Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji stała się faktem. Gimnazja zostaną zlikwidowane

Katarzyna Domagała-Szymonek
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekty ustaw wprowadzających do szkół spore zmiany. Do końca grudnia swój podpis ma pod nimi złożyć prezydent RP. Zgodnie z założeniami gimnazja zostaną zlikwidowane, na rzecz wydłużenia nauki w szkołach podstawowych i średnich.

W środę premier Szydło wraz z Anną Zalewską minister edukacji narodowej spotkała się z wojewodami oraz kuratorami oświaty. To oni będą odpowiadać za akcje informacyjne w szkołach, samorządach i wśród rodziców dotyczące zmian w edukacji.

To, że szkoły czeka prawdziwa rewolucja jest już pewne. We wtorek rząd przyjął projekty ustaw zmieniających szkoły. - Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tej reformy. Na ten cel mamy zabezpieczone pieniądze w budżecie - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej.

Zgodnie z projektami ustaw docelowa struktura w oświacie składać się będzie z: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz szkołę policealną. Z edukacyjnej mapy znikną gimnazjach (tych w Śląskiem jest 820, w tym roku szkolnym uczy się w nich 117 tys. 486 uczniów i pracuje 9 tys. 625 nauczycieli).

- Taki model oznacza stworzenie spójnej i drożnej struktury organizacji szkół oraz wydłużenie okresu kształcenia i wychowania w jednej szkole i w tej samej grupie rówieśniczej. Przedstawione rozwiązania ograniczą konieczność częstej adaptacji uczniów do nowych warunków uczenia się oraz będą sprzyjać uzyskiwaniu lepszych efektów kształcenia - zaznacza MEN.

Zmiany w systemie edukacji rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas to uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tym samym nie będzie już rekrutacji do I klasy gimnazjum. Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zaczną się z kolei od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024.

Wraz z ogłoszeniem decyzji rządu, szefowa MEN poinformowała o starcie kampanii informacyjnej „Dobra szkoła”. Na stronie www.reformaedukacji.men.gov.pl znajdziemy najważniejsze informacje na temat zmian w edukacji. Na stronie każdy z rodziców może sprawdzić jaką drogą edukacyjną pójdzie jego dziecko we wrześniu 2017. Uruchomiono specjalne infolinie. Do końca listopada do każdej szkoły zostanie dostarczony pakiet informacyjny. W szkołach, urzędach i kuratoriach rozwieszone znajdą się plakaty informacyjne.

– Podczas wprowadzania reformy chcemy być z każdą szkołą, każdym nauczycielem oraz organami prowadzącymi – mówiła szefowa MEN.

Podczas wtorkowej konferencji minister przedstawiła też mapę drogową reformy. To nic innego jak harmonogram dalszych prac. Zgodnie z nim na przełomie listopada i grudnia ustawami zajmą się parlamentarzyści, potem podpis pod nimi złoży prezydent RP. Do 31 marca samorządy będą miały czas na podjęcie uchwał dotyczących dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Następnie 1 września rozpocznie się wdrażanie zmian.

Choć jeszcze kilka miesięcy temu minister Zalewska podkreślała, że w wyniku reformy ani jeden nauczyciel nie straci pracy (mają znaleźć pracę w pozostałych typach szkół, zalewska podawała, że powstanie ok. 5 tys. oddziałów klas siódmych), dziś już rząd mówi o wdrażaniu systemu wsparcia.

– Chciałabym, żeby samorządy nie mówiły o zwolnieniach, tylko o tym, że dajemy nauczycielom nowe szanse i propozycje - podkreślała szefowa rządu. Z kolei Zalewska doprecyzowywała, że 900 mln złotych zostanie przeznaczone na skutki reformy oświaty.

Tymczasem na 19 listopada Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje ogólnopolską manifestację nauczycieli. Związkowcy alarmują, że reforma wprowadzana w tak błyskawicznym tempie może przynieść wyłącznie chaos i bałagan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!