Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja listopadowa w teatrze. Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje po nowemu

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Janowska
Katarzyna Janowska Katarzyna Pachelska
Nowe kierownictwo, inna data, mniej przedstawień konkursowych, więcej pieniędzy z budżetu miasta i dodatkowe wydarzenia na Interpretacjach

Choć nowa dyrektor artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje Katarzyna Janowska (dziennikarka, dyrektor TVP Kultura, była redaktor naczelna tygodnika "Przekrój") twierdzi, że impreza zmienia się ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, w tym roku katowicki festiwal czekają poważne zmiany.

16. edycja tej znanej teatralnej Polsce imprezy nie odbędzie się w marcu, jak dotychczas, ale w listopadzie, a konkretnie od 8 do 15 listopada. Jednak poważniejsza wydaje się inna zmiana. Impreza, która do ubiegłego roku nagradzała reżyserów debiutujących nie dawniej niż 15 lat temu, będzie od tego roku bardziej demokratyczna. Zniesiono bowiem ograniczenie wiekowe dla reżyserów walczących o Laur Konrada.

Interpretacje były znane z tego, że z grona młodych reżyserów wyławiały diamenty. Zwycięzcami festiwalu byli m.in. Jan Klata, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Grzegorz Jarzyna, Anna Augustynowicz czy Maja Kleczewska. Z czego teraz będzie znana katowicka impreza? Jaki będzie jej wyróżnik? Przekonamy się w listopadzie...

Festiwal będzie miał co roku inną tematykę, myśl przewodnią. W tym będzie to hasło "Wolność", co jest związane m.in. z datą festiwalu, który zahaczy o Święto Niepodległości.

Impreza pod nowym kierownictwem ma ambicje promować polskich twórców teatralnych. Do udziału w festiwalu mogą być zapraszani zagraniczni twórcy (ale nie jako reżyserzy spektakli konkursowych, tylko mistrzowskich oraz do jury). W tym roku w jury zasiądzie Jonathan Mills, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu i kompozytor.

Do Festiwalu zostanie zakwalifikowanych 5 spektakli konkursowych (poprzednio było 6). Liczba spektakli mistrzowskich - 2 - zostaje ta sama. Mimo mniejszej liczby spektakli, budżet festiwalu jest większy niż ostatnio. Wynosi 1,25 mln złotych, z czego 1,1 mln to dotacja miasta Katowice, a 100 tys. udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury.

Więcej będzie za to wydarzeń towarzyszących festiwalowi, na czele z przeglądem spektakli Teatru Telewizji (od lutego co miesiąc jeden spektakl) i projektem Reaktor Katowice.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!