Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja województwa częstochowskiego? Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wysłał list do premiera, w którym domaga się realizacji obietnic

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
1 maja 2016 roku w Częstochowie odbył się symboliczny Marsz po Województwo
1 maja 2016 roku w Częstochowie odbył się symboliczny Marsz po Województwo Piotr Ciastek
Prawo i Sprawiedliwość rozważa podział województwa mazowieckiego. Nic dziwnego, że w Częstochowskie znów rozgorzała dyskusja o tym, że przy okazji reformy samorządowej, rząd powinien wywiązać się ze składanych obietnic reaktywacji województwa częstochowskiego. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk jako "prezydent największego miasta w Polsce, które nie jest wojewódzkim" skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym pyta o podjęte działania i upomina się o reaktywację województwa częstochowskiego.

Reaktywacja województwa częstochowskiego? Pod Jasną Górą ten temat powraca co jakiś czas. W Częstochowie nikt nie ma wątpliwości, że miasto ponownie powinno być stolicą regionu. Te dyskusje od lat podgrzewają politycy PiS, który obiecują przywrócenie województwa częstochowskiego. Głównym orędownikiem tego pomysłu jest poseł Szymon Giżyński, ale podobne deklaracje podczas kampanii wyborczej w 2019 roku składał m.in. ówczesny marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

Kiedy na jaw wyszły plany podziału województwa mazowieckiego, w Częstochowie znów zaczęto się głośno upominać, aby przy okazji reformy samorządowej reaktywować województwo częstochowskie. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk skierował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

"W ślad za pochodzącymi z kręgów rządowych doniesieniami dotyczącymi zaawansowanych prac związanych z podziałem województwa mazowieckiego, jako prezydent Częstochowy, największego miasta w Polsce pozbawionego statusu wojewódzkiego, po raz kolejny stanowczo domagam się od Rządu RP podjęcia decyzji dotyczącej przywrócenia na mapę administracyjną Polski województwa częstochowskiego" - czytamy w liście prezydenta, który dodaje:

"Wnioskuję jednocześnie o informację co w tej sprawie do tej pory zrobiono oraz czy obecnie lub w najbliższym czasie będą podejmowane działania stwarzające podstawy do oczekiwanych przez nas zmian".

Nie przeocz

- Przypomnę po raz kolejny, że deklaracje dotyczące odtworzenia województwa częstochowskiego były mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta oraz subregionu wielokrotnie składane przez czołowych polityków oraz przedstawicieli obecnej koalicji rządzącej, zwłaszcza w czasie kampanii wyborczych przed kolejnymi wyborami - przypomina premierowi prezydent Częstochowy.

- W związku z tym jest dla mnie niezrozumiałe, że do dziś nie mieliśmy informacji o żadnych pracach związanych choćby z oficjalnymi konsultacjami społecznymi, dotyczącymi powrotu na mapę województwa częstochowskiego. Jak wiadomo proces reaktywacji województwa powinien czasowo poprzedzać decyzje europejskich instytucji związane z podziałem środków europejskich w nowej perspektywie finansowej po 2020 r., by nowy region mógł być brany pod uwagę przy rozdziale unijnych funduszy - twierdzi Krzysztof Matyjaszczyk, który podkreśla znaczenie dla Częstochowy i całego regionu kwestii reaktywacji województwa częstochowskiego:

"Sprawa województwa w kontekście pomyślnej przyszłości miasta i regionu ma dla częstochowianek i częstochowian bardzo istotne znaczenie. Dlatego jako prezydent miasta wielokrotnie kierowałem stosowną korespondencję m.in. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premier Beaty Szydło i Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Obszerny list z przypomnieniem naszych argumentów wysłałem także do Pana Premiera. Niestety nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, która odnosiłaby się do składanych wielokrotnie przez polityków PiS (w tym członków Pana obecnego Rządu) obietnic i wskazywała realną perspektywę realizacji projektu odrodzenia województwa częstochowskiego."

Musisz to wiedzieć

- Dlatego – w kontekście doniesień o planach realizacji zmian administracyjnych w zakresie podziału województwa mazowieckiego – upominam się ponownie o podniesienie statusu administracyjnego Częstochowy oraz regionu i wnioskuję do Pana Premiera o podjęcie realnych działań w tym zakresie, zgodnie ze składanymi przez polityków PiS deklaracjami. Jeżeli takiej woli nie ma, oznacza to, że w trakcie kolejnych kampanii wyborczych mieliśmy do czynienia ze zwykłym oszukiwaniem społeczności Częstochowy i subregionu w imię osiągnięcia doraźnych politycznych korzyści - dodaje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

List do premiera w tej samej kwestii skierowali również radni Wspólnie dla Częstochowy. - Oczekujemy zmian w podziale administracyjnym kraju przywracających na mapę Polski województwo częstochowskie zgodnie z kierowanymi od wielu lat postulatami ze strony różnych środowisk i partii politycznych - piszą częstochowscy radni.

Zobacz koniecznie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera