Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont autostrady A4 do granic województwa śląskiego wstrzymany? Firmy oczekują większych pieniędzy. GDDKiA zaskoczona

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Remont autostrady A4 w woj. opolskim został wstrzymany.
Remont autostrady A4 w woj. opolskim został wstrzymany. ARC GDDKiA
Remont autostrady A4 w województwie opolskim do granic województwa śląskiego został wstrzymany? Kilka firm z naszego regionu skierowała do opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo, w których informuje o przerwaniu prac przy realizacji tej inwestycji, ale nie tylko. Wstrzymanie prac ma dotyczyć również m.in. rozbudowy DK 41 w Wierzbięcicach i rozbudowie DK 45 na odcinku Praszka - granica województwa opolskiego.

Firmy Adac-Lewar z Przystajni, Drog-Bud z Lubojenki, Transkom z Jaryszowa, Hucz z Boronowa, Domax z Boronowa, Larix z Lublińca oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Adrian Bąk z Głubczyc skierowały do opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo, w której informują o wstrzymaniu prac m.in. przy remoncie A4 na odcinku do granic województwa śląskiego, a także przy rozbudowie DK 41 w Wierzbęcicach i rozbudowie DK 45 na odcinku Praszka - granica województwa opolskiego.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal klobucka.pl. Nam także udało się dotrzeć do pisma, które zostało skierowane do GDDKiA. Jak informują przedstawiciele firm, wstrzymanie prac dotyczy:

 • remontu autostrady A4 na odc. Góra św. Anny do granicy woj. śląskiego,
 • rozbudowy drogi krajowej nr 45 na odcinku Praszka-granica województwa opolskiego;
 • umowy na rozbudowę drogi krajowej nr 41 na odcinku w miejscowości Wierzbięcice; przebudowy MOP-u kategorii I w ciągu autostrady A4 w woj. opolskim - MOP Jankowice Wielkie;
 • wykonania remontów nawierzchni jezdni drogi krajowej nr 40 i 40b;
 • wykonania remontów nawierzchni jezdni dróg krajowych nr 41 i 41 a na terenie Rejonu w Nysie;
 • wykonywanie remontów nawierzchni jezdni dróg krajowych nr 40 i 40a na terenie Rejonu w Nysie;
 • wykonania remontów nawierzchni jezdni dróg krajowych nr 88 i 94 na terenie Rejonu w Kędzierzynie-Koźlu;
 • wykonania remontów nawierzchni jezdni dróg krajowych nr 46, 46c i 46i na terenie Rejonu w Nysie; robót, usług, a także dostaw związanych z odwodnieniem dróg i remontem chodników w ciągu dróg krajowych nr 11 42, 43, 45, administrowanych przez GDDKIA Oddział w Opolu Rejon w Kluczborku;
 • wykonania remontów nawierzchni jezdni dróg krajowych na terenie Rejonu w Kluczborku.
 • umowy na poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie opolskim na DK 39, na odcinku Smarchowice Wielkie - Namysłów w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych,
 • wykonania remontów nawierzchni jedni w ciągu drogi krajowej nr 38 na terenie Rejonu Kędzierzyna-Koźla tj. Oddziału w Opolu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nie przeocz

Przedsiębiorcy poinformowali GDDKiA, że wstrzymują wykonywanie dalszych prac bitumicznych w zakresie pozostałym do zakończenia poszczególnych inwestycji, gdyż nie są w stanie kontynuować tych robót wskutek nadzwyczajnej zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć przy zawarciu każdej z powyższych umów tj. rażącego wzrostu kosztów materiałów, usług i sprzętu w okresie od złożenia ofert do chwili obecnej.

Firmy podpisane w piśmie oczekują wspólnego sprecyzowania i wprowadzenia aneksami do wszystkich przywołanych wyżej umów klauzuli waloryzacyjnej szanującej interesy wszystkich stron kontraktów publicznych, co pozwoli ochronić interesy finansowe generalnych wykonawców i podwykonawców, natomiast Inwestorowi (Zamawiającemu) zapewni należytą, terminową i bezpieczną realizację zamówień.

Firmy podkreślają, że klauzula waloryzacyjna powinna zawierać zasady wprowadzenia zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany ceny materiałów, usługi sprzętu, wskutek postępującej inflacji, w tym nadzwyczajnego wydarzenia jakim jest konflikt zbrojny w Ukrainie i winna umożliwiać dostosowanie poziomów wynagrodzeń wykonawców do zmian, które zaszły od chwili złożenia ofert przez wykonawców.

Firmy stwierdzają, że nie ponoszą odpowiedzialności za nadzwyczajne i bezprecedensowe - w stabilnym dotychczas otoczeniu gospodarczym - zmiany rynkowe, mające istotny wpływ na możliwość wykonania umów. Przedsiębiorcy podkreślają, że pismo należy traktować jako próbę ugodowego rozstrzygnięcia sporów, ale jeśli rzeczone rozmowy nie przyniosą satysfakcjonujących ich rezultatów, wystąpią na drogę sądową na podstawie przepisu art. 357 kodeksu cywilnego.

GDDKiA zaskoczona pismem od przedsiębiorców

Szymon Piechowiak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyznaje, że pismo wpłynęło do dyrekcji w poniedziałek, 11 kwietnia 2022 roku.

- Jesteśmy zaskoczeni tym stanowiskiem, bo z tymi firmami rozmawialiśmy już wcześniej i w piątek było spotkanie, podczas którego nic nie zapowiadało, aby takie pismo zostało do nas skierowane. Warto zaznaczyć, że wszystkie z umów z wyjątkiem jednej już wcześniej były przewidziane do waloryzacji. Będziemy rozmawiać z przedsiębiorcami, żadna z inwestycji na razie nie została wstrzymana - mówi Szymon Piechowiak.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera