Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacja w Katowicach: jak będzie wyglądała siatka szkół bez gimnazjów?

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Reforma edukacja w Katowicach
Reforma edukacja w Katowicach Polska Press
W przyszłą środę ważna Komisja Edukacji w Katowicach. Prawdopodobnie wówczas urzędnicy zdradzą szczegóły dotyczące reformy edukacji w Katowicach i odpowiedzą na najważniejsze pytanie w tych dniach: jak będzie wyglądała nowa siatka katowickich szkół bez gimnazjów.

- Chcemy projekt uchwały w tej sprawie przedstawić radnym już na lutowej sesji Rady Miasta - zapowiada Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic do spraw Polityki Edukacji.

Przypomnijmy, że do 31 marca samorządy mają podjąć uchwały dostosowujące sieci szkół do zmian w oświacie. Wcześniej, bo już w lutym, projekty nowej sieci muszą przedstawić w kuratoriach oświaty.

Nowa ustawa likwidująca gimnazja ma być wprowadzana stopniowo, począwszy od roku szkolnego 2017/2018. Od września nie będzie naboru do gimnazjów, dzieci z obecnej szóstej klasy pójdą do klasy siódmej szkoły podstawowej. Gdzie będą uczyły się dzieci z poszczególnych gimnazjów, w jakich budynkach zostaną utworzone 8-klasowe podstawówki?

Co z często wyremontowanymi budynkami gimnazjów? Ile będzie kosztowało wprowadzenie reformy w Katowicach i - jedno z najważniejszych pytań - ilu nauczycieli i pracowników szkół straci pracę? Ostatecznych odpowiedzi wciąż brak, bo jak słyszymy w Urzędzie Miasta wciąż trwają prace nad konkretnymi rozwiązaniami.

Reforma edukacji w Katowicach: projekt uchwały z nową siatką szkół jeszcze w lutym

- Jesteśmy w trakcie konsultacji, rozwiązujemy problemy tak, żeby absolutnie ograniczyć trudne skutki reformy dla uczniów i pracowników szkół - mówi Grażyna Burek. Jak dodaje we wtorek w Katowicach odbyły się warsztaty w tej sprawie z dyrektorami.

- Pracujemy przede wszystkim dla dobra uczniów, ale także po to, by ocalić etaty dla pracowników szkół - zapewnia Burek.

W takim samym tonie w sprawie wypowiadał się na styczniowej Komisji Edukacji Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, który odpowiada za wdrożenie reformy w mieście.

- Zrobimy wszystko, aby dzieci w naszym mieście miały edukację zapewnioną na najwyższym poziomie - mówił wówczas. Deklarował, że urząd zrobi wszystko, aby nauczyciele mieli zatrudnienie. - Zamierzamy tak ten projekt przygotować, aby znaleźć jak najbardziej optymalne rozwiązanie - dodawał.

Dodajmy, że w Katowicach jest 26 gimnazjów. Aż 18 samodzielnych, osiem działa w zespołach szkół. Dodatkowo w mieście jest 8 gimnazjów specjalnych w zespołach szkół specjalnych. W roku szkolnym 2016/2017 w gimnazjach naukę pobiera 5224 uczniów w 212 oddziałach. W klasach pierwszych uczniów jest 1806, a oddziałów - 69. W tych placówkach, jak wynika z Budżetu Miasta, jest 550 etatów nauczycieli oraz ponad 200 w administracji i obsłudze.

Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!