Rekordowy smog: Normy w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Tychach przekroczone

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Alarm smogowy w woj. śląskim Prognoza na 6 listopada
Alarm smogowy w woj. śląskim Prognoza na 6 listopada
Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze i Rybnik to trzy miasta, w których wartości stężenia pyłu zawieszonego kilkukrotnie przekraczają normy! W sobotę sytuacja powinna się nieco poprawić, ale wciąż normy są znacznie przekroczone. Gwałtownie wzrastające od kilku dni stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu w woj. śląskim zagraża ludziom dłużej przebywającym na powietrzu. Jak ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach także w kolejne dni, w związku z sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna.

AKTUALIZACJA
Według raportu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w czwartek na obszarze aglomeracji górnośląskiej w Zabrzu i aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej w Rybniku wystąpiło w powietrzu przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3), natomiast na obszarze aglomeracji górnośląskiej w miastach Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy oraz w strefie śląskiej w powiatach wodzisławskim i żywieckim wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3). Jak zauważają służby przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Z kolei w piątek województwo śląskie znajduje się w obszarze słabo-gradientowego podwyższonego ciśnienia, związanego z wyżem z centrum nad rejonem Białorusi, w ciepłej i wilgotnej masie powietrza napływającej z południa kontynentu. Wiatr słaby, w górach okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna, w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach - bardzo niekorzystna. Na tych terenach mogą lokalnie występować przekroczenia dobowych wartości informowania społeczeństwa o poziomach stężenia pyłu PM10 (powyżej 200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W sobotę sytuacja powinna zacząć się poprawiać

W sobotę pogoda w naszym regionie będzie kształtowana na skraju zatoki niżu północnoeuropejskiego z przemieszczającą się od zachodu strefą frontu atmosferycznego. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna z upływem doby poprawiać się. Tym niemniej w pierwszej połowie doby na terenie aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach mogą występować wysokie przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (>50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Informacja z godz. 8.00

Województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W dalszym ciągu mogą występować przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Oto miasta, w których stężenia pyłu są najwyższe 6 listopada 2015:

  1. Gliwice 387 proc.
  2. Rybnik 342 proc.
  3. Zabrze 338 proc.

Najgorzej będzie w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach, gdzie wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3).

Wszyscy się cieszą, że jest piękne słońce, ale to słońce jest za mgłą - mówi mieszkanka, która wybrała się na rower w maseczce na twarzy, by chronić się przed smogiem. Normy jego stężenia zostały bowiem przekroczone aż czterokrotnie.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca, by ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz.

- Zagrożenie dla naszego zdrowia jest istotne - ostrzega Paweł Ciećko z WIOŚ.

Ze względu na zanieczyszczenie powietrza mogą wzmagać się objawy alergii czy astmy.

Smog nas zabija! Zobacz, jakie wartości stężeń szkodliwych substancji zostały zanotowane w ostatnich dniach i jakie są przewidywania na najbliższe dni

Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicac...

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Czym można palić w piecu? Zdecyduje samorząd

Dlaczego pogarsza się jakość powietrza w woj. śląskim?
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że województwo śląskie znajduje się w pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
Alarm smogowy
W dniu 06.11.2015 województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Wiatr będzie słaby, zmienny. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. Nadal mogą występować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Co trzeba robić w czasie alarmu smogowego?
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

  1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  2. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
  3. osoby starsze
  4. dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

  • w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
  • w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

  1. spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
  2. palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
  3. wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
  4. spacerów z dziećmi.
Smog nas zabija! Zobacz, jakie wartości stężeń szkodliwych substancji zostały zanotowane w ostatnich dniach i jakie są przewidywania na najbliższe dni

Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicac...

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Czym można palić w piecu? Zdecyduje samorząd

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ad
bo smog się gromadzi latami tępaku a nie od zaraz !!
P
Paweł
Osobiście, polecam maski angielskiego producenta Respro. Kupiłem i spokojnie mogę wyjść na zewnątrz nie martwiąc się smogiem. Od nie dawna można je kupić bezpośrednio od polskiego dystrybutora www.respro.com.pl
z
zbigniew antoniszyn
Wasze opowieści o zanieczyszczeniu powietrza czytam już od 30 lat. jest to czysta hipokryzja. Co zrobiliście aby doprowadzić instalacje centralnego ogrzewania do dzielnic gdzie ludzie spalają śmieci i węgiel bo nie mają pieniędzy na ogrzewanie gazem lub olejem napędowym? Mam już 72 lata i nie znam bardziej obłudnych felietonów w tym temacie jak wasze. Pozdrowienia, zbigniew.
b
bytomianin
To trzeba brać przykład z Francji. TRZEBA CHYBA COŚ Z TYM ZROBIĆ. Mieszkam w Bytomiu i tu jak na razie się nic nie dzieje a dlatego że wielu ludzi jeździ komunikacją miejską.
z
zbulwersowana
Powyżej czytamy: Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze i Rybnik to trzy miasta, w których wartości stężenia pyłu zawieszonego kilkukrotnie przekraczają normy!
Kogo wy tam zatrudniacie? Kogoś, kto nie umie liczyć do sześciu?
Ś
Śląsk nasz ??????????
Zgodnie z prawem i sprawiedliwością pani z maseczką to regionalny uchodźca z Biskiego wschodu

Nie można bić na alarm ale można bić tych co noszą maseczki.

Śląsk dzisiaj to zdrój - i proszę o niewstrzemięźliwość seksualną dotyczącą Śląska

Polaka mnie nas nie interesuje ????????????
u
udo
Pył zawieszony PM 10 870% przekroczony
PM 2.5 1200% przekrozony
Pobierajcie aplikację Zanieczyszczenie powietrza sklepu Play
R
Richard
Trzeba dalej zabierac deputaty weglowe dalej oklamywac ludzi jak to tanio bedzie sie ogrzewac gazem z cena wynegocjowana przez durnia Pawlaka wtedy smogu nie bedzie a te maseczki bedziecie zakladac nie na twarz tylko na dype /z zimna/
s
skancerowane komórki
Gdyby nie styropianowa władza nie byłoby kogo leczyć w szpitalach onkologicznych.
B
Ben
palić więcej mułem i plastykowe śmieci oraz "drewnem" ze sklejek mebli . dlaczego smogu nie było 20-40 lat temu ?!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie