Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe ciśnienie atmosferyczne. Nawet 1050 hPa. Taka anomalia zdarza się raz na kilkanaście lat. Źle się czujesz? To już znasz powód

Agata Pustułka
Agata Pustułka
1050 hektopaskali. Tak rekordowo wysokie ciśnienie zdarza się bardzo rzadko. Dziś masz prawo się źle czuć. Szczególnie powinny na siebie uważać osoby z nadciśnieniem tętniczym. Taka anomalia zdarza się raz na kilkanaście lat.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne źle wpływa nie tylko na nasze samopoczucie. Może powodować różne bóle np. głowy czy stawów.
- Człowiek jest rozdrażniony, wybuchowy. Ciśnienie atmosferyczne nie wpływa jednak na ciśnienie tętnicze - mówi prof. Andrzej Lekston, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne

Gdy ciśnienie atmosferyczne jest niskie, zwykle sięgamy po kawę. Ale w rzeczywistości dopiero duże jej ilości zwiększają ciśnienie tętnicze. Dwie filiżanki nikomu nie zaszkodzą. Alternatywą dla kawy, którą tak chętnie pijemy, jest guarana. Jej nasiona zawierają niemal cztery razy więcej kofeiny niż ziarna kakaowca, jednocześnie czyniąc ją łatwiej przyswajalną dla organizmu. Dzięki temu efekt pobudzenia po spożyciu ekstraktu z guarany utrzymuje się nawet do kilku godzin dłużej. Nawet, gdy na dworze panuje wysokie ciśnienie nie musimy zatem odmawiać sobie "małej czarnej".

Co innego, jeśli chodzi o osoby chore na serce. Osoby z nadciśnieniem tętniczym nigdy nie powinny, a szczególnie w taki dzień jak dziś, co niestety często im się zdarza, zapominać o zażyciu dawki swoich tabletek. Szczególne nasilenie niekorzystnych objawów występuje u meteopatów, czyli... chorych na pogodę, którzy każdą zmianę odczuwają natychmiast.

Wysokie ciśnienie nie jest korzystne także dla osób z chorobami centralnego układu nerwowego. Powinni też uważać wszyscy zasiadający za kierownicą. Takie warunki jak dziś sprzyjają dekoncentracji.

Jak radzić sobie w warunkach wysokiego ciśnienia atmosferycznego? Odpoczynek, sen, duże ilości wody niegazowanej, a także dodatkowa dawka magnezu nie zaszkodzą.

Rok 2020 to Rok Księżyca, a to znaczy, że 366 dni 2020 r. to czas, którzy przynosi skrajne emocje. Tym bardziej warto więc zapoznać się z horoskopem zdrowotnym na 2020 rok, który podpowiada każdemu znakowi zodiaku na jakie części ciała i narządy w swoim ciele warto mieć szczególne baczenie, co może nam dolegać w 2020 r., czego unikać, a co może nam pomóc w Roku Księżyca. SPRAWDŹ SWÓJ ZNAK ZODIAKU >>>

Horoskop zdrowotny na 2020 rok. Te znaki zodiaku powinny uwa...

Mocny wzrost ciśnienia przewidzieli synoptycy

Synoptycy już od niedzieli prognozowali mocny wzrost ciśnienia atmosferycznego, o czym na swojej stronie poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Przez cały weekend nad obszarem kraju panować będzie ciśnienie umiarkowane do wysokiego. W sobotę, kiedy przemieszczać się będzie zatoka niżu z frontem atmosferycznym, prognozowane wartości ciśnienia zredukowanego do poziomu morza przekraczać będą 1015 hPa (z wyjątkiem wybrzeża kraju). Od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego (na ogół o 14-16 hPa/24h). Najwyższe wartości osiągnie w poniedziałek. Na Suwalszczyźnie może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie 1046-1048 hPa. Część modeli zakłada możliwość osiągnięcia nawet 1050 hPa. Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat. Rekordowe odnotowano w grudniu 1997 w Suwałkach - 1054 hPa - czytamy w komunikacie IMGW.

Szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego: trudności z koncentracją.

- W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu kraju, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. Może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie - przypominają meteorolodzy.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera