Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowo długie zaćmienie Księżyca 27 lipca: dziś wieczorem koniecznie spójrzmy w niebo. Niecodzienne zjawiska astronomiczne

Iwona Świetlik
27 lipca 2018 zaobserwujemy na niebie najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca wraz z opozycją Marsa
27 lipca 2018 zaobserwujemy na niebie najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca wraz z opozycją Marsa Planetarium Śląskie / arc.
Zaćmienie Księżyca 27 lipca: przed nami widowiskowa noc! W piątek 27 lipca zaobserwujemy na niebie najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca wraz z opozycją Marsa. Dodatkowo, przez krótką chwilę będziemy mogli zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 będzie rekordowo długie

Piątkowa noc (27 lipca) będzie wyjątkowa: nastąpi najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. Faza całkowita zaćmienia zacznie się o 21.30 i potrwa niemal dwie godziny - do 23.13. Księżyc przybierze czerwony kolor - to z powodu filtrowania światła słonecznego przez ziemską atmosferę Z kolei Mars znajdzie się naprzeciwko Ziemi względem Słońca.

- Księżyc będzie się znajdował 406 tys. 230 km od Ziemi - wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego. - Obserwacje możemy zacząć o godz. 20.26: wtedy Księżyc pojawi się nad horyzontem. Podczas całkowitego zaćmienia najpierw zobaczymy na tarczy postępującą krzywiznę Ziemi. W maksymalnej fazie Księżyc będzie słabo widoczny. W czasie maksymalnego zbliżenia do Ziemi Mars stanie się najjaśniejszym punktem na niebie. Dystans będzie liczyć 57,768 mln km. Zobaczymy czerwoną tarczę - dodaje Juszkiewicz.

Małe rozmiary księżycowej tarczy podczas apogeum skutkują dłuższym czasem wędrówki Księżyca przez ziemski cień podczas zaćmienia. Zarówno odległość, rozmiary kątowe, jasność Marsa i rozmiary księżycowej tarczy, do wieczora praktycznie nie ulegną zmianie. Oto dokładny czas poszczególnych faz zjawiska:

  • 20.24: początek częściowego zaćmienia Księżyca
  • 20.26: wschód Księżyca
  • 20.47: koniunkcja Księżyca z Marsem
  • 21.10: wschód Marsa
  • 21.30 - 23.13: przez 1 h 43 min trwać będzie całkowite zaćmienie Księżyca
  • 22.20: pełnia Księżyca
  • 22.22: maksymalna faza zaćmienia całkowitego, z Księżycem niemal w centrum cienia
  • 0.40: 2 h i 18 min po maksimum zaćmienia, Księżyc osiągnie węzeł zstępujący

Uwzględniając fazy zaćmienia półcieniowego, poprzedzającą i kończącą zaćmienie, całe zjawisko trwać będzie od 19.15 do 1.29, a więc prawie 6 h i kwadrans.

Ponadto, nad zachodnim horyzontem o godz. 22.33 na niebie zobaczymy Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest na wysokości 400 km nad Ziemią i porusza się z prędkością 27 tysięcy km/h. Będzie widoczna przez około 2-3 minuty. Stacja ISS nieustannie krąży wokół naszej planety. - Stacji nie sposób pomylić z samolotem, choć go przypomina z daleka. Głównie dlatego, że stacja nie ma świateł, które widać, kiedy nocą leci samolot - mówi Juszkiewicz.

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA WPŁYWA NA NASZE SAMOPOCZUCIE

W XXI wieku całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi jeszcze dwa razy, tylko nieznacznie krótsze od tegorocznego : 28 czerwca 2029 roku - widoczne, ale z Księżycem zachodzącym u nas wraz z początkiem fazy całkowitej i 7 lipca 2047 roku - w Polsce niewidoczne. Dopiero w 2123 roku ponownie będzie można obserwować oba zjawiska jednocześnie. Do obserwacji wszystkich zjawisk astronomicznych na niebie niezbędna jest bardzo dobra pogoda.

JAWORZNO I SOPOTNIA WIELKA ZAPRASZAJĄ NA ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo