MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Resocjalizacja w dobie pandemii musi trwać. Tak pracują w Zakładzie Karnym w Herbach

Piotr Ciastek
Resocjalizacja w dobie pandemii musi trwać. Tak pracują w Zakładzie Karnym w HerbachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Resocjalizacja w dobie pandemii musi trwać. Tak pracują w Zakładzie Karnym w HerbachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zakład Karny w Herbach
Audycje radiowęzłowe, konkursy, zajęcia mające pomóc odbudować lub podtrzymać więzi z najbliższymi – to tylko niektóre propozycje służące readaptacji społecznej skazanych, przebywających w zakładzie karnym

Zajęcia w więzieniach odbywają się przy zachowaniu wszelkich środków zgodnych z aktualnymi wymogami epidemiologicznymi i sanitarnymi. Służba Więzienna pracuje z osobami pozbawionymi wolności także w czasie epidemii.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Jak informuje kpt. Izabela Kapkowska z Zakładu Karnego w Herbach, resocjalizacja w dobie epidemii wymaga od funkcjonariuszy Służby Więziennej wzmożonego wysiłku i zachowania uwzględniającego wymogi epidemiologiczne i sanitarne.
– Działania skierowane do uzyskania celu, jakim jest wzbudzenie w osadzonych społecznie pożądanych postaw, są nieustannie realizowane. Wszystko po to, aby po opuszczeniu murów więzienia osadzeni nie powracali na drogę przestępstwa i potrafili funkcjonować przestrzegając obowiązujących norm prawnych i społecznych. W celu jak najefektywniejszej pracy z osobami pozbawionymi wolności stosowane są różnorodne oddziaływania penitencjarne. Jednym z istotnych elementów resocjalizacji jest integracja osadzonego z jego bliskimi i temu służy m.in. realizowany w Zakładzie Karnym w Herbach Program „Więzi” – relacjonuje kpt. Izabela Kapkowska.

Wychowawcy Zakładu Karnego w Herbach prowadzący zajęcia ze skazanymi m.in. ćwiczą umiejętności społeczne w grupie, wskazują sposoby radzenia sobie w relacjach rodzinnych na różnych płaszczyznach (prawnych, finansowych, emocjonalnych), dostarczają wiedzy o instytucjach świadczących pomoc, zwracają uwagę na wartość więzi rodzinnych, motywują do odpowiedzialności za siebie i swoją rodzinę, przedstawiają rolę rodziny w życiu społecznym człowieka. Podczas ostatnich zajęć funkcjonariusze zachęcili uczestników zajęć do stworzenia bajek dla swoich dzieci lub wierszy dla bliskich, które zostaną im przekazane.

Obejrzyj dokładnie

Więźniowie w świecie książki

Więziennicy wiedzą dobrze, że książka stanowi nie tylko źródło informacji o otaczającym nas świecie, ale również bawi, przywraca pogodę ducha oraz wychowuje. Czytając przenosimy się w świat bohaterów literackich razem z nimi przeżywając radości i problemy. – Któż z nas nie wybrał sobie wśród postaci książkowych swojego pozytywnego bohatera, którego pragnął naśladować? I tutaj wracamy do roli resocjalizacji w życiu tych, którzy często dopiero za więziennymi murami mieli okazję zetknąć się z dziełami literackimi. To właśnie wychowawcy jednostek penitencjarnych zachęcają i podpowiadają, jakie pozycje książkowe warto przeczytać, uwzględniając indywidualne cechy i potrzeby każdego z osadzonych – dodaje kpt. Kapkowska.

Biblioteka Zakładu Karnego w Herbach ma do zaoferowania czytelnikom ponad 6 890 woluminów. Warto zauważyć, że jest ona również miejscem pracy osadzonych, bowiem to właśnie oni obsługują wypożyczających, jak również dokonują drobnych napraw księgozbioru. Celem zwiększenia zainteresowania czytelnictwem skazanych niedawno w jednostce przeprowadzono za pośrednictwem radiowęzła konkurs pt. „13 powodów dla których warto czytać”.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni