Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w Bytomiu: Mieszkańcy nie odwołali prezydenta Damiana Bartyli WYNIKI REFERENDUM

PSZ
Referendum w Bytomiu trwa
Referendum w Bytomiu trwa
Referendum w Bytomiu w sprawie odwołania prezydenta Damiana Bartyli trwało od godz. 7 do godz. 21. Jest nieważne, bo do urn poszła niewystarczająca liczba uprawnionych do głosowania. Od wyników referendum zależał los prezydenta Bytomia. Aby referendum było ważne, w głosowaniu musiało wziąć udział co najmniej 26 tys. 177 wyborców. Okazało się, że do głosowania poszło około 20 000 osób. Sprawdź wyniki referendum w Bytomiu.

Referendum w Bytomiu

Bytomianie mogli skorzystać z 79 lokali wyborczych, które znajdą się w każdej dzielnicy miasta. Informacja o tym, do jakiego lokalu wyborczego powinniśmy pójść oddać głos, znajduje się w obwieszczeniach rozwieszonych w całym mieście.

AKTUALIZACJA GODZ. 23:15

CZYTAJ KONIECZNIE
WYNIKI REFERENDUM W BYTOMIU

Na 79 lokali utworzono 10 lokali odrębnych, które znajdą się w domach pomocy, szpitalach czy areszcie śledczym. Łącznie w lokalach będzie zasiadać 632 osoby, które będą dbać o sprawny przebieg głosowania. Ponadto każda z komisji będzie miała jedną osobę skierowaną do obsługi informatycznej.

REFERENDUM W BYTOMIU INCYDENTY

Głosowanie potrwało do godz. 21. Do tego czasu trwała cisza wyborcza w Bytomiu.

Wyniki referendum w Bytomiu

Wyniki głosowania w referendum w Bytomiu znane będą zapewnie wstępnie kilka godzin po zamknięciu lokali. Ostatecznie jednak oficjalne wyniki poda Państwowa Komisja Wyborcza.

Dziennik Zachodni opublikuje wyniki referendum najszybciej, jak to będzie możliwe, tuż po godz. 21.

CZYTAJ KONIECZNIE
WYSOKA FREKWENCJA W REFERENDUM W BYTOMIU

ILE OSÓB MUSI GŁOSOWAĆ, ABY REFERENDUM BYŁO WAŻNE

Aby niedzielne referendum było ważne, do urn tego dnia musi pójść co najmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach w 2014 roku. Wtedy udział w wyborach samorządowych wzięło ponad 43 tysiące osób. W niedzielę 3 grudnia swój głos musiałoby oddać co najmniej 26 tys. 177 wyborców, aby referendum w ogóle było ważne. Wystarczy, że będzie jedna osoba mniej i wynik głosowania nie będzie miał już żadnego znaczenia. Aby odwołać prezydenta musi być przewaga głosów mieszkańców za jego odwołaniem.

Cisza wyborcza w Bytomiu

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (dalej „Ustawa”) (Dz.U. z 2013 r., 706 j.t.) obowiązek zachowania ciszy przed referendum określono na 24 godziny przed dniem referendum. Cisza obowiązuje, aż do dnia zakończenia głosowania.

Kampania referendalna rozpoczyna się z dniem podjęcia uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub postanowienia komisarza wyborczego o przeprowadzeniu referendum i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania.

Od zakończenia kampanii referendalnej, aż do zakończenia głosowania zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Na 24 godziny przed dniem referendum aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Podmioty biorące udział w kampanii referendalnej obowiązane są usunąć pochodzące od nich plakaty i hasła referendalne oraz urządzenia ogłoszeniowe w terminie 30 dni od dnia referendum.

Okres tzw. Ciszy referendalnej to jest: Bezwzględny Zakaz agitacji wyborczej jest ściśle określony w Ustawie i podlega szczególnej ochronie prawnej. W okresie ciszy referendalnej Ustawa wprowadza całkowity zakaz podawania do publicznej wiadomości wyników przedreferendalnych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży referendalnych przeprowadzanych w dniu głosowania. Złamanie tego zakazu podlega grzywnie zgodnie z Ustawą. Zakazy, o których mowa powyżej, obejmują wszelkie formy podawania do wiadomości publicznej wymienionych tam wyników sondaży, a zatem dotyczy również nadawców internetowych. Traktując internet na równi z prasą, przyjmuje się, że pozostawienie wcześniej umieszczonych treści na stronach internetowych (tak jak w prasie) nie narusza tego zakazu.

Złamanie ciszy podlega grzywnie. W okresie ciszy referendalnej nie dopuszczalna jest żadna z form agitacji wyborczych określonych w Ustawie. Zabroniona jest też agitacja wyborcza w lokalach wyborczych, gdzie odbywa się głosowanie. Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 2012 r., w referendum lokalnym nie zbiera się i nie podaje do wiadomości publicznej w trakcie głosowania informacji o liczbie osób uprawnionych do głosowania i liczbie osób, którym wydano karty do głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!