Resocjalizacja w dobie pandemii musi trwać. Tak pracują w Zakładzie Karnym w Herbach

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Resocjalizacja w dobie pandemii musi trwać. Tak pracują w Zakładzie Karnym w HerbachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Resocjalizacja w dobie pandemii musi trwać. Tak pracują w Zakładzie Karnym w HerbachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zakład Karny w Herbach
Audycje radiowęzłowe, konkursy, zajęcia mające pomóc odbudować lub podtrzymać więzi z najbliższymi – to tylko niektóre propozycje służące readaptacji społecznej skazanych, przebywających w zakładzie karnym

Zajęcia w więzieniach odbywają się przy zachowaniu wszelkich środków zgodnych z aktualnymi wymogami epidemiologicznymi i sanitarnymi. Służba Więzienna pracuje z osobami pozbawionymi wolności także w czasie epidemii.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Jak informuje kpt. Izabela Kapkowska z Zakładu Karnego w Herbach, resocjalizacja w dobie epidemii wymaga od funkcjonariuszy Służby Więziennej wzmożonego wysiłku i zachowania uwzględniającego wymogi epidemiologiczne i sanitarne.
– Działania skierowane do uzyskania celu, jakim jest wzbudzenie w osadzonych społecznie pożądanych postaw, są nieustannie realizowane. Wszystko po to, aby po opuszczeniu murów więzienia osadzeni nie powracali na drogę przestępstwa i potrafili funkcjonować przestrzegając obowiązujących norm prawnych i społecznych. W celu jak najefektywniejszej pracy z osobami pozbawionymi wolności stosowane są różnorodne oddziaływania penitencjarne. Jednym z istotnych elementów resocjalizacji jest integracja osadzonego z jego bliskimi i temu służy m.in. realizowany w Zakładzie Karnym w Herbach Program „Więzi” – relacjonuje kpt. Izabela Kapkowska.

Wychowawcy Zakładu Karnego w Herbach prowadzący zajęcia ze skazanymi m.in. ćwiczą umiejętności społeczne w grupie, wskazują sposoby radzenia sobie w relacjach rodzinnych na różnych płaszczyznach (prawnych, finansowych, emocjonalnych), dostarczają wiedzy o instytucjach świadczących pomoc, zwracają uwagę na wartość więzi rodzinnych, motywują do odpowiedzialności za siebie i swoją rodzinę, przedstawiają rolę rodziny w życiu społecznym człowieka. Podczas ostatnich zajęć funkcjonariusze zachęcili uczestników zajęć do stworzenia bajek dla swoich dzieci lub wierszy dla bliskich, które zostaną im przekazane.

Obejrzyj dokładnie

Więźniowie w świecie książki

Więziennicy wiedzą dobrze, że książka stanowi nie tylko źródło informacji o otaczającym nas świecie, ale również bawi, przywraca pogodę ducha oraz wychowuje. Czytając przenosimy się w świat bohaterów literackich razem z nimi przeżywając radości i problemy. – Któż z nas nie wybrał sobie wśród postaci książkowych swojego pozytywnego bohatera, którego pragnął naśladować? I tutaj wracamy do roli resocjalizacji w życiu tych, którzy często dopiero za więziennymi murami mieli okazję zetknąć się z dziełami literackimi. To właśnie wychowawcy jednostek penitencjarnych zachęcają i podpowiadają, jakie pozycje książkowe warto przeczytać, uwzględniając indywidualne cechy i potrzeby każdego z osadzonych – dodaje kpt. Kapkowska.

Biblioteka Zakładu Karnego w Herbach ma do zaoferowania czytelnikom ponad 6 890 woluminów. Warto zauważyć, że jest ona również miejscem pracy osadzonych, bowiem to właśnie oni obsługują wypożyczających, jak również dokonują drobnych napraw księgozbioru. Celem zwiększenia zainteresowania czytelnictwem skazanych niedawno w jednostce przeprowadzono za pośrednictwem radiowęzła konkurs pt. „13 powodów dla których warto czytać”.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie