Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordzista z Katowic ma 89,5 tys. zł długu, bo jeździł na gapę w Londynie, ale zapłaci w Polsce. W sumie na Śląsku mamy 134 mln zł długów

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Archiwum DZ
Krajowy Rejestr Długów opublikował dane dotyczące dłużników, którzy nie płacą mandatów za jazdę na gapę komunikacją publiczną. Największe zadłużenie mają mieszkańcy województwa śląskiego, to aż 134 mln zł. Rekordzista z Katowic ma do spłaty w sumie aż 89,5 tys. zł! Rekordowa suma nazbierała mu się jednak nie w Katowicach, a w Londynie, gdzie na gapę wyjeździł 17 tys. funtów. Statystycznie częściej bez biletu jeżdżą mężczyźni.

Mieszkańcy województwa śląskiego jeżdżą na gapę i nie płacą mandatów. Jesteśmy rekordzistami

134 mln zł - właśnie tyle mieszkańcy województwa śląskiego są winni z tytułu nieopłaconych mandatów za jazdę bez biletu. Jesteśmy liderami w jeździe na gapę. Spośród szesnastu województw zalegamy najwięcej. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że w całej Polsce suma zadłużenia gapowiczów to 436 mln zł.

W zdecydowanej większości gapowicze mówią, że zapomnieli skasować bilet. Zdarza się także, że nasi kontrolerzy słyszą, że pasażer właśnie miał bilet kasować - Michał Wawrzaszek

- Kiedy kontroler przyłapie gapowicza, wręcza mu mandat. Codziennie wystawiamy kilkaset opłat dodatkowych. Od początku roku do końca października otrzymaliśmy wpływy z tytułu opłat za jazdę bez biletu w wysokości ponad 4,5 mln zł. Niestety nie wszyscy pasażerowie regulują te zobowiązania - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik ZTM.

W czasie miesiąca kontrolerzy ZTM wystawiają od 11 do 12 tys. mandatów za jazdę na gapę. Ich wysokość waha się od 90 do 160 zł.

- Co trzeci gapowicz uznaje filozofię, że jazda bez biletu jest sposobem na oszczędzanie pieniędzy. To mit, ponieważ przyłapany, ponosi wyższe koszty jazdy na gapę - uważa Adam Łącki, prezes KRD. - Do ceny biletu dolicza się kary wynikające z regulaminu podróży oraz ewentualne koszty sądowe i komornicze. Jazda na gapę tylko kilkuset metrów może więc sporo kosztować.

Nie przegapcie

Rekordzista z Katowic jest dłużny 89,5 tys. zł. Na gapę jeździł w Londynie

O konsekwencjach albo braku konsekwencji jazdy na gapę przekonują się na pewno krajowi rekordziści w ilości długów z powodu nieopłaconych mandatów. Największe zadłużenie ma 49-letni mieszkaniec poznania, który ma do zapłaty 296 mandatów na kwotę ponad 126 tys. zł. Drugie miejsce pod tym względem przypadło 46-latkowi z Katowic - 89,5 tys. zł, który jednak swój dług wyjeździł nie w Katowicach, a w Londynie. Podium wśród rekordzistów zamyka 42-latek z powiatu myszkowskiego - 89,1 tys. zł długu za jazdę bez biletu.

- Z drugiej strony mamy tych, którzy regularnie kasują bilety. Dlaczego to robią? 41 procent pasażerów powołuje się na swoją uczciwość, ale trzy czwarte podróżujących przyznaje, że kasuje bilet, bo boi się konsekwencji, jakie mogą mieć, kiedy zostaną złapani za jazdę bez biletu - Adam Łącki

Takim straszakiem jest także wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów.

Zobaczcie koniecznie

Wpis do KRD oznacza przede wszystkim bardzo duże problemy, jeśli osoba zadłużona będzie chciała ubiegać się o kredyt lub zakupy na raty. Zdolność finansowa osób znajdujących się w KRD może też negatywnie skutkować w przypadku próby podpisania umowy o abonament telefoniczny, telewizyjny czy internet.

- Niektórym dłużnikom wysyłane jest zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia i zakładane są sprawy sądowe. Często kończą się one grzywnami lub pracami społecznymi - dodaje Michał Wawrzaszek.

Statystycznie mężczyźni częściej jeżdżą na gapę od kobiet

Z informacji podawanych przez KRD wynika, że częściej za bilety nie płacą mężczyźni (287 mln zł). Na kobiety przypada również mniejsza ilość mandatów (334 tys.).

Co trzeci gapowicz to osoba w wieku 26-35 lat. Ta grupa demograficzna ma do oddania w sumie 144 mln zł. Nieco rzadziej bez biletu jeżdżą osoby w wieku 36-45 lat, mające 111 mln zł zadłużenia. Sumarycznie najmniej długów posiadają osoby w wieku 34-66 lat - 68,5 mln zł.

Osoby niepełnoletnie muszą oddać firmom obsługującym transport publiczny prawie 850 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera