Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religa i Zembala znów razem przy stole operacyjnym. To nie film. Synowie sławnych lekarzy zrobili wspólnie zabieg

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Religa i Zembala to nazwiska nierozerwalnie ze sobą związane. Ojcowie, Zbigniew i Marian, razem przeprowadzili pierwszy udany przeszczep serca. Teraz ich synowie, Grzegorz Religa i Michał Zembala, stanęli razem przy stole operacyjnym i uratowali pacjentkę. - Znamy się sto lat, a pierwszy raz operowaliśmy razem - mówi doc. Michał Zembala. Syn Profesora Zembali - na zdjęciu drugi z lewej, syn profesora Religi - drugi z prawej.

- Nasi ojcowie zmienili obraz polskiej chirurgii serca tworząc nowoczesną specjalizację, której ramy wychodzą poza klasyczny nóż i szew. Dziś zespół Religa/Zembala wykonując zabieg TAVI TF (wprowadzenie cewnika przez tętnicę udową przyp. red.) pokazał siłę wzajemnej współpracy opartej na szacunku, zrozumieniu i troski o dobry wynik leczenia trudnej chorej - taki wpis w mediach społecznościowych zamieścił doc. Michał Zembala, syn słynnego kardiochirurga Mariana Zembali, dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

To niesamowite, że synowie naszych wielkich lekarzy Zbigniewa Religii i Mariana Zembali poszli w ich ślady i tak jak ojcowie przed laty stanęli razem przy stole operacyjnym.

Tym razem nie w Zabrzu, ale w Łodzi, w Szpitalu im. Biegańskiego. To trochę jak powrót do przeszłości i przypomnienie, że medycyna jest sztuką ciągłości, doskonalenia, ale też pielęgnowania wartościowych tradycji.

Doc. Michał Zembala podziękował całemu zespołowi lekarzy: kardiologów, chirurgów, anestezjologów, techników, perfuzjonistów i pielęgniarek, którzy wzięli udział w zabiegi. Zabieg TAVI TF to przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej dedykowana pacjentom wysokiego ryzyka.

Choroba zastawki aortalnej jest najczęstszą wadą zastawkową serca. Częstość jej występowania wzrasta wraz wiekiem i osiąga wartość 2–7 proc. wśród osób powyżej 65. roku życia.

Bez leczenia chirurgicznego rokowanie jest niekorzystne, szczególnie w przypadku objawowego charakteru wady – ponad połowa chorych ginie w ciągu niespełna dwu lat. Pacjenci powyżej 70. roku życia mają jeszcze gorsze rokowanie; 2- i 3-letnie przeżycie wynosi w tej grupie wiekowej odpowiednio 37 proc. i 25 proc.

W przypadku tego zabiegu protezą jest naszyte na metalowe rusztowanie wołowe osierdzie, specjalnie przygotowane i utrwalone (podobne do stosowanego w normalnych, typowych zastawkach chirurgicznych). Zastawka jest specjalnie ściskana przed wprowadzeniem do ciała chorego, by mogła się zmieścić na cienkim prowadniku.

- Znamy się sto lat, ale pierwszy raz staliśmy przy stole. Niesamowite uczucie, Grzegorz kieruje tym oddziałem, ale dopiero teraz zaczęli program TAVI, który w Zabrzu prowadzimy od dekady. Wystąpiłem więc w roli nauczyciela i było to świetne doświadczenie - powiedział nam doc. Michał Zembala.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera