Reforma edukacji w Dąbrowie Górniczej: oto nowa sieć szkół, nauka na dwie zmiany

Piotr Sobierajski
Gimnazjum nr 4 zniknie, a w budynku tej szkoły ma się uczyć część wychowanków Szkoły Podstawowej nr 8
Gimnazjum nr 4 zniknie, a w budynku tej szkoły ma się uczyć część wychowanków Szkoły Podstawowej nr 8 PAS
Udostępnij:
Reforma edukacji w Dąbrowie Górniczej wiąże się z wieloma zmianami. Podczas środowej sesji Rady Miejskiej dąbrowscy rajcy przyjęli ostateczną wersję projektów w sprawie nowej sieci szkół, jaka obowiązywać będzie po wprowadzeniu reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Jednomyślności, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, nie było, ale po konsultacjach z nauczycielami i rodzicami poznaliśmy kształt nowej mapy edukacyjnej miasta. Choć może ona jeszcze ulec zmianie, bo teraz piłeczka znajduje się po stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Przypomnijmy, że wcześniej informowaliśmy już o możliwych scenariuszach szkolnych roszad. I jak się okazało większość planów się potwierdziła. Największą zmianą w stosunku do tamtych propozycji jest natomiast brak korekty w obwodach szkół podstawowych nr 12, 18, 13 oraz 29. Co to oznacza? Uczniowie w Szkole Podstawowej nr 12 od września będą musieli rozpocząć naukę na dwie zmiany, a docelowo nawet na trzy zmiany. To wszystko dlatego, że budynek jest za mały, by pomieścić wszystkie dzieci z najbliższej okolicy.

- Ta zmiana to wola rodziców – mówi Iwona Krupa, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. – My tak chcieliśmy ustalić sieć szkół, by uniknąć tej dwuzmianowości. Rodzice chcieli inaczej, ale może nie jest to ich ostatnie słowo. SP 18,29 i 13 mogą jeszcze przyjąć uczniów w ramach naboru uzupełniającego – dodaje. Taki wybór rodziców związany jest m.in. z faktem, że mając szkołę „za płotem” ich pociechy musiałyby jednak uczęszczać do placówek oddalonych znacznie dalej. Zmiany obwodów wprowadzone zostaną natomiast w przypadku szkół podstawowych nr 21 i 31.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości proponowali natomiast przekształcenie Gimnazjum nr 10 w Strzemieszycach w szkołę zawodową, zwaną teraz branżową. Byli też przeciwni łączeniu nauki uczniów podstawówek w dwóch różnych budynkach, jak planuje to zrobić miasto.

– Strzemieszyce mają tradycje związane z pielęgniarstwem. Dlatego warto byłoby pójść w kierunku szkoły branżowej. Z moich konsultacji wynika także, że kurator oświaty nie przyjmie propozycji łączenia dąbrowskich szkół – przekonuje radny Grzegorz Jaszczura. Wiceprezydent Iwona Krupa przyznaje jednak, że nie ma w mieście zapotrzebowania na nowe szkoły branżowe, choć w Strzemieszycach faktycznie istniało kiedyś liceum medyczne.

Zgodnie z planami Szkoła Podstawowa nr 10 przy ul. Górników Redenu 4 ma funkcjonować także w budynku Gimnazjum nr 1 im. H. Kołłątaja przy ul. Królowej Jadwigi 11 (klasy V - VIII) . Szkoła Podstawowa nr 31 w Ząbkowicach na osiedlu Młodych Hutników ma zostać połączona z budynkiem Gimnazjum nr 9 im. Marii Skłodowskiej-Curie przy al. Zwycięstwa 44. Przez dwa lata w budynku SP 31 uczyłyby się dzieci klas I - IV, a w budynku byłego Gimnazjum nr 9 klas V - VIII. Po dwóch latach, od roku szkolnego 2019/20 SP 31 zostałaby przekształcona w Zespół Szkolno-Przedszkolny, do którego przeniesione zostaną przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola nr 33. Wtedy mieściłoby się tam 7 oddziałów przedszkolnych oraz dzieci z klas I - III. Starsze dzieci z klas IV - VIII uczyłyby się w budynku byłego Gimnazjum nr 9. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Adama Mickiewicza przy ul. Krasińskiego 34 miałaby wykorzystać do nauki również budynek Gimnazjum nr 4 przy ul. Wyspiańskiego 1 (klasy V - VIII). W Strzemieszycach Szkoła Podstawowa nr 17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 na dwa lata zostałaby połączona z Gimnazjum nr 10 im. K.K. Baczyńskiego przy ul. Obrońców Pokoju 7. Prognozy demograficzne są takie, że potem wszyscy uczniowie zmieszczą się w budynku SP 17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4, a budynek byłego gimnazjum zostanie zagospodarowany przez miasto. Prognozy miasta są też takie, że za pięć lat do nauki wystarczą uczniom tylko jedne budynki szkół podstawowych nr 8 i 10. Będzie za mało uczniów, by dzielić kształcenie na dwa osobne budynki.

Reforma edukacji sprawi także, że z gruntownie remontowanego i przebudowywanego budynku Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków całkowicie zniknie za dwa lata gimnazjum z oddziałami sportowymi. To oznacza, że nowoczesny obiekt będzie wykorzystany tylko w jednej czwartej. Może bowiem pomieścić aż 900 uczniów, a szkoła sportowa, co podkreślane było na sesji, zazwyczaj tworzy dwie nowe klasy w liceum. Dlatego miasto planuje przeniesienie tam od 1 września 2019 roku pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 3. Obecny budynek tej szkoły zdaniem Iwony Krupy wymagałby bowiem kolejnych wysokich nakładów na remonty, a szkoła sportowa, która będzie całkowicie zmodernizowana, mieści się tuż obok.

Zgodnie z planami Gimnazjum nr 6 im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego ma do wygaszenia działać natomiast wspólnie z III Liceum Ogólnokształcącym im. Lucjana Szenwalda w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gołonogu przy ul. Prusa 3. Co będzie potem z dużym budynkiem, w którym zostanie samo liceum, tego na razie nie wiadomo. A co będzie w takim razie z nauczycielami i personelem dodatkowym?

- Kwestie finansowe oraz liczba etatów ostatecznie uzależniona będzie od przyjętej sieci szkół oraz wytycznych wynikających z nowej podstawy programowej. Na pewno zmiany wynikające z nowych przepisów oświatowych będziemy starali się wprowadzać w taki sposób, aby nie ucierpieli na tym uczniowie dąbrowskich szkół - mówi Iwona Krupa.

Dziś do gimnazjów wszystkich rodzajów (także specjalnego i dla dorosłych) uczęszcza w Dąbrowie Górniczej 2533 uczniów. Przypadają na nich 304,38 etaty nauczycielskie. Z dąbrowskimi gimnazjami związanych jest także dziś 123,89 etatów pracowniczych i obsługi oraz 22,74 etatów urzędniczych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie