przepracowane w tym zakładzie.

CZYTAJ O SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Wiesława Pawletko, Czytelniczka
Mam pomysł na zagospodarowanie pieca w Rudzie Śląskiej. Nie jest to mój pomysł, tylko coś, co zwiedzałam w tym roku podczas wakacji. Starachowice - Muzeum Przyrody i Techniki. Stary piec hutniczy, zwiedza się go, wyjeżdża się na niego windą, ogląda całą panoramę dawnego zakładu... pani przewodnik rewelacyjnie opowiada i kasują za to pieniądze. Oczywiście to nie jedyna atrakcja w tym muzeum. Są dalsze plany jego rozwoju i wykorzystania tego co jest do przygotowania nowych atrakcji dla turystów. Można, by ten piec w Rudzie zagospodarować - skoro inni potrafią - i włączyć do szlaku Zabytków Techniki naszego województwa.

Stanisław Witała, przewodnik PTTK z Rudy Śląskiej
Uważam, że Wielki Piec jest nieodłącznym elementem huty Pokój, a ta jest powiązana z Rudą Śląską, zarówno historycznie, jak i ekonomicznie. Przecież to właśnie ten zakład, przez lata był naszym, można by powiedzieć - chlebodawcą. Tu narodziła się Friedenshütte, Fryna, a później nasz, Nowy Bytom. Przypomnijmy - w tym 1840 roku, zatrudnienie w hucie Pokój znalazło 10 tys. osób. To był początek dobrych czasów dla hutnictwa Rudy Śląskiej. I tylko tej jednej - hucie Pokój - udało się przetrwać do dzisiaj. Natomiast sam piec stał się dla nas nieodłącznym elementem miasta - wrósł w jego krajobraz. Jeżeli chodzi o jego zagospodarowanie. Najlepiej, gdyby go bardziej wyeksponować i np. postawić przy nim kilka ławeczek. W końcu to nasza historia.

Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej
Huta Pokój powstała w 1840 roku i na przestrzeni 170 lat istnienia wielokrotnie była przebudowywana i modernizowana. Huta jako zakład przemysłowy do chwili obecnej jest czynna, w konsekwencji na jej terenie znajdują się budynki o różnym stopniu zachowania i o różnej wartości historycznej lub architektonicznej. O specyfice miejsca decydują w największym stopniu obiekty produkcyjne, nie wyłączając z ich grona wielkiego pieca, którego wizerunek jest już w tej chwili dla Górnego Śląska ikoną. W otoczeniu tych obiektów znajduje się nieliczna grupa budynków historycznych należących do dawnego zaplecza energetycznego, warsztatowego czy pomocniczego zakładu, których utrzymanie jest niezbędne ze względu na ich zabytkowy charakter. Z konserwatorskiego punktu widzenia niezmiernie ważne jest by grupa wskazanych budynków przetrwała i ilustrowała dawne środowisko produkcyjne, dobrze utrwalone w miejskim krajobrazie, gdyż w przeciwnym razie sylwetka zakładu zatraci tożsamość. Z tego względu ważne jest też zachowanie Wielkiego Pieca.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Wielki piec mógłby zostać włączony w szlak zabytków techniki województwa śląskiego. Niezależnie od tego czy obiekt ten jest oglądany z poziomu ziemi czy też w przyszłości udało by się potraktować go również jako punkt widokowy wraz z bardziej rozbudowaną możliwością jego zwiedzenia obiekt ten wywiera wielkie wrażenie na osobach odwiedzających to miejsce. Niejednokrotnie ludzie czytając informacje o wielkich piecach i oglądając rysunki nie zdają sobie sprawy z wielkości tego urządzenia, dlatego też zachęcam do osobistego odwiedzenia tego miejsca, a wielki piec pomimo, że znajduje się na ogrodzonym terenie zakładu przemysłowego jest doskonale widoczny z przebiegającej w pobliżu ulicy Piotra Niedurnego.

CZYTAJ O SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Jeżeli chodzi o stan Wielkiego Pieca, to pomimo, że nie jest od wielu lat użytkowany do celów produkcyjnych posiada bardzo mocną konstrukcję, która nie uległa do tej pory zniszczeniu, dlatego też prawdopodobieństwo katastrofy budowlanej w mojej ocenie nie występuje.

Witold Czyż, Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Lista obiektów na Szlaku Zabytków Techniki jest cały czas otwarta. Wobec tego, każdy obiekt, który spełnia pewne wymagania może się na niej znaleźć. Także Wielki Piec huty Pokój. Trzeba tylko napisać odpowiedni wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Później powołujemy specjalny zespół, który przeprowadza audyt obiektu - sprawdzamy jego funkcjonalność, dostępność i atrakcyjność turystyczną. Jeżeli taki obiekt jest w jakimś sensie jest naszym dziedzictwem industrialnym i przejdzie kontrolę, to być może znajdzie się na Szlaku Zabytków Techniki.

A JAKIE JEST TWOJE ZDANIE NA TEMAT PRZYSZŁOŚCI WIELKIEGO PIECA? NAPISZ W KOMENTARZACH

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera