Restrukturyzacje, programy dobrowolnych odejść, zwolnienia grupowe: w regionie ubędzie kilka tysięcy miejsc pracy

Kamila Rożnowska
Restrukturyzacje, programy dobrowolnych odejść, zwolnienia grupowe: w regionie ubędzie kilka tysięcy miejsc pracyW grupie Tauron zmiany w najmniejszym stopniu mają dotknąć wydobycia
Restrukturyzacje, programy dobrowolnych odejść, zwolnienia grupowe: w regionie ubędzie kilka tysięcy miejsc pracyW grupie Tauron zmiany w najmniejszym stopniu mają dotknąć wydobycia arc
Udostępnij:
Firmy w województwie śląskim pracują nad programami dobrowolnych odejść. Zaś Kopex Machinery zwalnia grupowo. Pierwsze wypowiedzenia - 25 maja. Grupa Tauron, Polska Grupa Górnicza, Kopex Machinery. Jeśli do tego doliczyć Walcownię Blach Grubych w Chorzowie i czarny scenariusz dla gliwickiego oddziału Newagu (jedną z opcji jest przeniesienie produkcji z Gliwic do Nowego Sącza. Żadne ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte), to niebawem rynek pracy w regionie może skurczyć się nawet o 6,5 tys. miejsc.

W większości przypadków (Tauron, PGG) mowa jest o programach dobrowolnych odejść, jak na razie tylko Kopex zdecydował się na wdrożenie zwolnień grupowych.  Dramatyczna sytuacja jest w Walcowni Blach Grubych w Chorzowie -  właśnie rozpoczął się czwarty miesiąc od kiedy ponad 300 pracowników zakładu nie otrzymało pensji. Załoga oczekuje na wyrok sądu w sprawie upadłości firmy, a pracownicy z Chorzowa otrzymują od miasta doraźną pomoc, jednak ok. 70 zatrudnionych w Walcowni to mieszkańcy innych miast aglomeracji. Niektórzy już szukają nowej pracy - w tej chwili z ponad 300 osób, w firmie zostało 285.  

Tauron oszczędzi  1,3 mld zł

Restrukturyzacja zatrudnienia w grupie Tauron to jeden z punktów wdrażanego programu poprawy efektywności.  W ciągu trzech lat realizacji tego programu (do 2018 roku) firma chce zaoszczędzić 1,3 mld zł. Najwięcej pieniędzy ma zostać znalezionych w dystrybucji i wytwarzaniu (odpowiednio: 390 i 367 mln zł), w wydobyciu - 255 mln zł, a w pozostałych obszarach działalności holdingu - 291 mln zł.

Ile osób zostanie objętych restrukturyzacją? Dokładna liczba nie jest jeszcze znana.

- Cały czas trwają rozmowy z partnerami społecznymi tak, aby wypracowane rozwiązania uwzględniały interes pracowniczy, a jednocześnie pozwoliły spółce na realizowanie programu oszczędności - mówi Maciej Wąsowicz, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Na razie wiadomo, że zmiany w najmniejszym stopniu miałyby dotknąć wydobycia. Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w ZG Sobieski mówi, że  w tym obszarze również planowane jest ograniczenie zatrudnienia, jednak nie jest ono związane z programem poprawy efektywności. - W zeszłym roku zarząd podjął decyzję o obniżeniu wydobycia z 6 mln na 5,5 mln ton. W związku z tym nastąpi płynne zejście z zatrudnienia, ale będzie polegało na naturalnych odejściach, czyli przejściach na emeryturę - wyjaśnia Sopata. Chodzi o ok. 500 osób z 6 tys.  zatrudnionych.

PGG też redukuje

Pełna dobrowolność odejść ma zostać zagwarantowana także w Polskiej Grupie Górniczej. Tam podczas negocjacji z ZZ ustalono, że od 3,8 do 4 tys. osób wyraża chęć skorzystania z takiej możliwości. Oznacza to, że zatrudnienie w PGG spadnie o ok. 12 proc. Teraz pracuje tam 32,4 tys. osób (jeszcze niedawno było to 34 tys.).

Co jednak będzie, gdy część zakładu, w której był zatrudniony pracownik zostanie przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i  nie będzie on chciał skorzystać z przysługujących mu uprawnień? „Dalsze zatrudnienie pracownika będzie uzależnione od możliwości wystąpienia zapotrzebowania w innych zakładach spółki i zaproponowania mu nowego stanowiska pracy” - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Kopex zwalnia

Nie 340 osób, jak wcześniej planowano, a  góra 305 osób. O tyle wkrótce zmniejszy się zatrudnienie w Kopex Machinery. To ponad 24 proc. załogi. - Proces wręczania wypowiedzeń rozpocznie się 25 maja i potrwa do 30 września - mówi Leszek Osmenda z  Kopex Machinery.

Gdy w piątek rozmawialiśmy z Józefem Zaniewskim, przewodniczącym Solidarności w rybnickiej Ryfamie (część Kopexu) , to żaden z pracowników personalnie  nie wiedział jeszcze o tym, czy zostanie zwolniony. - Dowie się o tym w chwili wręczenia wypowiedzenia - mówi Zaniewski.

W tym tygodniu zarówno w zabrzańskim, jak i rybnickim oddziale Kopexu mają odbyć się spotkania z pracownikami tamtejszych urzędów pracy. Zmniejszenie grupy zwalnianych pracowników  wynegocjowano dzięki zgodzie ZZ na zawieszenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do końca tego roku.
Dr Grzegorz Głód z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zauważa, że decyzja przedsiębiorców o zastosowaniu programu dobrowolnych odejść, a nie zwolnień grupowych jest korzystniejsza dla wizerunku firmy. - Można powiedzieć, że PDO to gra na wygaszanie zatrudnienia i nie mam tak radykalnego charakteru jak zwolnienia grupowe. Jednak niekiedy programy dobrowolnych odejść to wizerunkowe przykrycie prawdziwego oblicza radykalnej zmiany - mówi naukowiec. PDO polega na zaoferowaniu pracownikowi lepszych warunków rezygnacji z pracy od tych przewidzianych w kodeksie pracy.

Prof. Anna Skórska z UE podkreśla, że problemem restrukturyzacji zatrudnienia w Polsce są programy aktywizacji (tzw. outplacement). - Pracownicy powinni być w miarę łagodnie przeprowadzani przez procesy restrukturyzacyjne. Jednak w Polsce w dalszym ciągu opiera to się głównie na przedstawieniu sytuacji i możliwości na rynku pracy, przeszkoleniu lub udziale w warsztatach. Outplacement tak naprawdę to metoda, która powinna zakończyć się wprowadzeniem takiej osoby do nowego pracodawcy. I właśnie tego ostatniego elementu w Polsce cały czas brakuje - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie