Rekrutacja do policji w Katowicach. Wymagania są wysokie, ale warto próbować. Ty też możesz zostać jednym z policjantów. Rozwiąż TEST

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Wideo

Nieprzerwanie trwa nabór kandydatów do służby w policji w województwie śląskim. W 2020 roku przyjęcia do służby planowane są w aż sześciu terminach. Tymczasem jeszcze w tym roku, w grudniu, do służby w Katowicach przyjęto 21 nowych policjantów.

Dokładnie 21 nowych policjantów zasiliło dzisiaj, 30 grudnia, szeregi policji w Katowicach. To osoby, które przez kilka miesięcy poddawane były na etapie rekrutacji wielu testom.

- Test sprawności fizycznej i wiedzy, a także testy psychologiczne to jedne z wielu etapów, które młodzi policjanci musieli przejść, aby wstąpić w policyjne szeregi - tłumaczą w katowickiej komendzie. - To jednak nie koniec ich trudnej drogi w zdobyciu upragnionego zawodu. Przed nimi kilka miesięcy wytężonej nauki w policyjnej szkole i bardzo trudny egzamin końcowy. Tylko najlepsi kończą szkołę z wynikiem pozytywnym i mogą pełnić służbę w policyjnej formacji - dodają.

Po zakończonym szkoleniu podstawowym policjantów czeka jeszcze adaptacja zawodowa pod czujnym okiem funkcjonariuszy oddziału prewencji. W tym czasie to oni w praktyce będą uczyć młodszych kolegów policyjnego fachu. - Obecnie przed młodymi funkcjonariuszami m.in. nauka musztry, aby już za kilka dni móc godnie złożyć policyjną przysięgę - mówią w komendzie.

Tymczasem nieprzerwanie trwa nabór chętnych do pełnienia służby w policyjnym mundurze w województwie śląskim.

Przyjęcia do służby w 2020 roku planowane są:

 • 27 lutego
 • 21 kwietnia
 • 13 lipca
 • 16 września
 • 5 listopada
 • 30 grudnia

Służbę w policji może pełnić: obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub w wyniku przeniesienia do rezerwy). Spośród kandydatów preferuje się dodatkowymi punktami (w ilości jak niżej) osoby posiadające następujące wykształcenie lub umiejętności:

 • Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne): 8 pkt
 • Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku innym niż wymieniony powyżej: 6 pkt
 • Wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier): 4 pkt
 • Wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania): 4 pkt
 • Posiadanie tytułu ratownika albo ratownika medycznego: 4 pkt
 • Posiadanie uprawnień instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych: 4 pkt
 • Posiadanie uprawnień ratownika wodnego, uprawnień w dziedzinie płetwonurkowania lub wykonywania prac podwodnych oraz uprawnień do prowadzenia łodzi motorowej: 2 pkt
 • Posiadanie prawa jazdy kategorii „A” lub „C”: 2 pk

Wymagane dokumenty do rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego:

 • podanie o przyjęcie do służby
 • wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby – część A i B
 • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały do wglądu)
 • kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub służby (oryginały do wglądu)
 • książeczka wojskowa, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową (do wglądu)
 • kserokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu)

Dokumenty trzeba złożyć osobiście w komórkach kadrowych komend miejskich/powiatowych policji województwa śląskiego w godzinach ich urzędowania. Do dokumentów sporządzonych w języku obcym wymagane jest dołączenie ich uwierzytelnionego tłumaczenia na język polski.

Pozostałe wymagane dokumenty w toku postępowania kwalifikacyjnego:

 • wypełniona ankieta bezpieczeństwa osobowego, o której mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (składa się ją w terminie i miejscu wskazanym kandydatowi przez przedstawiciela komórki do spraw doboru lub przedstawiciela komórki do spraw ochrony informacji niejawnych)

Druk kwestionariusza osobowego kandydata do służby oraz ankiety bezpieczeństwa osobowego można pobrać w miejscu składania dokumentów, a także ze strony internetowej Komendy Głównej Policji (www.policja.pl) oraz ze strony internetowej KWP w Katowicach (www.slaska.policja.gov.pl) z zakładki "Rekrutacja".

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do służby w Policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (www.slaska.policja.gov.pl) i Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Były żołnierz

Powodzenia młodzi. Nie ważne co wam mówią, że mało kasy, że niby każdy się dostaje. Pamiętajcie, że to Wy jesteście ELITĄ. To wyróżnia i zobowiązuje.

G
Gość

a ile $$ ? 13zł/h?

h
heh

Wymagania wysokie to były do 2015 roku, aktualnie nawet nie ma list rankingowych publikowanych, bo biorą wszystkich jak leci, byleby tylko zdać test wiedzy (nawet na 1 punkt), test sprawnosciowy (1:45min, co jest banalne się zmieścić w tym progu), multiselect, wywiad zorganizowany (praktycznie 100% zdawalności), no i lekarzy .. trwa to pół roku, ale nie ważne ile punktów będziesz miał i tak się aktualnie dostajesz.

Dodaj ogłoszenie