Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Śląskiem: Pierwsze uchwały wpłynęły do kuratorium

Katarzyna Domagała-Szymonek
Do 31 marca samorządy mają czas podjąć uchwały oświatowe. Dwie pierwsze już wpłynęły do Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Do końca zeszłego tygodnia już 143 samorządy z woj. śląskiego, czyli ponad 80 proc. skonsultowało się z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz przedstawiło koncepcję zmian w oświacie na swoim terenie. Pierwsze miasta, m.in. Katowice mają już gotowe projekty uchwał dostosowujących sieć szkół do reformy oświaty. Starostwo powiatowe w Bielsku-Białej oraz Lędziny takie uchwały już przekazały do zaopiniowania przez kuratorium.

Spokojnie, profesjonalnie

– Spotkania z przedstawicielami samorządów przebiegają w spokojnej i profesjonalnej atmosferze – komentowała w piątek na spotkaniu z mediami Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. Wyliczała, że do tej pory już 143 samorządy wzięły udział w konsultacjach.

– Wspólnie dyskutowaliśmy na temat nowej koncepcji szkół. Zdarzało się, że nasza optyka była nieco inna niż samorządów. Jednak były to nieliczne przypadki. Liczę, że samorządy, które jeszcze nie zgłosiły się do nas, niebawem to zrobią – dodawała śląska kurator oświaty. Z obserwacji kuratorium wynika, że większość samorządów w Śląskiem idzie w kierunku łączenia i przekształcania gimnazjów, a nie ich likwidowania.

Pytania o największe wyzwania, jakie stoją przed samorządami Urszula Bauer: – Widzimy, że dużym problemem jest przekonanie się samorządów do tego, że reforma edukacji powinna wiązać się z zagęszczeniem sieci szkół. To znaczy, że jeśli będą sprzyjające warunki infrastrukturalne, to powinno tworzyć się jak najwięcej ośmioletnich szkół podstawowych. Tym samym powinny one funkcjonować w mniejszych obwodach, a dzieci powinny mieć bliżej do szkoły. Tymczasem nie wszystkie samorządy patrzą na to w ten sposób co my. Niektóre przy okazji reformy chcą zmniejszyć liczbę szkół, by zmniejszyć koszty funkcjonowania oświaty. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że będziemy zabiegać o to, aby ani jedna szkoła nie została zlikwidowana – dodała Bauer.

Liczby swoje, życie swoje

Piątkowa konferencja prasowa odbyła się przy okazji kolejnego spotkania z przedstawicielami samorządów, podczas którego dyskutowano o nowym prawie oświatowym. Zainteresowanie było ogromne. Aula w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach była pełna.

Jednym z punktów spornych z pewnością jest zatrudnienie nauczycieli i pracowników szkół. – Organy, które chcą zamykać gimnazja, muszą liczyć się z tym, że to wiąże się z konsekwencjami dla nauczycieli. Staramy się przekonać samorządy, żeby nie wybierały tego rozwiązania. Wyliczenia, jakie przedstawiła pani minister Anna Zalewska, oparte są na faktach (danych z Systemu Informacji Oświatowej –przyp. red).

Z nich bardzo jasno wynika, że jeśli wykorzysta się przepisy zawarte w ustawie Prawo Oświatowe, można wygenerować dodatkowe oddziały dla nauczycieli – zaznaczała Bauer.
Z jej opinią nie godzą się samorządy.

– Liczby swoje, a życie swoje. Nie można opierać wyliczeń wyłącznie na danych statystycznych. Wielu nauczycieli pracuje na niepełny etat, więc dodatkowi uczniowie pomogą w wyrównaniu im etatu – komentowali podczas przerwy w konferencji samorządowcy.

– Kuratorium patrzy na reformę przez różowe okulary. Zwolnień nie da się uniknąć. Tą najlepszą opcją, będzie zmniejszenie nauczycielom etatu, ale nie wiem czy to ich ucieszy – komentował inny samorządowiec.

Zalewska i referendum

Jutro swoją wizytę w Delegaturze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej zapowiedziała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Szefowa resortu edukacji z pewnością odniesie się do zgłoszonych do zaopiniowania przez nasze samorządy uchwał. Bowiem tematem spotkania ma być wprowadzanie reformy oświaty.

Termin jej przyjazdu zbiegł się z dniem ogłoszenia przez Związek Nauczycielstwa Polskiego treści pytania, jakie miałoby być zadanie w ogólnopolskim referendum oświatowym. Pytanie ma być wyłącznie jedno i dotyczyć zablokowania całej reformy oświaty. W ten dzień wszystkie organizacje popierające pomysł ZNP na zorganizowanie ogólnokrajowego referendum planują też podpisać wspólną deklarację. W ten sposób powołany do życia zostanie ogólnopolski komitet referendalny.

Kampania dla rodziców

Podczas spotkania z samorządowcami Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski zachęcał, by w proces konsultowania zmian jak najmocniej włączyć rodziców uczniów.
– Rodzice czują, że nie wszystko jest im przedstawione w sposób precyzyjny. Zwracam się z prośbą, żeby konsultacje z nimi nabrały rozpędu – apelował Wieczorek.

Dlatego dzisiaj, wraz z zakończeniem ferii w Śląskiem, na całego uszyła kampania informacyjna dla rodziców. Zaplanowano spotkania w każdej z sześciu delegatur kuratorium – w Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, Rybniku, Gliwicach i Sosnowcu. Harmonogram wkrótce znajdzie się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W kwietniu Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi szczegółowe informacje dotyczące planowanych podwyżek dla nauczycieli. Od dwóch miesięcy pracujemy nad statusem zawodowym nauczyciela. Są z nami przedstawiciele wszystkich związków, samorządowcy oraz eksperci ministerstwa edukacji. Pani premier po spotkaniu z Solidarnością obiecała, że w kwietniu pokażemy harmonogram podwyżek. Będą to kwoty, procenty i dokładny plan. Ustalimy to razem, szacując budżet i subwencje oświatową – mówiła w zeszłym tygodniu w „Sygnałach dnia“ szefowa resortu edukacji.

Będzie to pierwszy wzrost płac nauczycieli od 2012 r. Z przygotowanego przez MEN projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wynika, że jeszcze w tym roku płaca zasadnicza nauczycieli wzrośnie od 29 do 40 zł brutto. Wysokość będzie zależała od stopnia awansu zawodowego nauczycieli. Zgodnie z informacjami przedstawionymi w tabeli zamieszczonej w projekcie, wynagrodzenie nauczyciela stażysty będzie w tym roku wynosić 2294 zł brutto (więcej o 29 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2361 zł brutto (więcej o 30 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 2681 zł brutto (więcej o 34 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 3149 zł brutto (więcej o 40 zł brutto).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera