Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2017: uczelnie ogłaszają listy zakwalifikowanych studentów

Monika Chruścińska-Dragan
Ci to mają dobrze. Oto laureaci „Konkursu o złoty indeks Politechniki Śląskiej”. Indeksy już mają w kieszeniach
Ci to mają dobrze. Oto laureaci „Konkursu o złoty indeks Politechniki Śląskiej”. Indeksy już mają w kieszeniach AN
Kto zdecydował się na Politechnikę Śląską w Gliwicach, jeszcze we wtorek, 11 lipca, będzie wiedział, czy zakwalifikował się na studia. Kto postawił na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, musi jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Publiczne uczelnie wyższe w woj. śląskim zamykają właśnie pierwsze tury rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie.

Tegoroczni maturzyści o spokojnych wakacjach na razie muszą jeszcze zapomnieć. Śląskie uczelnie publiczne zaczęły publikować swoje listy kandydatów zakwalifikowanych na studia. Każdy, kto się na nich znalazł, ma tylko kilka dni, by złożyć komplet wymaganych dokumentów. Czas, start!

Jeszcze we wtorek, 11 lipca, wyniki I naboru poznają przyszli studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na złożenie dokumentów mają trzy dni - od wtorku, 11 lipca, od godz. 12 do czwartku, 13 lipca, do godz. 15.

- Kto nie jest w stanie zrobić tego osobiście, może zrobić to za niego wyznaczony pełnomocnik. Oczywiście pod warunkiem, że będzie dysponował podpisanym wcześniej przez kandydata pełnomocnictwem - zaznacza Paweł Doś, rzecznik prasowy PŚ.

- Harmonogram rekrutacji na studia na politechnice znany jest od kwietnia i wtedy też został opublikowany na stronie internetowej uczelni. Kandydaci mieli zatem wystarczająco dużo czasu, aby zapoznać się z nim - podkreśla rzecznik PŚ. Kto spóźni się, zostanie mu rekrutacja uzupełniająca, która zacznie się tu 21 lipca.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach swój terminarz rekrutacji również publikował jeszcze w kwietniu. Na zarejestrowanie się absolwenci liceów i techników mieli czas do 7 lipca. Wyniki naboru uczelnia poda w piątek po godz. 17. Na formalności da swoim kandydatom pięć dni - 15 i 17-20 lipca. Kto nie może się stawić osobiście, wystarczy, że przygotuje dokumenty wcześniej i podpisze podanie o przyjęcie na studia. Dostarczyć je może ktoś z rodziny. Innej taryfy ulgowej uczelnia dla nikogo nie przewiduje.

- Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia - wyjaśnia Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Od poniedziałku, 10 lipca, do 13 lipca swoje listy przyjętych na studia maturzystów publikuje też Uniwersytet Śląski w Katowicach (rekrutacja.us.edu.pl). Tu również wymagane dokumenty może za nas złożyć pełnomocnik. Kandydaci na dopełnienie formalności mają potem, w zależności od kierunku, od trzech do pięciu dni. Jeśli tego nie zrobią, uruchamiana jest lista rezerwowa. A ta bywa że jest bardzo długa.

Na UŚ tradycyjnie już oblężenie przeżywają prawo (w tym roku ponad 1,3 tys. kandydatów), psychologia (949 osób) i pedagogika (512 osób). Z kolei na realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię zgłosiło się w tym roku blisko 16 osób na jedno miejsce.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo