Rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec na Górce Środulskiej. Widzowie mogli zobaczyć szarżę kosynierów i atak kawalerii na rosyjskie umocnienia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Stok Górki Środulskiej kolejny rok z rzędu stał się sceną dla rekonstrukcji historycznej bitwy. W tym roku mieszkańcy miasta mogli poznać przebieg Bitwy o Sosnowiec: jednego z pierwszych starć Powstania Styczniowego.

W nocy z 7 na 8 lutego 1863 roku oddział powstańców pod wodzą Apolinarego Kurowskiego, kontynuujący zwycięski pochód przez gminę olkuską, zaatakował dworzec kolejowy w Sosnowcu: ważny punkt graniczny, przy którym znajdowała się komora celna. Chroniony przez 300 żołnierzy carskich obiekt został zdobyty z zaskoczenia, a obrońcy uciekli za granicę, do znajdujących się pod zaborem pruskim Szopienic. Oddział polski zdobył nie tylko ważny z strategicznego punktu widzenia obiekt, ale również 600 tysięcy złotych polskich, 40 koni, broń i amunicję. Było to jedno z ważnieszych zwycięstw sił powstańczych w regionie, bezpośrednio przyczyniające się do wyzwolenia Zagłębia Dąbrowskiego spod rosyjskiej okupacji.

160 lat później mieszkańcy Sosnowca mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję tych historycznych wydarzeń, przygotowaną z inicjatywy działającego przy Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Wydarzenie prowadził dyrektor Instytutu, profesor Dariusz Nawrot.

- Warto zachować pamięć o historii Powstania Styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Pamiętać należy, że to jedyny region w kraju, który w wyniku działań powstańczych został, chociaż na krótką chwilę, całkowicie wyzwolony spod wpływu zaborców – mówił podczas rekonstrukcji profesor Nawrot.

W rekonstrukcji odtworzono dwie bitwy Powstania Styczniowego: opisywaną wyżej Bitwę o Sosnowiec i stoczoną 17 lutego, przegraną przez powstańców Bitwę pod Miechowem. W trakcie wydarzenia widzowie mieli okazję zobaczyć szarżę kosynierów na umocnienia rosyjskie, salwy oddawane przez oddziały strzelców obu stron konfliktu i szarżę polskiej kawalerii.

W rekonstrukcji udział wzięło siedem grup rekonstrukcyjnych, w tym między innymi kawalerzyści z szwadronu ochotniczego pułku ułanów, żuławów śmierci Towarzystwa Kościuszkowskiego z Połańca czy grupa „Ostoja” z Małogoszczy, prezentująca strzelców okresu Powstania Styczniowego.

Rekonstrukcje historyczne na Górce Środulskiej na stałe zagościły w miejskim kalendarzu imprez. Już w tym roku zapowiedziano kolejną, przedstawiającą walki z udziałem Legionów Polskich w trakcie I wojny światowej.

Tegoroczne wydarzenie dofinansowano ze środków biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie