Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reno5 Lite, oto przepis Oppo na smartfon ze średniej półki cenowej. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Wiosną na naszym rynku pojawiły się kolejne smartfony Oppo – urządzenia z serii Reno5. Wśród nich jest model Reno5 Lite, następca zeszłorocznego Reno4 Lite. To smartfon ze średniej półki cenowej o ciekawym wzornictwie. Miałem go okazję niedawno testować. Zapraszam do krótkiej recenzji.

Od czasu serii Reno3 Oppo korzysta ze swojego sprawdzonego już „przepisu” na średniopółkowe smartfony – to niezbyt duże, smukłe i lekkie, jak na dzisiejsze standardy, urządzenia z przykuwającym wzrok designie. Jest też dobry ekran i dobre podzespoły. Tak też jest w przypadku Reno5 Lite.

Konstrukcja i wyświetlacz

Obudowa smartfonu wykonana jest z tworzywa sztucznego, gradient w testowanej przeze mnie wersji Fantastic Purple (w ściślej rzecz biorąc – fioletowo-niebieskiej), a także coś, co producent nazywa Flowing Light Desing, sprawiają, że tylna część obudowy – w zależności od światła i kąta pod jakim smartfon oglądamy – mieni się wieloma barwami. Z tyły znajduje się charakterystyczna „wysepka” z poczwórnym aparatem głównym, a także diodą LED. Na lewej ramce producent umieścił przyciski głośności i tackę na dwie karty nanoSIM i – dodatkowo – kartę microSD, na prawej natomiast – klawisz zasilania. Na dolnej krawędzi znajduje się port USB typu C, mikrofon, głośnik oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, zaś na dolnej – tylko mikrofon do redukcji szumów. Z przodu smartfonu, nad wyświetlaczem jest głośnik do rozmów telefonicznych, a w lewym górnym rogu ekranu znajduje się przedni aparat.

Zobacz, jak wygląda Reno5 Lite i jakie robi zdjęcia:

Ponad 85 procent frontu Reno5 Lite zajmuje wyświetlacz. To 6,43-calowy AMOLED o rozdzielczości 2400 x 1080 (zgęszczenie pikseli na poziomie 409 ppi) i proporcjach 20:9. Jego typowa jasność to 430 nitów, a szczytowa – 800. Ekran jest odpowiednio nasycony kolorami, wyświetla głęboką czerń, również kontrast jest świetny. Wprawdzie w ustawieniach nie ma zbyt wielu opcji dotyczących ekranu (można zmienić temperaturę barw i włączyć wspierany przez AI „efekt wizualny OSIE”, który wprowadza do zdjęć i filmów żywsze kolory), ale za to sztuczna inteligencja „uczy” się i dostosowuje do preferowanego przez użytkownika poziomu jasności zarówno w dzień, jak i w nocy. Trzeba też zaznaczyć, że AMOLED w Reno5 Lite odświeżany jest z częstotliwością tylko 60 Hz. Skuteczny jest ukryty pod wyświetlaczem optyczny skaner odcisków palców.

Procesor i system

Reno5 Lite napędzany jest przez procesor MediaTeka. To 12-nanometrowy układ MT6779V Helio P95 z ośmioma rdzeniami – dwoma wydajnymi ARM Cortex-A75 (2,2 GHz) i sześcioma energooszczędnymi Cortex-A55 (2,0 GHz). Układ graficzny? PowerVR GM9446. Modem to LTE WorldMode – jak zatem widać, nie ma obsługi łączności 5G. Reno5 Lite wyposażono w 8 GB pamięci RAM, jest 128 GB pamięci wbudowanej (i – przypomnijmy – slot na kartę microSD). Wśród modułów łączności znalazły się między innymi WiFi 5, Bluetooth 5.1 i NFC. To, jak widać, typowe wyposażenie średniopółkowego smartfonu, ale wystarczające do bezproblemowej, codziennej pracy.

Reno5 Lite działa w oparciu o Androida 11 i autorski interfejs Oppo – ColorOS w wersji 11.1. ColorOS oferuje spore możliwości personalizacji, można wybrać na przykład styl i kształt ikon, kolory interfejsu czy animację odcisku palca. Jest oczywiście wyświetlanie godziny, daty, stanu naładowanie akumulatora i powiadomień na wygaszonym wyświetlaczu („Ekran zawsze aktywny”), inteligentny pasek boczny (z narzędziami i wybranymi aplikacjami) znany już z poprzednich iteracji ColorOS czy obsługa gestami.

Aparat i akumulator

Oppo Reno5 Lite posiada poczwórny aparat główny. Tworzą go 48 MP (f/1.7, 26 mm, 1/2,0", 0,8 µm, PDAF), ultraszerokokątny 8 MP (f/2.2, 16 mm, 119˚, 1/4,0", 1,12 µm), makro 2 MP, (f/2.4) oraz monochromatyczny 2 MP (f/2.4). Główny sensor radzi sobie dobrze, szczególnie w dobrym świetle – zdjęcia są szczegółowe, o dobrej kolorystyce. Dobrze działa tryb portretowy. Nieco gorzej wygląda to w przypadku aparatu ultraszerokokątnego, natomiast tryb makro radzę wykorzystywać jedynie w bardzo dobrym świetle – albo wcale. Tak jak 5-krotnie zbliżenie cyfrowe. 2-krotne wygląda za to nieźle. Smartfon rejestruje wideo w jakości 4K przy 30 klatkach na sekundę, warto jednak pamiętać, że „ultrastabilizacja” działa jedynie przy 1080p (także 30 fps). Wśród dostępnych trybów jest między innymi Ultra Night do zdjęć nocnych, jest też tryb Expert, w którym można ręcznie ustawić podstawowe parametry zdjęcia. Aparat do selfie ma 32 MP (szerokokątny, f/2.4, 24 mm) i spisuje się dobrze.

Akumulator urządzenia ma pojemność 4310 mAh i jest mocną stroną Reno5 Lite. Energii powinno zwykle wystarczać na jeden dzień użytkowania. Co istotne, wspiera ładowanie z mocą 30W, co zwykle oznacza tylko kilkadziesiąt minut ładowania – o ile nie rozładowaliśmy ogniwa do zera.

Podsumowanie

Reno5 Lite to kolejny smartfon Oppo ze średniej półki cenowej. Jak już napisałem – producent wypracował swój własny, sprawdzony przepis na tego typu urządzenie. Ma to swoje dobre strony, na przykład brak przykrych niespodzianek. Jeśli jednak porównamy specyfikację Reno4 Lite z Reno5 Lite, to wielkich różnic nie znajdziemy. I warto o tym pamiętać. Podobnie jak o obudowie ze sztucznego tworzywa czy braku 5G. Także wyświetlacze u konkurencji, w tej półce cenowej, są już odświeżane z wyższą częstotliwością (90 Hz). Jednak ekran w Reno5 Lite to nadal AMOLED, wydajność pozostaje na dobrym poziomie, a wzornictwo może się podobać. Wyróżnić można ponadto dobre zdjęcia z aparatu 48 MP i obecność wejścia słuchawkowego 3,5 mm. Warto dodać, że w zestawie sprzedażowym jest nie tylko ładowarka, ale także proste słuchawki i silikonowe etui. Cena? Jednak za wysoka – 1599 zł.

Oppo Reno5 Lite specyfikacja:

  • Wyświetlacz: AMOLED o przekątnej 6,43 cala, rozdzielczości 2400 x 1080 (409 ppi) i proporcjach 20:9
  • Procesor: MediaTek Helio P95 (2 x 2,2 GHz, 6 x 2,0 Ghz), GPU: PowerVR GM9446
  • Pamięć: 8 GB RAM i 128 GB ROM (plus slot na kartę microSD do 256 GB)
  • Aparat główny: 48 MP (1/2”, f/1.7), ultraszerokokątny 8 MP (119°, f/2.2), monochromatyczny 2 MP (f/2.4), makro 2 MP (f/2.4)
  • Aparat przedni: 32 MP (f/2.4)
  • Łączność: 4G, WiFi ac, Bluetooth 5.1, NFC, GPS z A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, USB-C, audiojack 3,5 mm
  • Czujniki: optyczny skaner odcisków palców (pod wyświetlaczem), akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas
  • Akumulator: 4310 mAh (VOOC 4.0 30W)
  • Wymiary: 160,1 x 73,4 x 7,8 mm
  • Waga: 174 gramy
  • System: Android 11 i ColorOS 11.1.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera