Rewolucja w podatkach. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to...

  Rewolucja w podatkach. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy [10.11.2018]

  AIP

  Strefa Biznesu

  Aktualizacja:

  Strefa Biznesu

  Rewolucja w podatkach. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy [10.11.2018]

  ©Lucyna Nenow / Polska Press

  To prawdziwa rewolucja w dosłownym znaczeniu. 4 października także Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli wejdzie w życie, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku o rozliczenie PIT przez fiskusa - jak to jest obecnie, ani przesyłać wypełnionych osobiście deklaracji PIT przez internet albo składać w urzędzie. Fiskus sam i nieproszony wypełni zeznania za wszystkich! Podatnik zachowa prawo do korekty, ale z własnej inicjatywy. PIT-37 i PIT-38 w ten sposób rozliczone zostaną już w odniesieniu do dochodów tegorocznych, inne deklaracje: PIT-36, PIT-36L czy PIT-38, począwszy od dochodów za 2019 rok.
  Rewolucja w podatkach. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy [10.11.2018]

  ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Koniec z pitami. 28 sierpnia Rada Ministrów zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Reguluje ona nowy sposób rozliczania PIT - przede wszystkim wprowadza powszechną zasadę odejścia od obowiązku składania zeznań rocznych - w tym najpopularniejszych PIT-37 i PIT-36 przez podatników.

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. 4 października także Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skierował go jednak do prac w Komisji Finansów Publicznych.

  Projekt przewiduje kolejne uproszczenia związane z rozliczaniem zeznań podatkowych PIT. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.

  Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

  KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się

  w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci).

  Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć - w trakcie sprawdzenia wyliczenia dokonanego przez skarbówkę udostępnionego na Portalu Podatkowym.

  Teraz wyższe dochody będą uprawniały do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego a pracodawcy zatrudniający na czarno dłużników alimentacyjnych będą surowo karani. Kliknij w ten tekst i sprawdź co zmienia się w prawie.

  Na tę zmianę czekaliśmy latami. Gdy ponad ćwierć wieku temu wprowadzony został obowiązek rocznego rozliczenia się z podatku dochodowego PIT – po to abyśmy poznali, jako świadomi obywatele, siłę swoich podatków i siebie jako podatników – zamieszania było niemało. Bo i rozliczenie było trudne. Raz, że absolutna nowość dla Polaków. Dwa, że ulg było co niemiara. Formularzy głównych było pięć do wyboru, jeszcze więcej załączników – oddzielny na ulgi mieszkaniowe, oddzielny na inne odliczenia, by tylko wymienić najpowszechniejsze. Jedna ulgi odliczało się od przychodu, inne od podatku…
  Z czasem nauczyliśmy się wszystkiego a wraz z likwidacją ulg i doliczeń (większości), uprościły się formularze i skróciła ich lista. Ale i tak nawet mistrzom trafiały się błędy rachunkowe i trzeba było biegać do skarbówki – tłumaczyć, korygować. Nieco się to poprawiło gwy pojawiły się i upowszechniły programy komputerowe, które – jeśli miały dobre dane – błędów rachunkowych nie popełniały.
  Ale naprawdę ulga czeka nas dopiero teraz, od rozliczenia za 2018 rok. Zegnajcie PIT-y. Pożegnanie nasze jest bez żala. I oby było z rodzaju – one way ticket!


  Oprócz funkcjonujących obecnie sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika (papierowo lub elektronicznie za pośrednictwem sytemu e-Deklaracje) wprowadzona zostanie usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) - bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.

  Koniec z pitami. KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), PESEL (np. ulga na dzieci) czy OPP.

  Projekt ustawy zakłada, iż wdrożeniu ww. usługi będzie towarzyszyła jednoczesna likwidacja możliwości złożenia zeznania rocznego w postaci PFR i sporządzenia zeznania PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ w dotychczasowej formie i zakresie. Wdrożona usługa uwzględni w swoim zakresie funkcjonalności dotychczas wprowadzonych usług PFR i PIT-WZ przy jednoczesnym udostępnieniu dodatkowego zakresu funkcjonalnego, zwiększeniu jego jakości i podniesieniu poziom dojrzałości.

  Koniec z pitami. KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników - podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

  Koniec z pitami. Proponuje się, aby taką możliwością rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny, objąć podatników rozliczających się:
  1) indywidualnie,
  2) wspólnie z małżonkiem,
  3) w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
  Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym. W przypadku posiadania w rejestrach Szefa KAS danych kontaktowych podatnika (adres e-mail, nr telefonu) podatnicy otrzymają wiadomość o sporządzonym dla zeznaniu podatkowym.

  Koniec z pitami. Podatnik sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie mógł:


  zweryfikować i zaakceptować bez zmian,

  zmodyfikować (np. w zakresie wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci; wskazania nr KRS OPP, której chce przekazać 1 proc. podatku należnego) lub/i uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (uzupełnienia o kwotę przychodu uzyskaną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, poniesione koszty uzyskania przychodu związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też np. odliczenia: darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na cele krwiodawstwa, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych wydatków z tyt. użytkowania sieci Internet, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) i następnie je zaakceptować,

  Sonda

  Czy rozliczysz swój PIT przez internet?  w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT,

  odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

  Koniec z pitami. W zeznaniu podatkowym przygotowanym przez KAS podatnicy będą mieli również możliwość weryfikacji numeru rachunku osobistego, jaki mają zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty, i w przypadku jego zmiany lub braku - będą mogli taki rachunek zaktualizować w zeznaniu podatkowym lub wskazać w nim numeru rachunku osobistego właściwy do jej zwrotu, jeżeli wcześniej nie zgłosili rachunku osobistego w urzędzie skarbowym.

  Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz prowadzenia biznesu. Naprawdę warto!

  Koniec z pitami. Zeznania podatkowe będą dostępne od:


  15 lutego 2019 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2018 r.) do 30 kwietnia
  2019 r. dla podatników - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody
  ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38,

  15 lutego 2020 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) do 30 kwietnia
  2020 r. – dla podatników - osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

  Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz prowadzenia biznesu. Naprawdę warto!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (94)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  piękny ten orwellowski MATRIX dla odmóżdżonego, bezmyślnego "bydła"

  WIELKI BRAT wie wszystko - same wspaniałe udogodnienia, żeby tylko "bydło" nie myślało i nie fikało (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Totalitarna, natrętna inwigilacja - tysiące baz danych wypakowanych informacjami z telefonów, kamer, komputerów,
  kont bankowych dzięki którym WIELKI BRAT "wie lepiej" i za nas "myśli".
  W tej...rozwiń całość

  Totalitarna, natrętna inwigilacja - tysiące baz danych wypakowanych informacjami z telefonów, kamer, komputerów,
  kont bankowych dzięki którym WIELKI BRAT "wie lepiej" i za nas "myśli".
  W tej "hodowli" mózgi są zbędne.
  Po wyeliminowaniu papierowego pieniądza
  płatności wirtualnym pieniądzem z kart bankomatowych
  dadzą wiedzę WIELKIEMU BRATU co każdy obywatel zjadł i co wydalił.
  Profilowanie każdego człowieka umożliwia totalitarne oddziaływanie
  na każdy nie tylko tępy łepek, ale i "równy żołądek".
  Od wieków niewolnicy karmieni są "chlebem i igrzyskami"
  "Chleba ci u nas dostatek, niekoniecznie dla wszystkich".
  Właśnie "odmóżdżeni niewolnicy" bez kuli na łańcuchu u nogi,
  ale za to ze smartfonem w dłoni,
  świętują "wolność i niepodległość"?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przykre

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Korzystaliśmy z 1% na rehabilitację niepełnosprawnej córeczki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak zwykle!

  jhgkgbkljhbk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wiedzą, że gdzieś dzwoni, tylko nie wiedzą w którym kościele!
  PIT-ów 37 już się w ogóle nie rozlicza, bo nie ma takiej możliwości, (od tego roku) by rozliczenia dokonywał pracodawca!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1%

  JA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A co z odliczeniem 1% ??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Obowiązkowo na Kościół


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Akurat nie, tylko trzeba przeczytać

  Krakauer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  A umiesz ty debilu czytać? W artykule jest wyraźnie napisane, że wg tego co w roku poprzednim, a skoro można korygować to ito można będzie zmienić. Ale nie najlepiej napisać "na Kościół" w ramach...rozwiń całość

  A umiesz ty debilu czytać? W artykule jest wyraźnie napisane, że wg tego co w roku poprzednim, a skoro można korygować to ito można będzie zmienić. Ale nie najlepiej napisać "na Kościół" w ramach ogólnopolskiej/światowej nagonki na KK...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podatek dochodowy od emerytów

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  A co Rzad ma zanik pamięci gdzie ta obiecanka że od emerytów co mają niskie emerytury miał być podatek dochodowy zniesiony bo to jest kradzież pieniędzy drugi raz z tego samego dochodu więc emeryci...rozwiń całość

  A co Rzad ma zanik pamięci gdzie ta obiecanka że od emerytów co mają niskie emerytury miał być podatek dochodowy zniesiony bo to jest kradzież pieniędzy drugi raz z tego samego dochodu więc emeryci ruszcie się w końcu wyjść z domów na ulicę przed Sejm i zrobić z tym porządek raz na zawsze zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podatki przez internet

  gamoń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  uprzejmie proszę o podanie podstawy prawnej obowiązku korzystania z inernetu, posiadania komputera i umiejętności jego obsługi. Przecież kociarz tego nie stosuje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No proszę, Zjednoczona Prawica w niespełna 3 lata potrafiła

  zaś wiochmeni i wsiury utrwalające władzę ludową (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  nie potrafili tego dokonać od 22 stycznia 1945 roku, przywleczone nam Bydgoszczanom na bagnetach homo sovieticus.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GŁUPOTA

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  A co z tymi którzy nie potrafią obsługiwać komputera? I kto będzie odpowiadał za żle wypełniony PiT? Urzędnik czy składający pit? Znowu pewno trzeba będzie się rejestrować i podawać dane żeby...rozwiń całość

  A co z tymi którzy nie potrafią obsługiwać komputera? I kto będzie odpowiadał za żle wypełniony PiT? Urzędnik czy składający pit? Znowu pewno trzeba będzie się rejestrować i podawać dane żeby zobaczyć swój Pit. Przecież teraz sa programy do wypełnienia Pit kilka wpisanych danych i automatyczna wysyłka do skarbówki. Jak urzędnik rozliczy jakieś ulgi i 1% ?? Ja 1% przeznaczam na różne organizacje pomagające zwierzętom. Skąd będzie wiedział komu chcę dać i ile ulgi mi się należy?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwaga niepełnosprawni

  inwalida bez kliku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  dobra zmiana chce wydudkać niepełnosprawnych z ulgi za wydatki na leki ponad 100 zł na miesiąc no bo skąd KAS ma to wiedzieć. Niepełnosprawny ,chory, nie mający nic wspólnego z komputerem nie...rozwiń całość

  dobra zmiana chce wydudkać niepełnosprawnych z ulgi za wydatki na leki ponad 100 zł na miesiąc no bo skąd KAS ma to wiedzieć. Niepełnosprawny ,chory, nie mający nic wspólnego z komputerem nie pojedzie do Urzędu Skarbowego żeby wprowadzić zmiany do rozliczenia sporządzonego przez KAS. Okradanie inwalidów , nawet z tych kilkudziesięciu złotych jest haniebnezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uderzy w niepełnosprawnych

  sigillo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Kolejna rzecz która negatywnie odbije się na niepełnosprawnych ( chodzi o 1%) , zwłaszcza Ci, którzy jeszcze nie trafili do rubryki. Teraz trudno będzie im zdobyć każdego pojedynczego podatnika, bo...rozwiń całość

  Kolejna rzecz która negatywnie odbije się na niepełnosprawnych ( chodzi o 1%) , zwłaszcza Ci, którzy jeszcze nie trafili do rubryki. Teraz trudno będzie im zdobyć każdego pojedynczego podatnika, bo komu będzie się chciało specjalnie wyjmować pita, żeby wstawić w rubryce 1% jakąś nową fundację? A ci rodzice którzy skazani są na żebranie, już nawet tego są pozbawieni zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo