Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum ws. sześciolatków nie będzie! [NA ŻYWO + WIDEO]

Redakcja
Głosowanie ws. sześciolatków
Głosowanie ws. sześciolatków x-news
Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum edukacyjnym dotyczącym m.in. obowiązku szkolnego 6-latków. Przeciw organizowaniu referendum opowiadały się kluby PO i PSL. Kto ZA wnioskiem Stowarzyszenia Rzecznika Praw Rodziców Karoliny i Tomasza Elbanowskich? ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO + WIDEO

GŁOSOWANIE WS. SZEŚCIOLATKÓW:

AKTUALIZACJA GODZ. 10:25
Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum ws. sześciolatków.

ZOBACZ KONIECZNIE WYNIKI GŁOSOWANIA NAD REFERENDUM WS. SZEŚCIOLATKÓW:
TAK GŁOSOWALI POSZCZEGÓLNI POSŁOWIE

Głosowało 454 posłów. Za wnioskiem o referendum zagłosowało 222 posłów, przeciwko - 232 posłów.

Dwaj posłowie PSL - Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski - zagłosowali za wnioskiem o referendum. Złamali dyscyplinę partyjną.

AKTUALIZACJA GODZ. 10.11
- Pójście 6-latków do szkół spowoduje, że będą one coraz lepiej wypełniać swoje funkcje - powiedział premier Donald Tusk.

AKTUALIZACJA GODZ. 10.05:Podczas przemówienia premiera Donalda Tuska podszedł do niego Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, by się przywitać. Na ręku niósł jedno ze swoich dzieci.

AKTUALIZACJA GODZ. 10.01:
- Kiedy słyszę, z ust posła SLD, że głosowanie nad referendum to sposób na rozkręcenie koalicji, to ręce opadają - mówi premier Donald Tusk w Sejmie. - Sejm głosował nad tym, że sześciolatki idą do szkoły już w 2009 r. Dzisiaj mamy 2013 rok.

AKTUALIZACJA GODZ. 9.54:
Jako pierwszy pyta poseł Kazimierz Michał Ujazdowski: Jeśłi w takiej sprawie nie mam przeprowadzać referendum, to w jakiej sprawie nam pozwolicie głosować - pyta premiera Donalda Tuska.

AKTUALIZACJA GODZ. 9.28:
Przeciw organizowaniu referendum opowiadają się kluby koalicji PO-PSL. Wszystkie kluby opozycyjne zapowiedziały poparcie obywatelskiego wniosku, podobnie dwoje posłów koło sejmowego Inicjatywa Dialogu oraz większość z ośmiorga posłów niezrzeszonych.

W klubie PO głosowaniu wniosku o referendum będzie obowiązywać dyscyplina. PO argumentuje, że 6-latki idą do szkół w większości krajów europejskich. Podobnie dyscyplina będzie obowiązywać w klubie PSL, jednak dwóch posłów Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski zapowiadało od dawna głosowanie za przeprowadzeniem referendum. Po wprowadzeniu dyscypliny klubowej w głosowaniu Kłopotek powiedział, że zagłosuje w zgodzie z własnym sumieniem, w podobny sposób wypowiedział się Dąbrowski.

Sejm przyjmuje obywatelski wniosek bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zakładając 100 proc. frekwencję (460 posłów) w głosowaniu nad wnioskiem ws. referendum, jego zwolennicy musieliby zebrać 231 głosów. Kluby PO i PSL mają łącznie 232 posłów, a opozycja, wliczając posłów niezrzeszonych, 228.

W dzisiejszym głosowaniu - biorąc pod uwagę spodziewane głosowanie dwóch posłów PSL za wnioskiem oraz posłanki niezrzeszonej, wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, która zapowiedziała głosowanie przeciwko - dużą rolę odegra frekwencja na sali sejmowej.

Inicjatorzy referendum - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - zebrali prawie milion podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzeniem. Chcą, by w referendum zadać pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

W ocenie Karoliny i Tomasza Elbanowskich ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków.
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

PSL zagłosuje przeciwko propozycji organizacji referendum ws. sześciolatków. Klub w czwartek wieczorem podjął decyzję o uchwaleniu w tej sprawie dyscypliny partyjnej.

Sytuacja jednak nie jest klarowna, bo dwaj członkowie koalicyjnego PSL, mimo partyjnej dyscypliny, mogą się z niej wyłamać - tak wynika z ich wcześniejszych wypowiedzi. Wszystkie kluby opozycyjne zapowiedziały poparcie obywatelskiego wniosku.

- Spodziewam się kar. Być może będzie upomnienie, być może nagana nawet, ale nie sądzę, żeby posunięto się do wyrzucenia Eugeniusza Kłopotka z klubu. Nie mówiąc o tym, że niektórzy mówią o wyrzuceniu z partii - to jest niemożliwe - powiedział Eugeniusz Kłopotek z PSL. Poseł skomentował konsekwencje. jakie mogą być w stosunku do niego wyciągnięte po głosowaniu za referendum ws. sześciolatków.

Klub Parlamentarny PSL zdecydował, że podczas dzisiejszego głosowania posłowie będą starali się odrzucić propozycję referendum.

- Jeśli dzisiaj zagłosujemy przeciwko referendum obywatelskiemu, nie damy szansy obywatelom się wypowiedzieć, to popełniamy bardzo poważny błąd polityczny - dodał Kłopotek.



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!