Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region we mgle. A lotnisko w Pyrzowicach nie

Krzysztof Szendzielorz
Jesienne mgły od kilku dni paraliżują lotniska w Polsce. Port w Pyrzowicach opiera się zamgleniom i przyjmuje samoloty z innych portów. - To nie znaczy jednak, że jesteśmy całkowicie wolni od mgieł. W pogodzie wiele zależy od szczęścia - mówi Cezary Orzech, rzecznik Katowice Airport.

Port w Pyrzowicach od niedzieli rana do wtorkowego popołudnia obsłużył 12 samolotów, które miały lądować m.in. w Warszawie, Modlinie czy Wrocławiu. Śląskie lotnisko nie musiało korzystać w tym czasie z pomocy. Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, jest najwyżej położonym lotniskiem w kraju. Znajduje się 303 metry nad poziomem morza. Dla przykładu, warszawskie Okęcie jest na wysokości 110 metrów. Cezary Orzech podkreśla też jeszcze jeden walor, który wcale nie musi wydawać się oczywisty w województwie śląskim. - Mimo wszystko nasze lotnisko znajduje się w takim miejscu, gdzie atmosfera nie jest w dużym stopniu zanieczyszczana przez przemysł - podkreśla.

- A zanieczyszczenia w mieście mogą też generować mgłę, przekształcać ją w smog - dodaje. Kiedyś duży problem miał z tym chociażby Londyn, który w połowie XX wieku wprowadził zakaz palenia węglem w kominkach. W Pyrzowicach w ciągu roku jest od 6 do 10 dni mglistych, które mogą utrudniać latanie. W Krakowie jest ich już kilkadziesiąt.

- Oczywiście, nasze lotnisko na przyjęciu dodatkowych samolotów zarabia, ale nie cieszymy się z cudzych problemów, bo wiążą się one z dużymi niedogodnościami dla pasażerów - mówi Orzech. Podkreśla, że i Pyrzowicom najbardziej zagrażają mgły radiacyjne, czyli powstające nad ranem w wyniku wypromieniowania ciepła z gleby. Takie mgły unoszą się bardzo nisko nad ziemią.

Od czterech lat atutem naszego lotniska jest też nowoczesny system nawigacyjny ILS, który umożliwia lądowanie, gdy podstawa chmur jest na wysokości 60 metrów od drogi startowej, a widzialność nad nią wynosi 800 metrów. Oddane w tym roku do użytku lotnisko w Modlinie nie ma wcale ILS-u.

Co ciekawe, znajdujące się zaledwie kilkanaście kilometrów od śląskiego lotniska miejscowości zaliczane są do najbardziej zamglonych w regionie! Jak obliczyli hydrolodzy, średnio sto dni w roku mieszkańcy Świerklańca i Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich, żyją we mgle. Mirosław Bacik, sołtys Świerklańca i strażak, potwierdza te obserwacje. W sołectwie są miejsca, gdzie występują często zamglenia, a w dodatku mgły są bardzo gęste.

- To dotyczy mniej więcej 4-kilometrowego odcinka od boiska Unii Świerklaniec w kierunku parku, instytutu sadownictwa i dalej Piekar Śląskich - mówi. - Od dziecka pamiętam, że w tym miejscu był problem. Dochodzi tam do kolizji drogowych. Sam kiedyś wjechałem samochodem na wysepkę na skrzyżowaniu, bo widoczność była chyba tylko na dwa metry - wspomina Bacik. Zdaniem sołtysa, takie anomalia pogodowe są związane z tym, że wokół są łąki, a także park świerklaniecki.

- To jest taki podmokły teren, więc chyba z tego powodu tworzą się mgły. Szczególnie jesienią. Trzeba uważać, gdy jedziemy samochodem - dodaje. Do silnych zamgleń dochodzi też na autostradzie A4 w rejonie węzłów Ostropa i Bojków. Tam GDDKiA zamontowała ostrzegawcze znaki z pulsującymi światłami i żółtą tablicą: "Zwolnij, mgła".

Mgły czekają nas dziś i jutro

Rozmowa z Gabrielą Brodacką, synoptykiem biura prognoz IMGW w Krakowie
Mgły znów dają się nam we znaki i paraliżują na przykład polskie lotniska. Długo będzie występował ten problem?
Zamglenia to nic nadzwyczajnego o tej porze roku. Mieliśmy z nimi przecież do czynienia prawie na całym terytorium Polski. Mgły mogą pojawiać się jeszcze w nocy z wtorku na środę. Lokalnie widoczność może zostać ograniczona nawet do 100 metrów. Później zmieni się front i wzmoże się wiatr, więc wkrótce nie powinniśmy mieć już większych problemów z mgłą.

Dlaczego na jednym obszarze zamglenia występują częściej, a na innym rzadziej?
Rzeczywiście, na niektórych terenach zamglenia mogą występować częściej niż na innych obszarach.

Taka sytuacja w wynika z różnych czynników. Głównie z ukształtowania terenu. W kotlinach albo dolinachna pewno będą częściej występowały mgły.
Zamglenia związane z też ze słabym przewietrzaniem terenu. Nie bez znaczenia jest również obecność zbiorników wodnych i dolin rzecznych. Mamy w takim przypadku do czynienia ze specyficznym mikroklimatem, który przyczynia się po powstawania zamgleń.

Rozmawiał: K. Szendzielorz


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!