Dawny ratusz gminy Bogucice-Zawodzie, a dziś budynek rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, odzyskuje blask. Po kilkudziesięciu latach odzyskał też wieżyczkę zniszczoną w czasie drugiej wojny światowej.
Gmach przy ulicy 1 Maja to jeden z ładniejszych w Katowicach. Został wybudowany w 1912 roku, a zaprojektował go Arnold Hartmann, architekt z Berlina. Jeszcze do drugiej wojny światowej szczyt budowli wieńczyła wieżyczka zegarowa.
Najprawdopodobniej została zniszczona, tak jak cały gmach, w wyniku wybuchu wagonu z amunicją na pobliskiej bocznicy.
Po wojnie budynek został odbudowany, ale już bez wieży i przekazany Wyższej Szkole Nauk Społeczno-Gospodarczych, czyli Akademii Ekonomicznej, która kilka lat temu stała się uniwersytetem.
Gmach, który od 1978 r. jest w rejestrze zabytków, ostatnią dużą modernizację przechodził w latach 70. ubiegłego wieku. Ta obecnie prowadzona rozpoczęła się trzy lata temu, to wówczas zdecydowano się przywrócić budowli jej pierwotny hartmannowski wygląd, w tym utraconą wieżyczkę.
Prace przy 1 Maja przebiegają ze znacznym poślizgiem. Pierwotny termin zakończenia inwestycji minął w 2012 r. W ubiegłym roku uniwersytet zmienił jednak generalnego wykonawcę inwestycji. - Roboty prowadzone są jeszcze na fasadzie od frontu oraz we wnętrzach - mówi Marek Kiczka, rzecznik UE.
Po kosztującej ok. 12 mln zł przebudowie, w gmachu nadal będzie rektorat uczelni, ale ma też pełnić funkcje reprezentacyjne, dlatego też wewnątrz zmniejszono przestrzenie biurowe na rzecz reprezentacyjnych sal.
Historia w pigułce
Gmach przy ulicy 1 Maja 50 został wybudowany w latach 1911-1912. Projekt budynku to dzieło Arnolda Hartmanna, zaś budowę nadzorował mistrz murarski z Zawodzia - Julius Litsche. Urząd gminy mieścił się w budynku zaledwie dwanaście lat, między 1912 a 1924 rokiem, do czasu gdy Bogucice i Zawodzie weszły w skład Katowic. Następnie reprezentacyjny gmach pomieścił Komisariat Policji Województwa Śląskiego.
Działał tu też Urząd Pośrednictwa Pracy oraz Kuchnia Mleczna dla obu dzielnic i stacja porad dla matek. W czasie wojny w budynku urzędował sztab Centrali Przesiedleńczej, której podlegał aparat terroru w całej rejencji katowickiej. W lutym 1945 roku, w wyniku wybuchu wagonu z amunicją na pobliskiej bocznicy kolejowej, budynek uległ zniszczeniu i m.in. stracił swoją wieżyczkę zegarową. Został odbudowany rok później, ale odtworzenia wieżyczki zaniechano. Także w 1946 r. gmach przejęło studium ekonomiczne (od 1950 r. Wyższa Szkoła Ekonomiczna), które 29 września zainaugurowało tu rok akademicki.
Korzystałam z książki pod tytułem "Gmachy i domy Katowic", Wydawnictwa Prasa i Książka, autorstwa Grzegorza Grzegorka
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?