Razem naprawdę możemy więcej. Integracja i samodzielność

Materiał informacyjny Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
Udostępnij:
Jednym z najważniejszych kroków ku samodzielności jest niezależność finansowa – a tą zapewnia praca. – Dlatego otworzyliśmy rynek pracy na obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną. Dlatego też uruchomiliśmy program aktywizacyjny dla cudzoziemców „Razem Możemy Więcej”. Zainteresowanie było tak duże, że zwiększyliśmy jego finansowanie z planowanych 40 mln zł do ponad 100 mln zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ponad 11,5 mln zł z tej puli trafi do województwa śląskiego

Blisko 6,6 mln obywateli Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju, granicę z Polską przekroczyło ponad 3,4 mln osób. Wiele z nich zostanie z nami na dłużej, ponad 1,1 mln osób ma już nadany numer PESEL. Zdanych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że zdecydowana większość to kobiety z dziećmi.

Matki za główny cel obierają sobie utrzymanie rodziny, zapewnienie bytu dzieciom. Dla nich znalezienie pracy i samodzielność to lepsze życie i bezpieczna przyszłość ich rodziny.

Pod koniec maja Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło konkurs aktywizacyjny dla cudzoziemców „Razem Możemy Więcej”. W ramach Konkursu jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz instytucje rynku pracy mogły ubiegać się o dofinansowanie na realizacje projektów od 300 tys. do nawet 1,5 mln zł. Złożono w sumie 873 oferty.

– Finalnie w pierwszej edycji programu „Razem Możemy Więcej” dofinansowanie otrzymało 115 projektów. Zainteresowanie było tak duże, że zwiększyliśmy jego finansowanie z planowanych 40 mln zł do 104 mln zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje, ponad 11,5 mln zł z tej puli trafi do województwa śląskiego.

Systemowe wsparcie

Obecnie najważniejsze jest tworzenie systemowych rozwiązań, które stworzą warunki sprzyjające aktywizacji zawodowej społeczności ukraińskiej.

Pierwsze z takich rozwiązań przyjęliśmy już w uchwalonej w ekspresowym tempie rządowej specustawie. Niedawno Rada Ministrów przyjęła projekt, w którym wprowadzamy kolejne instrumenty ułatwiające obywatelom Ukrainy wchodzenie na polski rynek pracy – podkreśla minister Maląg.

Program „Razem Możemy Więcej” to uzupełnienie tych działań. Środki przeznaczone będą na systemowe narzędzia wsparcia, m.in. na integrację społeczną, szkolenia językowe, pomoc psychologiczną, a także pomoc w poszukiwaniu pracy oraz szkolenia zawodowe.

W każdym województwie realizowany będzie przynajmniej jeden projekt, najwięcej projektów będzie w województwach mazowieckim (18), wielkopolskim (14) i śląskim (13).

– Konkurs „Razem Możemy Więcej” to już kolejny krok w celu zwiększenia aktywizacji zawodowej cudzoziemców. To bardzo ważne, by osoby, które chcą zostać w Polsce na dłużej, jak najszybciej osiągały samodzielność, poznawały język, by integrowały się z lokalną społecznością – podkreśla minister Marlena Maląg.

Projekty realizowane na Śląsku

Jednym z 13 projektów, które będą prowadzone w województwie śląskim w ramach programu „Razem Możemy Więcej”, jest Zadanie „Moja droga do zatrudnienia”. Z projektu realizowanego przez Fundację Pomoc Maltańska skorzystać ma 100 osób.
Na podstawie wieloletniego doświadczenia w projektach aktywizacji zawodowej, zostaną przygotowane kompleksowe ścieżki wsparcia w procesie reintegracji zawodowej przede wszystkim dla obywateli Ukrainy. Uczestnicy będą korzystać z profilowania – identyfikacji potrzeb uczestnika, Indywidualnego Planu Działania, wsparcia doradcy zawodowego, a także wsparcia doradczego w zakresie założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Wsparcie w procesie pośrednictwa pracy będzie realizowane we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Katowicach oraz agencjami zatrudnienia.

Obywatele Ukrainy na rynku pracy w Polsce

Pracownicy z Ukrainy już od lat wspierają polską gospodarkę. Dynamiczny wzrost napływu cudzoziemców do pracy w Polsce widoczny jest od 2014 roku.

– Obywatele Ukrainy doskonale odnajdują się na naszym rynku pracy. W ramach nowej procedury ograniczającej biurokrację zatrudnionych zostało już ponad 180 tys. pracowników z Ukrainy. Zdecydowana większość, bo ponad 130 tys., to kobiety. Pamiętajmy, że za tą liczbą kryją się również ich rodziny, które w ten sposób zyskały źródło utrzymania – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

Bezrobocie w Polsce

Mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, rynek pracy w Polsce jest stabilny. Z danych Eurostatu wynika, że Polska jest w czołówce krajów z najniższym bezrobociem – jest ono u nas o ponad połowę niższe niż średnia dla wszystkich państw unijnych.

Z kolei najnowsze dane GUS wskazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia br. wyniosła 5,2 proc. Sytuacja na rynku pracy jest jeszcze lepsza niż przewidywały szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie