Rekordowy smog: Normy w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Tychach przekroczone

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Alarm smogowy w woj. śląskim Prognoza na 6 listopada
Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze i Rybnik to trzy miasta, w których wartości stężenia pyłu zawieszonego kilkukrotnie przekraczają normy! W sobotę sytuacja powinna się nieco poprawić, ale wciąż normy są znacznie przekroczone. Gwałtownie wzrastające od kilku dni stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu w woj. śląskim zagraża ludziom dłużej przebywającym na powietrzu. Jak ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach także w kolejne dni, w związku z sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna.

AKTUALIZACJA
Według raportu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w czwartek na obszarze aglomeracji górnośląskiej w Zabrzu i aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej w Rybniku wystąpiło w powietrzu przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3), natomiast na obszarze aglomeracji górnośląskiej w miastach Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy oraz w strefie śląskiej w powiatach wodzisławskim i żywieckim wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3). Jak zauważają służby przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Z kolei w piątek województwo śląskie znajduje się w obszarze słabo-gradientowego podwyższonego ciśnienia, związanego z wyżem z centrum nad rejonem Białorusi, w ciepłej i wilgotnej masie powietrza napływającej z południa kontynentu. Wiatr słaby, w górach okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna, w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach - bardzo niekorzystna. Na tych terenach mogą lokalnie występować przekroczenia dobowych wartości informowania społeczeństwa o poziomach stężenia pyłu PM10 (powyżej 200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W sobotę sytuacja powinna zacząć się poprawiać

W sobotę pogoda w naszym regionie będzie kształtowana na skraju zatoki niżu północnoeuropejskiego z przemieszczającą się od zachodu strefą frontu atmosferycznego. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna z upływem doby poprawiać się. Tym niemniej w pierwszej połowie doby na terenie aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach mogą występować wysokie przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (>50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Informacja z godz. 8.00

Województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W dalszym ciągu mogą występować przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Oto miasta, w których stężenia pyłu są najwyższe 6 listopada 2015:

 1. Gliwice 387 proc.
 2. Rybnik 342 proc.
 3. Zabrze 338 proc.

Najgorzej będzie w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach, gdzie wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3).

Wszyscy się cieszą, że jest piękne słońce, ale to słońce jest za mgłą - mówi mieszkanka, która wybrała się na rower w maseczce na twarzy, by chronić się przed smogiem. Normy jego stężenia zostały bowiem przekroczone aż czterokrotnie.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca, by ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz.

- Zagrożenie dla naszego zdrowia jest istotne - ostrzega Paweł Ciećko z WIOŚ.

Ze względu na zanieczyszczenie powietrza mogą wzmagać się objawy alergii czy astmy.

Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicac...

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Czym można palić w piecu? Zdecyduje samorząd

Dlaczego pogarsza się jakość powietrza w woj. śląskim?
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że województwo śląskie znajduje się w pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
Alarm smogowy
W dniu 06.11.2015 województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Wiatr będzie słaby, zmienny. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. Nadal mogą występować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Co trzeba robić w czasie alarmu smogowego?
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

 1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
 2. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
 3. osoby starsze
 4. dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

 • w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
 • w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

 1. spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
 2. palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
 3. wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
 4. spacerów z dziećmi.

Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicac...

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Czym można palić w piecu? Zdecyduje samorząd

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ad

bo smog się gromadzi latami tępaku a nie od zaraz !!

P
Paweł

Osobiście, polecam maski angielskiego producenta Respro. Kupiłem i spokojnie mogę wyjść na zewnątrz nie martwiąc się smogiem. Od nie dawna można je kupić bezpośrednio od polskiego dystrybutora www.respro.com.pl

z
zbigniew antoniszyn

Wasze opowieści o zanieczyszczeniu powietrza czytam już od 30 lat. jest to czysta hipokryzja. Co zrobiliście aby doprowadzić instalacje centralnego ogrzewania do dzielnic gdzie ludzie spalają śmieci i węgiel bo nie mają pieniędzy na ogrzewanie gazem lub olejem napędowym? Mam już 72 lata i nie znam bardziej obłudnych felietonów w tym temacie jak wasze. Pozdrowienia, zbigniew.

b
bytomianin

To trzeba brać przykład z Francji. TRZEBA CHYBA COŚ Z TYM ZROBIĆ. Mieszkam w Bytomiu i tu jak na razie się nic nie dzieje a dlatego że wielu ludzi jeździ komunikacją miejską.

z
zbulwersowana

Powyżej czytamy: Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze i Rybnik to trzy miasta, w których wartości stężenia pyłu zawieszonego kilkukrotnie przekraczają normy!
Kogo wy tam zatrudniacie? Kogoś, kto nie umie liczyć do sześciu?

Ś
Śląsk nasz ??????????

Zgodnie z prawem i sprawiedliwością pani z maseczką to regionalny uchodźca z Biskiego wschodu

Nie można bić na alarm ale można bić tych co noszą maseczki.

Śląsk dzisiaj to zdrój - i proszę o niewstrzemięźliwość seksualną dotyczącą Śląska

Polaka mnie nas nie interesuje ????????????

u
udo

Pył zawieszony PM 10 870% przekroczony
PM 2.5 1200% przekrozony
Pobierajcie aplikację Zanieczyszczenie powietrza sklepu Play

R
Richard

Trzeba dalej zabierac deputaty weglowe dalej oklamywac ludzi jak to tanio bedzie sie ogrzewac gazem z cena wynegocjowana przez durnia Pawlaka wtedy smogu nie bedzie a te maseczki bedziecie zakladac nie na twarz tylko na dype /z zimna/

s
skancerowane komórki

Gdyby nie styropianowa władza nie byłoby kogo leczyć w szpitalach onkologicznych.

B
Ben

palić więcej mułem i plastykowe śmieci oraz "drewnem" ze sklejek mebli . dlaczego smogu nie było 20-40 lat temu ?!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3