MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej do Skoczowa. PKP PLK wybrało wykonawcę dokumentacji za blisko 12 milionów złotych

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała - Wadowice - Kraków).
Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała - Wadowice - Kraków). Kamil Lorańczyk
PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o rozstrzygnięciu przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej do Skoczowa. Konsorcjum, którego ofertę przyjęto, otrzyma za jej sporządzenie niespełna 12 milionów złotych. Projekt rewitalizacji przewiduje przebudowę odcinka linii o długości prawie 22 km. Pojadą nim pociągi z prędkością 80 km na godzinę, a odcinkowo będą mogły rozwinąć prędkość do 120 km na godzinę. Bielszczanie zyskają połączenie ze Skoczowem i dalej, z Cieszynem i Wisłą, a mieszkańcy Cieszyna i Wisły dojadą pociągiem do Bielska-Białej i dalej, do Krakowa. Czas podróży między Bielskiem-Białą a Skoczowem wyniesie 36 minut, a do Cieszyna - niecałą godzinę.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej do Skoczowa. PKP PLK wybrało wykonawcę dokumentacji

PKP PLK poinformowały o tym na platformie przetargowej w Biuletynie Informacji Publicznej.

Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK przy ogłoszeniu przetargu jesienią ubiegłego roku podkreślała, że prace projektowe będą realizowane w latach 2024-2027. Sama odbudowa była przewidywana na lata 2027–2029.

- Szacowana wartość całego zadania: łącznie prac projektowych i budowlanych, to 350 mln zł – oznajmiła.

PKP PLK podały, że przeznaczyły na sporządzenie dokumentacji 13,98 mln zł brutto. Z tej kwoty na realizację projektu miało trafić 12,58 mln zł, a pozostałe blisko 1,4 mln zł – na pełnienie nadzoru autorskiego.

Na przetarg wpłynęło jedenaście ofert. Wybrana została propozycja konsorcjum spółek Koltech Infra z Katowic oraz Infrares z Warszawy, opiewająca na 11,97 mln zł. Była to najniższa oferta.

Fragment linii kolejowej nr 190, który będzie rewitalizowany – od Bielska-Białej do Skoczowa, jest elementem połączenia Cieszyna przez Wadowice z Krakowem.

Projekt rewitalizacji przewiduje przebudowę odcinka linii o długości prawie 22 km. Pojadą nim pociągi z prędkością 80 km na godzinę, a odcinkowo będą mogły rozwinąć prędkość do 120 km na godzinę. Bielszczanie zyskają połączenie ze Skoczowem i dalej, z Cieszynem i Wisłą, a mieszkańcy Cieszyna i Wisły dojadą pociągiem do Bielska-Białej i dalej, do Krakowa. Czas podróży między Bielskiem-Białą a Skoczowem wyniesie 36 minut, a do Cieszyna - niecałą godzinę.

Trasa jest nieczynna od 2009 roku. Aby ją odtworzyć, niezbędna będzie wymiana infrastruktury kolejowej. Kolej planuje też budowę nowych lub przebudowę istniejących stacji i przystanków: Bielsko-Biała - Zachód, Listopadowa, Stare Bielsko, Aleksandrowice, os. Polskich Skrzydeł i Wapienica, a także Jaworze-Jasienica, Jasienica koło Bielska-Białej, Grodziec Śląski, Pogórze, Skoczów Bajerki II.

Program Kolej Plus, który ma być głównym źródłem finansowana rewitalizacji, zaplanowano do realizacji do 2029 r. Ma on wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Przy rewitalizacji linii z Bielska-Białej do Skoczowa partycypować finansowo będą również samorządy tworzące Aglomerację Beskidzką oraz województwo śląskie. Ich wkład wyniesie 15 proc. wartości inwestycji.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka tworzy 41 jednostek: miasto Bielsko-Biała, powiaty bielski, cieszyński i żywiecki, a także wszystkie gminy na tym terenie. Mieszka tam ponad 650 tys. osób.

Linia kolejowa 190 prowadzi z Bielska-Białej do Cieszyna.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała - Wadowice - Kraków).

Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej do Sko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni