18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor AWF Katowice ocenia wyniki sportowców na Olimpiadzie

Adam Zając
Zygmunt Wieczorek
W sporcie jest podobnie jak w sztuce, muzyce - bez talentu nigdy nie będziesz wybitny. Bez tego elementu nie ma mowy o osiągnięciach na poziomie Phelpsa czy Bolta. Rozmowa z Adamem Zającem, nowym rektorem AWF Katowice

Dlaczego Usain Bolt i Michael Phelps zostawiają cały sportowy świat w tyle?
Cały sport i wielkie wyniki opierają się na dwóch elementach. Z jednej strony jest to efekt pracy, treningu, ale zdecydowanie ważniejszy jest talent. W sporcie jest podobnie jak w sztuce, muzyce - bez talentu nigdy nie będziesz wybitny. Bez tego elementu nie ma mowy o osiągnięciach na poziomie Phelpsa czy Bolta.

Trzeba jednak przyznać, że budowa tych zawodników, odbiega od zwykłych ludzi.
Predyspozycje do konkretnych dyscyplin bardzo często objawiają się skrajną budową ciała.

To znaczy?
Zostało to naukowo udokumentowane, że w przypadku najlepszych sprinterów mamy do czynienia z dłuższymi kończynami dolnymi, czyli wybitny biegacz ma dłuższe nogi w stosunku do tułowia. Bolt ma jeszcze dodatkowy atut, czyli wysoki wzrost jak na sprintera. Najważniejsza sprawa dotycząca budowy ciała wiąże się z włóknami mięśniowymi. Każdy człowiek ma dwa ich rodzaje - tzw. włókna szybkie, czyli białe, oraz czerwone, wytrzymałościowe. Ponad 99 procent ludzi ma te włókna w proporcji pół na pół, dlatego osiągają przeciętne wyniki w sprincie czy w maratonach, wyścigach kolarskich. Natomiast fenomeni sprintu w mięśniach nóg mają przewagę włókien szybkich na poziomie siedemdziesięciu kilku procent. Pod wpływem treningu te fizyczne uwarunkowania przynoszą efekty w postaci świetnych wyników.

Jak sobie zafundować takie szybkie włókna?
Tego akurat nie można wytrenować. Nie da się zmienić włókien wolnokurczliwych w szybkie i odwrotnie. To jest dar natury, genetyka. Badania populacyjne mówią, że genetycznie predysponowani są byli czarnoskórzy mieszkańcy zachodniej Afryki, czyli z rejonów, z których pochodzili niewolnicy, mieszkający teraz w Ameryce Północnej i Środkowej. Przez pokolenia przekłada się to na coraz lepsze wyniki. Sto lat temu nikt z tamtych rejonów nie uprawiał sportu, dziś jest już popularny i w większym stopniu ujawniają się te megatalenty. Na przeciwnym biegunie są czarnoskórzy zawodnicy z Afryki Północnej czy Wschodniej, a więc przede wszystkim z Kenii, Etiopii, Maroka, Algierii. Od 30 lat widzimy ich całkowitą dominację w biegach średnio- i długodystansowych. Tam są dobre uwarunkowania to uprawiania wytrzymałościowych konkurencji.

Czyli wyniki Bolta wynikają z miejsca urodzenia?
Rzeczywiście, jeżeli głębiej by spojrzeć na wyniki sprinterskie w ostatnich latach, to od razu rzuca się w oczy, że dominującym krajem jest Jamajka, choć ma bardzo małą populację. Ten kraj posiada pięciu mężczyzn na światowym poziomie w sprincie, podobnie jest wśród kobiet. Oprócz Bolta przez lata był Asafa Powell, teraz też Yohan Blake. Trzeba też umieć wyłapywać takie talenty.

Czarnoskórym talentom wszystko przychodzi łatwiej?
Te wielkie talenty w ciągu 2-3 lat przechodzą z wyników młodzieżowych do światowych, kiedy Europejczyk potrzebuje na to 8-10 lat i też nie osiąga tak dobrych rezultatów. O ile dobrze pamiętam, obecnie na stu najlepszych sprinterów na świecie jest tylko jeden biały zawodnik - Francuz Christophe Lemaitre.

Pływak wszech czasów Phelps też czymś się wyróżnia?
To dobry przykład skrajności w budowie ciała zawodników osiągających wybitne wyniki. W przypadku biegów, chodzi o krótszy tułów i długie nogi oraz długie ścięgna dające sprężystość podczas odbicia w czasie biegu. W pływaniu najważniejsze są parametry dłoni i stóp. Ci najwybitniejsi, w tym Phelps, mają 30-40 procent większą powierzchnię dłoni i stopy niż przeciętna osoba. Amerykanin ma 48 czy nawet 49 numer buta, Ian Thorpe, przy niskim wzroście, miał ponad "50". Ważna jest też rozpiętość ramion, szczególnie w stylu motylkowym. Te elementy znów są uwarunkowane genetycznie, są wrodzone. Niespecjalnie możemy zmienić takie parametry ciała.

Rozmawiał Tomasz Kuczyński

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!