Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia: sprawdź najpopularniejsze kierunki. Do kiedy trwa rekrutacja?

Katarzyna Domagała-Szymonek
Rekrutacja na studia na większości uczelni cały czas trwa. Na niektórych dopiero nabiera rozpędu. Część szkół wyższych już podzieliła się z nami statystykami dotyczącymi najpopularniejszych kierunków. Zaskoczenia nie ma. Na uczelniach technicznych króluje informatyka, budownictwo i architektura. Wśród humanistycznych największym zainteresowaniem cieszą się filologia angielska, administracja czy reżyseria i ... projektowanie gier.

Tegoroczni maturzyści w ostatni wtorek odebrali świadectwa dojrzałości i mogą złożyć już komplet dokumentów na wybranych przez siebie uczelniach. Wstępne wyniki rekrutacji, która cały czas trwa, pokazują, że na topie są podobne kierunki, jak w ubiegłym roku.

- Tak jak do tej pory, na liście wiodących kierunków, na które zgłosiło się najwięcej chętnych, znalazła się informatyka, budownictwo, finanse i rachunkowość oraz logistyka inżynierska - wylicza prof. Maria Nowicka-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej. Jak dodaje, trzy nowe kierunki, jakie od tego roku znalazły się w ofercie (ekoinnowacja w infrastrukturze środowiska, manager żywności oraz język angielski w biznesie) na razie cieszą się umiarkowaną popularnością. Jednak może się to zmienić, bowiem czas na złożenie dokumentów na Politechnikę Częstochowską jest do 28 lipca. Dzień później uczelnia ogłosi wyniki pierwszej rekrutacji. Drugi nabór rozpocznie się 16 września (by mogli skorzystać z niego maturzyści, którzy nie zdali egzaminu i w sierpniu piszą poprawkę - wyniki otrzymają 12 września).

Ponad 30 kierunków studiów I, II i III stopnia proponuje kandydatom w zbliżającym się roku akademickim Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Tu również rejestracja na studia trwa. - Wstępne zestawienia kierunków pokazują, że podobnie jak w roku ubiegłym, największym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska, fizjoterapia, pedagogika, dietetyka, administracja oraz bezpieczeństwo narodowe - wymienia Magdalena Okwiet z biura promocji AJD. - W naszej ofercie pojawiło się także kilka nowych propozycji, które kandydaci, jak obserwujemy, przyjęli z dużym zainteresowaniem - dodaje. Wiodące nowości to kosmetologia oraz kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa. - Dotychczasowa rejestracja pokazuje, że przyszli studenci zainteresowani są tymi nowościami równie mocno co sprawdzonymi od lat kierunkami - przyznaje Okwiet. Na AJD kandydaci mogą zarejestrować się za pośrednictwem internetu https://rekrutacja.ajd.czest.pl/html/index.php. Pierwsze wyniki poznamy 29 lipca.

- Na chwilę obecną najwięcej kandydatów zarejestrowało się na kierunki finanse i rachunkowość, logistyka inżynierska i licencjacka, ekonomia, informatyka, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna - wymienia Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Na UE rejestracja na studia I stopnia stacjonarne potrwa do 10 lipca, a na studia I stopnia niestacjonarne, II stopnia stacjonarne i niestacjonarne do 10 września. Wstępne wyliczenia dokładnie pokrywają się z zeszłorocznym zainteresowaniem młodych ludzi. Wtedy wiodącym kierunkiem na UE również były finanse i rachunkowość, gdzie o jedno miejsce walczyło 2,6 kandydatów, na logistykę inżynierską starało się dostać 3,11 kandydatów na jedno miejsce.

Rzecznik zauważa, że coraz większym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów cieszą się kierunki o profilu praktycznym (w programie nauczania, m.in. jest trzy razy więcej praktyk). - To zainteresowanie wzrasta z roku na rok, przykładowo na dziennikarstwie i komunikacji społecznej oraz przedsiębiorczości i finansach zanotowano blisko 30 proc. więcej chętnych na studia w ubiegłorocznej rekrutacji, najwięcej, bo blisko aż o 38 proc. wzrosła liczba chętnych na zarządzanie - wymienia.

Grażyna Maszniew, kierownik działu spraw studenckich i kształcenia z Politechniki Śląskiej, również zauważa, że w tym roku największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów cieszą się te same kierunki, co rok wcześniej. - Zmieniła się tylko kolejność na podium - zaznacza. I tak, ze wstępnych informacji wynika, że w tym roku najpopularniejszymi kierunkami pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce będą: architektura, gdzie na jedno miejsce przypada 3,92 chętnych, informatyka (na wydziale automatyki, elektroniki i informatyki) - 3,72 chętnych na miejsce, filologia angielska (3,24 osób na jedno miejsce, architektura wnętrz z liczą chętnych na miejsca 2,33 oraz informatyka (na wydziale matematyki stosowanej), gdzie o jedno miejsce walczy 2,23 osób. Rok temu numerem jeden była filologia angielska, potem informatyka oraz architektura i architektura wnętrz, piąte miejsce w zestawieniu zajęła filologia włoska.

Uniwersytet Śląski w tym roku na 12 wydziałach oferuje 76 kierunków i 238 specjalności. Rejestracja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie kończy się 10 lipca, ogłaszanie wyników od 14 lipca. Dodatkowy nabór w przypadku niewypełnienia limitów miejsc na kierunkach oraz dla maturzystów z egzaminami poprawkowymi trwa od 1 sierpnia do 13 września. Co pokazują statystyki z pierwszych wynika, że najwięcej chętnych na jedno miejsce jest na kierunku realizacja obrazu filmowego,telewizyjnego i fotografia - to aż 15,5 osób na jedno miejsce. Drugie miejsce zajmuje reżyseria (9,5 chętnych na miejsce) oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej (specjalność grafika komputerowa gier), gdzie o jedno miejsce walczy 8,75 osób. To ogromne zainteresowanie wynika z wielkości kierunków, bowiem na realizacji obrazu przygotowane jest 8 miejsc na roku, tyle samo na reżyserii. Zaś do tej pory najwięcej osób zapisało się na prawo (1269 chętnych na 330 miejsc), psychologię (908 chętnych na 181 miejsc) czy administrację (464 zapisanych osób na 150 miejsc).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!