Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regularne kontrole u okulisty gwarancją dobrego widzenia

AMA
Fot. Tomasz Borówka
Na pytania internautów odpowiada lek. med. Anna Nowińska, asystent na oddziale okulistycznym Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach

~julitka: Czy jest jakiś postęp w leczeniu jaskry?
lek.med._Anna_Nowińska: Jeżeli chodzi o leczenie samego uszkodzenia nerwu wzrokowego, to niestety współczesna medycyna nie ma nic nowego do zaoferowania, natomiast jeżeli chodzi o wczesne wykrywanie zmian jaskrowych, to od kilku lat notujemy znaczne postępy w tej dziedzinie.

~ia: Czy komputery niszczą wzrok?
lek.med._Anna_Nowińska: Zbyt długa praca przy komputerze w nieodpowiednich warunkach oświetlenia może prowadzić do zaburzeń akomodacji oraz ze względu na rzadsze mruganie - do rozwoju zespołu suchego oka.

~Janusz: Czy istnieją nieinwazyjne metody leczenia zeza?
lek.med._Anna_Nowińska: W przypadku zeza wszystko zależy od kąta zeza oraz stwierdzanej wady refrakcji. Duża grupa pacjentów może być leczona przy pomocy odpowiedniej korekcji wady wzroku i systematycznych ćwiczeń ortoptycznych. O wyborze metody leczenia zawsze decyduje specjalista okulistyki dziecięcej.

~tola: Czy pole widzenia może się zmniejszać i co robić żeby tego uniknąć?

lek.med._Anna_Nowińska: W przypadku pola widzenia, wszystko zależy od przyczyny pogorszenia wyniku. Wynik pola widzenia jest zaburzony w przypadku chorób neurologicznych, zaburzeń siatkówki, w jaskrze, we wszystkich chorobach soczewki i rogówki. A wiec wynik jest zależny od wielu czynników. Jeżeli pyta pani o jaskrę, to właściwe i systematyczne stosowanie leków przeciwjaskrowych powoduje zahamowanie postępu choroby.

~ahd: Czy jest jakaś różnica w użytkowaniu soczewek zmieniających kolor oczu od noszenia zwykłych soczewek kontaktowych?
lek.med._Anna_Nowińska: Nie ma żadnej różnicy.

~Mrówka: Mam jedną źrenicę większą od drugiej. Co to oznacza? Moja siostra ma to samo.
lek.med._Anna_Nowińska: Jest to tzw. anizokoria. Jeżeli lekarz wykluczył choroby układu nerwowego, a siostra ma ten sam objaw i jest on wrodzony, to można zrezygnować z dalszej diagnostyki.
~Agnieszka_1: Czy jest możliwe, że jeden okulista zapisał mi okulary plusy, a drugi minusy? Czy to oznacza, że z moim wzrokiem dzieje się coś niedobrego?
lek.med._Anna_Nowińska: Wszystko zależy od czasu, jaki minął pomiędzy badaniami. Młodsze osoby mają tendencję do tzw. skurczu akomodacji, to oznacza że przy wąskich źrenicach wynik refrakcji to minusy, natomiast po rozszerzeniu źrenicy - otrzymujemy wynik dodatni, czyli plusy. Polecam przeprowadzić badanie refrakcji przy wąskiej źrenicy oraz po zakropieniu (najlepiej trzykrotnym) kroplami 1% Tropicamid. To pozwoli określić ostatecznie wadę wzroku.

~bono20: Moja wada wzroku wynosi -1 dioptrii na lewe i prawe oko. Czy jest to wada, którą można skorygować np. soczewkami?
lek.med._Anna_Nowińska: Oczywiście.

aniap1978: Czy są na dzień dzisiejszy możliwości leczenia wad wzroku w przypadku zanikających nerwów wzrokowych?
lek.med._Anna_Nowińska: Zanik nerwu wzrokowego jest rozpoznaniem bardzo poważnym. Zawsze muszą być przeprowadzone badania oceniające funkcję i strukturę nerwu wzrokowego, takie jak wzrokowe potencjały wywołane, pole widzenia, optyczna koherentna tomografia. Dopiero po przeprowadzeniu tych badań lekarz może określić jak poważne są zmiany zanikowe. Niestety, we współczesnej medycynie nie ma jeszcze możliwości regeneracji zniszczonych włókien nerwowych.

~abeced: Raz na kilka miesięcy w polu mojego widzenia pojawiają się srebrzyste półkola bądź łuki. Co to oznacza i czy współczesne leczenie może to zmienić?
lek.med._Anna_Nowińska: Jeżeli są to błyszczące mroczki pojawiające się okresowo i ustępujące po ok. 20 minutach, przesuwając się na obwód pola widzenia, sugeruje to rozpoznanie migreny wzrokowej. Jeżeli dodatkowo po mroczkach występuje ból głowy, przeciwstronnie do mroczków, to tym bardziej sugeruje migrenę. Ale bez specjalistycznych badań nie można postawić rozpoznania tylko na podstawie wywiadu. Proszę udać się do okulisty albo do neurologa.

~Ona17: Od 2. roku życia noszę okulary. Obecnie mam 17 lat. Przez cały czas przed oczyma mam spadający brokat. Lekarze nie wiedzą, co to jest. Może pani coś mi podpowie?
lek.med._Anna_Nowińska: Prawdę mówiąc jedyne co mam na myśli, to tzw. rozpływ skrzący ciała szklistego, czyli drobinki rozproszone w ciele szklistym (galaretce, która wypełnia oko). Ale to powinno być widoczne w trakcie badania dna oka. Bez badania okulistycznego nie mogę pomóc.

~mateusz22gda: Czy polecałaby by Pani laserową operację wzroku przy wadzie -2,25. Czy mogą się z tym wiązać jakieś niemiłe konsekwencje w przyszłości?
lek.med._Anna_Nowińska: Wszystko zależy od Pana zawodu i oczekiwań. Dużą rolę odgrywa też badanie kwalifikacyjne, podczas którego ocenia się grubość rogówki, szerokość źrenicy, przeprowadza badania w kierunku jaskry oraz bada dno oka. Nawet jeżeli kwalifikacja przebiegnie pomyślnie, zawsze mogą wystąpić powikłania po zabiegu np. zespół suchego oka, który występuje niemal zawsze, gorsze widzenie nocą lub przy prowadzeniu samochodu. Najgorszym z powikłań jest zakażenie i zapalenie rogówki. Reasumując, polecałabym raczej okulary lub korekcję soczewkami kontaktowymi.

Mam_ciastko!: Słyszałem o laserowym leczeniu krótkowzroczności, na które sam cierpię. Podobno może to przynieść skutki uboczne, jak np. powiększenie całej gałki ocznej. Czy to prawda? A może laserowe leczenie jest całkowicie bezpieczne?
lek.med._Anna_Nowińska: Teoretycznie bezpiecznie można korygować wady do - 8/- 10 D krótkowzroczności, ale wszystko zależy od badan kwalifikacyjnych - mam tu na myśli grubość rogówki oraz szerokość źrenicy.

~Outlawz: Mam 21 lat i boję się o swój wzrok.To pytanie raczej do dietetyka, ale chciałbym wiedzieć jak mogę wzmocnić wzrok poprzez jedzenie i trening jeśli tak w ogóle można:)
lek.med._Anna_Nowińska: Jeżeli wszystko jest w porządku, to znaczy - ma Pni pełną ostrość wzroku, a badanie okulistyczne nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, to nie ma potrzeby stosowania jakiejś dodatkowej diety lub treningu. Natomiast jeżeli w grę wchodzi dużo nauki (czytania), to warto zadbać o prawidłowe oświetlenie, a podczas czytania raz na jakiś czas popatrzeć w punkt na horyzoncie (rozluźnia akomodację). Co do jedzenia - polecam zbilansowaną dietę bogatą w owoce i warzywa.
~!!!Samotny_w_związku: Jakie są skuteczne metody leczenia zespołu suchego oka? Chcę nosić soczewki, natomiast ta przypadłość skutecznie mi to uniemożliwia.
lek.med._Anna_Nowińska: Wszystko zależy od stopnia nasilenia zespołu suchego oka w tzw. teście Schirmera oraz obecności chorób towarzyszących, np. chorób autoimmunologicznych. Przy łagodnym zespole suchego oka wystarczy regularne stosowanie preparatów sztucznych łez w kroplach bez konserwantów, w cięższych przypadkach stosowane są żele, leki przeciwzapalne lub nawet immunosupresyjne. Polecam soczewki jednodniowe, wysokouwodnione. A dodatkowo preparaty sztucznych łez.

~Facet_2: Czy istnieje możliwość korekty laserowej nadwzroczności przy współistniejącym oczopląsie (lekkim)?
lek.med._Anna_Nowińska: Metody laserowe obecnie dostępne korygują nadwzroczność lekkiego stopnia do 4D. Przede wszystkim trzeba przeprowadzić badanie kwalifikacyjne oraz ocenić, czy występuje tzw. niedowidzenie (oczopląs sugeruje niedowidzenie).

~sAm91: Kiedyś nosiłem mocniejsze okulary, a teraz mi zapisano słabsze. Czy to pogorszy mój stan widzenia? Zaznaczam, że od mocniejszych szkieł wzrok mi się nie polepszył.
lek.med._Anna_Nowińska: Okulary nie służą do leczenia wady wzroku, tylko ją korygują. A to znaczy, że wada wzroku pod wpływem okularów nie ulega zmianie. W przypadku dzieci i osób młodych dochodzi do zmniejszania nadwzroczności wraz ze wzrostem gałki ocznej (czyli okulary plusowe ulegają zmniejszeniu).

~jola: Mam 16-letnią córkę, której tylko przy jedzeniu łzawi prawe oko (i tylko to). Czym może to być spowodowane? Była już u okulisty niejeden raz i kazali jej nosić okulary.
lek.med._Anna_Nowińska: Po tym krótkim opisie, niestety, nie jestem w stanie pomóc. Nie słyszałam o chorobie oczu, która powoduje łzawienie tylko przy jedzeniu i tylko prawego oka.

~tola: Czy osoby niewidome przy obecnym stanie wiedzy medycznej mają jakąkolwiek szansę, żeby widzieć?
lek.med._Anna_Nowińska: Wszystko zależy od przyczyny ślepoty. Jeżeli jest to przyczyna tzw. rogówkowa, to szansą dla pacjentów jest wykonanie przeszczepu rogówki. Przeszczepy rogówki wykonuje się z dobrymi rezultatami w kilku ośrodkach w Polsce, na przykład w szpitalu kolejowym w Katowicach takie zabiegi wykonuje profesor. Edward Wylęgała. Jeżeli natomiast rokowanie co do powodzenia przeszczepu jest złe, to wyjściem z sytuacji może być operacja wszczepienia keratoprotezy. Pierwszych pięć takich zabiegów przeprowadził w marcu br. prof. Wylęgała. Jeżeli natomiast przyczyną ślepoty jest zanik nerwu wzrokowego (brak poczucia światła), to na dzień dzisiejszy możliwości leczenia nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!