MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja TAZ w Zawierciu. Kolejne dwa budynki w remoncie

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Trwa remont kolejnych dwóch budynków na osiedlu TAZ w Zawierciu. To jeden z etapów rewitalizacji tego zabytkowego osiedla. Na inwestycję pozyskano dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Trwa remont kolejnych budynków na osiedlu TAZ w Zawierciu. Miasto pozyskało na ten cel środki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To jeden z elementów rewitalizacji osiedla Szymańskiego, w skład którego wchodzi właśnie obszar zabytkowy TAZ. Modernizację przechodzi obecnie budynek przy ulicy Bohaterów Westerplatte 4. Ma on zostać przekształcony na spółdzielnię socjalną. Celem tej inwestycji jest wzrost aktywności społeczno-gospodarczej wśród mieszkańców osiedla.

Modernizacja budynku przy ulicy Bohaterów Westerplatte 4 pozwoli na zmniejszenie liczby osób korzystających z pomocy społecznej, obniżenie liczby osób bezrobotnych, poprawę warunków funkcjonowania mieszkańców osiedla, poprawę jakości przestrzeni publicznej, poprawę stanu środowiska naturalnego oraz wzrost ilości przedsiębiorstw na osiedlu Szymańskiego.

Inwestycja ma kosztować nieco ponad 2,5 mln złotych. W ramach ZIT pozyskano na ten cel 2 073 097,49 złotych. Do tego pozyskano środki z budżetu państwa w wysokości 243 893,82 złotych. Oznacza to, że wkład własny wynosi zaledwie ok. 122 tys. złotych.

Remontowany jest także budynek znajdujący się przy ulicy Niedziałkowskiego 1 w Zawierciu, który do niedawna pełnił funkcję mieszkalną. Teraz ma się to zmienić. Obecnie trwają prace remontowe, które poprawią przede wszystkim stan techniczny budynku. Wzmocnione zostaną wszystkie elementy konstrukcyjne. Ponadto, wykonane zostaną centralne ogrzewanie i instalacja gazowa. Zmodernizowana będzie instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna oraz deszczowa. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zagospodarowanie terenu zostało tak zaplanowane, aby obiekt został wyeksponowany. Wszystkie prace będą oczywiście wykonywane zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, ponieważ budynek wchodzi w skład zabytkowego osiedla TAZ w Zawierciu. Po remoncie w obiekcie będzie mieścić się świetlica środowiskowa. Nowe przeznaczenie zyskają także budynki gospodarcze, które przynależą do głównego budynku.

- W pierwszym pomieszczeniu gospodarczym znajdzie się ośrodek wsparcia ofiar przemocy w rodzinie, a drugie pomieszczenie gospodarcze zostanie wykorzystane na salę świetlicową dla dzieci - przekazała Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Instaldar i Bud-Rem. Zawiercie na remont budynku przy ulicy Niedziałkowskiego pozyskało dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Funduszy Terytorialnych (ZIT). Wyniosło ono około 3,7 mln złotych i pokrywa aż 95 proc. kosztów całej inwestycji. Prace mają zakończyć się do 30 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni