Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekompensaty za utracony bezpłatny węgiel: 3 tys. wniosków złożonych. Dlaczego trzeba dołączyć oświadczenie?

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Blisko 3 tys. wniosków o rekompensaty za utracone deputaty węglowe. Składają je te osoby, które nie zostały ujęte w poprzedniej ustawie
Blisko 3 tys. wniosków o rekompensaty za utracone deputaty węglowe. Składają je te osoby, które nie zostały ujęte w poprzedniej ustawie arc.
Jak informuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do tej pory złożono już blisko trzy tysiące wniosków o rekompensaty za utracone deputaty węglowe. Część wniosków składana jest jednak niewłaściwie: na starych formularzach. Nasz Czytelnik alarmuje także o nietypowym oświadczeniu, które trzeba dołączyć do składanego wniosku o wypłatę rekompensaty.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego weszła w życie we wtorek, 22 stycznia 2019. Data ta była również pierwszym dniem, w którym można było złożyć wniosek o rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla.

To dopełnienie ustawy o rekompensatach za utracony deputat węglowy, która weszła wcześniej w życie, nie obejmując jednak swoim działaniem wszystkich uprawnionych do otrzymania świadczenia w wysokości 10 tys. zł. Teraz tę kwotę będą mogli odebrać ci, którzy zostali objęci działaniem ustawy oraz ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w poprzednim terminie. Osoby uprawnione do rekompensaty mają dokładnie 90 dni, licząc od 22 stycznia, na złożenie wniosku.

- Do tej pory złożono już blisko trzy tysiące wniosków - mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - W niektórych przypadkach pojawił się jednak pewien problem. Część osób, które składają wniosek ponownie, robi to na starych formularzach. Jest to niedozwolone, ponieważ nowy formularz jest załącznikiem do ustawy i to na nim wniosek powinien zostać złożony - dodaje Jaros.

W związku z tym pracownicy SRK muszą kontaktować się z osobami, które złożyły wnioski na starych formularzach, prosząc je o poprawienie tego błędu. - Jeśli ktoś pojawia się osobiście, to nie ma problemu, bo dane może przepisać od razu na miejscu. Problem pojawia się w sytuacji, w której ktoś wniosek na starym formularzu wysyła pocztą. Musimy próbować kontaktować się z taką osobą telefonicznie i sprawę wyjaśniać - mówi Wojciech Jaros.

REKOMPENSATY ZA DEPUTATY: ZASADY, WNIOSKI, GDZIE ZŁOŻYĆ:

Od wtorku 22 stycznia można składać wnioski o rekompensatę za utracony deputat węglowy

Utracony deputat węglowy. Można składać wnioski o rekompensa...

Kolejną sprawą jest kontrowersyjne oświadczenie, które trzeba dołączyć do składanego formularza. - Boję się, że trafię na "czarną listę" - mówi nasz Czytelnik, tłumacząc, że w oświadczeniu trzeba podać, czy składający złożył pozew dotyczący roszczenia z tytułu świadczenia rekompensacyjnego przysługującego na podstawie ustawy z dnia 12 października 2017 roku.

- Takie pozwy składały między innymi osoby, którym świadczenie nie zostało przyznane w ramach pierwszej ustawy, albo te, które nie zdążyły złożyć wniosku w terminie. Zapewniano nas wówczas, że takie wnioski też będą rozpatrywane, a jednak dostawaliśmy odpowiedzi odmowne, stąd pozwy - tłumaczy Czytelnik DZ.

Po co składający muszą oświadczać, że nie pozywali firmy za brak zgody na otrzymanie rekompensaty?

- Załóżmy, że dana osoba składa teraz wniosek o rekompensatę w ramach nowej ustawy, jednocześnie wygrywając starą sprawę w sądzie (niektóre procesy jeszcze trwają - przyp. red.) i w efekcie otrzymuje nie 10 tys. zł, a 20 tys. złotych. Chodzi więc o to, by ta kwota nie została zdublowana - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik SRK.

Nasz Czytelnik martwi się jednak, że w przypadku przegranej z nowej puli 10 tys. złotych potrącone zostaną pozywającym osobom koszty sądowe. - Nic mi o tym nie wiadomo, zresztą to sprawa sądu, jak potraktuje koszty procesowe - odpowiada Jaros.

Przypomnijmy, że wypłata rekompensat, czyli 10 tys. złotych, zgodnie z nową ustawą rozpocznie się od 1 czerwca tego roku. - Wypłaty świadczeń zaplanowane są od 1 czerwca do 31 grudnia 2019 roku - podaje Ministerstwo Energii.

Aby otrzymać pieniądze, uprawniona osoba musi wypełnić wniosek o rekompensatę, którego wzór stanowi załącznik do ustawy. Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem oraz dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do rekompensaty należy składać w wyznaczonych punktach.Wnioski można złożyć na terenie właściwej kopalni, gdzie podejmowane było zatrudnienie.

Mamy więc kopalnie należące do JSW, jak m.in. KWK Zofiówka, Borynia, Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, ale też SRK: Czechowice-Dziedzice, KHW, Zabrze, oraz w punktach Tauron Wydobycie (Centrum) czy Szyb Piłsudski. Pełna lista punktów znajduje się między innymi na stronie: srk.com.pl.

- O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, którym przedsiębiorstwo górnicze zaprzestało wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym, a przedsiębiorstwo to prowadziło w dniu 31 grudnia 2011 r. wydobycie węgla kamiennego na podstawie koncesji - precyzują w Ministerstwie Energii. Uprawnieni są więc niektórzy byli pracownicy zakładów górniczych, emeryci i renciści oraz wdowy i sieroty górnicze.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków oraz wymogów z tym związanych można uzyskać na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) oraz Ministerstwa Energii.

Informacje w sprawie rekompensaty udzielane są także od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 pod numerem infolinii: 32 757-45-54. Pytania można również kierować na adres e-mail: [email protected].

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo