Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Zawierciu. Ile pieniędzy wydano?

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Pierwszy, w którym uczniowie, nauczyciele i samorządy będą musieli zmierzyć się z reformą edukacji. Już w poniedziałek w samym Zawierciu rok szkolny rozpocznie 3914 uczniów. Aż 388 z nich to uczniowie klas pierwszych.

W roku szkolnym 2017/2018 na terenie miasta przybyły trzy szkoły podstawowe. Wcześniej były gimnazjami. Mowa o Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2 oraz Szkole Podstawowej nr 3. Najlepiej w gronie tych trzech placówek rekrutacja wypadła w popularnej „Trójce”, w której rok szkolny rozpocznie 55 osób. Do SP1 uczęszczać będzie 16 pierwszoklasistów. Do „Dwójki” zapisało się 18 dzieci.

- W żadnej szkole nie doszło do sytuacji, w której nie ma utworzonego oddziału. W żadnej ze szkół nie ma również więcej oddziałów niż planowaliśmy - podkreśla Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

A jak wygląda rekrutacja w pozostałych placówkach na terenie Zawiercia? Najwięcej pierwszoklasistów rozpocznie naukę w Szkole Podstawowej nr 6 oraz Szkole Podstawowej nr 9. Do obu placówek zapisano po 75 uczniów. Najmniej uczniów zapisano do Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Szkoły Podstawowej nr 8. Do obu placówek uczęszczać będzie po 12 pierwszoklasistów.

Wdrożenie reformy edukacji okazało się sporym wydatkiem. Gminy mogły liczyć na wsparcie z rezerwy ministerialnej.

- Wszystkie trzy gimnazja wnioskowały o dodatkowe środki z 0,4 proc. rezerwy części oświatowej subwencji na 2017 rok. Gmina otrzymała wnioskowane środki. Łącznie była to kwota w wysokości 331 374 złotych - mówi Marcin Wojciechowski.

Największa kwota została przeznaczona na remont sanitariów. Prace kosztowały 126 tys. złotych. Na doposażenie świetlic wydano prawie 105 tys. złotych. Na doposażenie pomieszczeń poszczególnych szkół do nauki przedmiotów przeznaczono około 100 tys. złotych.

- Gmina z środków własnych przeznaczyła dodatkowe środki na przygotowanie szkół podstawowych do potrzeb wdrażanej reformy. Przeznaczono na to 199 760 złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup niezbędnego wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych. Nie mamy informacji na temat kosztów osobowych związanych z reformą - dodaje Marcin Wojciechowski.

Warto dodać, że okres wakacyjny to tradycyjnie czas przeprowadzania remontów na terenie poszczególnych szkół. W tym roku na remonty w szkołach podstawowych wydano 309 248 złotych. Na prace remontowe w przedszkolach przeznaczono 243 622 złotych. Na remonty w gimnazjach wydano 186 223 złotych.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!