Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 17.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika

Zbigniew Biskupski AIP
35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Joanna Urbaniec / Polska Press
Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców.

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uzależniony jest od stażu pracy. Osobom, których staż pracy nie przekracza dziesięciu lat należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy, zaś pracownikom o stażu przekraczającym 10 lat – 26 dni urlopu za każdy rok pracy.

Urlop 35 dni. Równy dla każdego?

Rządząca partia – PiS już w poprzedniej kadencji szykowała się do rewolucji w prawie pracy. Specjalna komisja kodyfikacyjna przygotowała projekt nowych rozwiązań. Zamiast obowiązującego od czasów PRL kodeksu pracy miałby by być dwa kodeksy: kodeks pracownika i kodeks pracodawcy. Jednak wiele nowych rozwiązań przygotowanych przez specjalistów prawa pracy wzbudziło wielkie kontrowersje – m.in. dłuższy czas pracy dla palaczy czy osób wysyłających prywatne e-maile.
Wiele nowych rozwiązań dotyczyło także wymiaru czasu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Jedno z kluczowych zakładało, że

wszyscy pracownicy, niezależnie od indywidualnego stażu pracy będą mieli taki sam wymiar urlopów wypoczynkowych

Miał on wynosić 26 dni. Za to pracodawcy zyskaliby prawo do anulowania urlopów, które nie zostały wykorzystane w terminie przy czym okres przysługujący na wykorzystanie zaległości urlopowych zostałby radykalnie skrócony.
To rozwiązanie, podobnie jak wszelkie inne nie stało się jednak prawem obwiązującym od 2019 ani od 2020 roku. Minister pracy schowała bowiem oba projekty głęboko do szuflady nie chcąc dawać opozycji argumentów do wygrywania negatywnych emocji związanych z rozwiązaniami budzącymi wśród pracowników kontrowersje.

Kiedy pracodawca musi przyznać dodatkowy urlop? W tych sytua...

Urlop 35 dni. Kiedy rewolucja w kodeksie pracy

Jednocześnie padła wówczas, przed wyborami 2019 zapowiedź, że choć nowe kodeksy nie zastąpią starego, to niektóre rozwiązania proponowane przez komisję kodyfikacyjną zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego drogą nowelizacji kodeksu pracy. Na razie o projektach mających kluczowe znaczenie jest w zasadzie cicho, dyskutowana jest jedynie kwestia jawności wysokości zarobków oferowanych osobom aplikującym do pracy.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Dlaczego warto szybko wejść na Twój e-PIT i zaakceptować swoje zeznanie - pierwszego dnia zrobiło to już ponad 100 tys. osób. Jak to zrobić? Dlaczego Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie otwierać e-maili od urzędu skarbowego wzywających do poprawienia PIT lub dopłaty podatku? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Urlop 35 dni. Bez zgody pracodawców?

Można domniemywać, że stosowne regulacje - ze względów analogicznych do tych z powodu których do rewolucji w prawie pracy nie doszło przed wyborami w 2019 roku – pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich 2020, a więc najwcześniej w czerwcu br.
Na razie do propozycji związkowców, by wydłużyć urlop odnieśli się pracodawcy. Ich eksperci zwracają uwagę, że 35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Nie tylko komplikuje to procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem, ale i generuje dodatkowe koszty pracy, którymi przedsiębiorcy są obarczani od lat od dawna. Poza wysokimi podwyżkami płacy minimalnej są to chociażby dodatkowe składki (PPK).

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

Eksperci uważają, że wielu pracodawców nie będzie w stanie podołać temu nowemu ciężarowi i jeszcze mniej będzie zainteresowanych umowami o pracę z kodeksu pracy. Umowy cywilne: zlecenie o dzieło dają im bowiem możliwość dowolnego ustalania wymiaru urlopu, a nawet nie oferowania płatnych urlopów zleceniodawcom.
Na to jakie będą ostatecznie losy nowych norm regulujących urlopy wypoczynkowe trzeba poczekać aż stosowne projekty ustaw znajdą się w Sejmie.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

Ekwiwalent zamiast urlopu

Wielu pracowników, zwłaszcza mającyc dużo dni niewykorzystanego urlopu, liczy też na liberalizację zasad zapłaty - tzw. ekwiwalentu za urlop, zamiast wykorzystywania go na siłę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne także dla pracodawców, którzy przy dłuższych urlopach muszą znaleźć zastępstwo za urlopowanego pracownika, a jak wiadomo na rynku brakuje rąk do pracy w bardzo wielu zawodach.
Przypomnijmy, że mocą obecnie obowiązujących przepisów, w sytuacji nie wykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to nie wykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 17.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 888

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alek.

Każdy totalitaryzm próbuje zlikwidować klasę średnią bo ta aspiruje do wyższej i jest powodem zamieszania ,gdyż rozumie i jest rozwojowa. Dodatkowo 90% to rodzime polskie firmy. One utrzymują zabawy panie z ,,Wiejskiej,,,budżetòwkę,kler.// Bogacze i duże koncerny ( przeważnie obce) nie płacą w Polsce podatków.

P
Pytanie
16 lutego, 19:48, Precz z biedą.:

W Europie Zachodniej mają więcej wolnego, więcej świąt i więcej zarabiają. Polska jest w UE i jednocześnie jesteśmy białymi murzynami. Nie głosowałem na PIS ale wk... mnie gadanie pracodawców ze ich nie stać... wysokie koszty pracowników itd., ja zarabiam najniższą krajową a mój szef zbudował sobie piękny duży dom, oraz swoim dzieciom, jeździ nowym BMW X6, żona nowym Mercedesem, dla tego teraz PIS powinien wprowadzić min płacę 6tys zł żeby mnie tez było stać na min. godne życie, i żebym mógł odpocząć od zapi... Koniec tego wyzysku!!!

16 lutego, 20:10, Dneirf:

Zastanawiam się wobec tego dlaczego Ty nie założysz firmy... Serio. Mógłbyś mieć duży dom i świetny samochód. No i płacić kupę kasy swoim pracownikom.?

16 lutego, 20:26, Gość:

Nie o to chodzi że każdy, bo nie każdy się do tego nadaje. Nie każdy jest naukowcem, inżynierem, lekarzem, sprzątaczką. Chodzi o to żeby żyć godnie!, jak Wy bogaci nie zaczniecie płacić pracownikom tak żeby mieli mini godnego życia to proszę się nie dziwić ze Ci biedni będą głosować na PIS, jak Wy im nie podniesiecie standardu życia to zrobi to za Was rząd którego nienawidzicie i poniesiecie jeszcze większe straty!

17 lutego, 23:02, Boss:

Uwaga Uwaga Lekcja dla nieukow. Godne zycie to nie wyzsza pensja od pracodawcy. Godne zycie to mniejsze oplaty za prad, benzyne, jedzenie itp. W taki sposob bedziecie mieli godne zycie. Szukacie pieniedzy nie tam gdzie trzeba. Aby pensja byla duza to koszty produktow musza byc wieksze a sami tez jestescie klientami Pamietajcie. No ale jak ma sie ptasi rozum i zero wiedzy o ekonomi to takie poglady sie glosi.

Jak wszyscy zaczną zakładać swoje firmy to skąd weźmiecie pracowników??

M
Młody polak

Tyle set lat, a ludzie dalej sie nie nauczyli. Gdy wy sie kłócicie, ktos już na boku czeka i czycha łakomie na państwo, zawsze w historii Polski tak było. Trzeba znależć złotu środek, a nie pruć bezsensownie dupe zarówno pracownicy hak i pracodawcy. Róbcie tak dalej, a nikt sie nie nacieszy niczym bo wszyscy stracą. A rząd od 89 ten sam więc póki nie zdechną te dziady nigdy sie nic nie zmieni

G
Gość

Powinna być ustawa że pracodawca musi płacić dodatek 100% za pracę w niedzielę i święta a za soboty dodatkowe 50%

B
Boss
17 lutego, 17:15, Hahaha:

Pracodawczyki juz dooopami trzesa??

17 lutego, 22:38, Gość:

Pracodawcy to krwiopijcy kosztem pracownika pławią się w luksusie

Dołącz do nas :-)

B
Boss
16 lutego, 19:48, Precz z biedą.:

W Europie Zachodniej mają więcej wolnego, więcej świąt i więcej zarabiają. Polska jest w UE i jednocześnie jesteśmy białymi murzynami. Nie głosowałem na PIS ale wk... mnie gadanie pracodawców ze ich nie stać... wysokie koszty pracowników itd., ja zarabiam najniższą krajową a mój szef zbudował sobie piękny duży dom, oraz swoim dzieciom, jeździ nowym BMW X6, żona nowym Mercedesem, dla tego teraz PIS powinien wprowadzić min płacę 6tys zł żeby mnie tez było stać na min. godne życie, i żebym mógł odpocząć od zapi... Koniec tego wyzysku!!!

16 lutego, 20:10, Dneirf:

Zastanawiam się wobec tego dlaczego Ty nie założysz firmy... Serio. Mógłbyś mieć duży dom i świetny samochód. No i płacić kupę kasy swoim pracownikom.?

16 lutego, 20:26, Gość:

Nie o to chodzi że każdy, bo nie każdy się do tego nadaje. Nie każdy jest naukowcem, inżynierem, lekarzem, sprzątaczką. Chodzi o to żeby żyć godnie!, jak Wy bogaci nie zaczniecie płacić pracownikom tak żeby mieli mini godnego życia to proszę się nie dziwić ze Ci biedni będą głosować na PIS, jak Wy im nie podniesiecie standardu życia to zrobi to za Was rząd którego nienawidzicie i poniesiecie jeszcze większe straty!

Uwaga Uwaga Lekcja dla nieukow. Godne zycie to nie wyzsza pensja od pracodawcy. Godne zycie to mniejsze oplaty za prad, benzyne, jedzenie itp. W taki sposob bedziecie mieli godne zycie. Szukacie pieniedzy nie tam gdzie trzeba. Aby pensja byla duza to koszty produktow musza byc wieksze a sami tez jestescie klientami Pamietajcie. No ale jak ma sie ptasi rozum i zero wiedzy o ekonomi to takie poglady sie glosi.

G
Gość
17 lutego, 19:08, Gość:

Zus i inne podatki, to płaci sobie pracownik. Przestańcie wciskać kit ludziom, bo zatrudniając pracownika, oferujecie mu pensję brutto, na którą pracuje, i na którą wyceniliście jego pracę. Wy dokładacie 20% jego pensji, które defacto jest śmieszne w porównaniu do oferowanej pensji, więc odwalcie się od zusu i innych podatków. Dosyć pieprzenia!

17 lutego, 22:51, Boss:

ale ty gupi jestes. Chodziles gdzies do szkoly?

Może jest inaczej?

"W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin i jego wynagrodzenie brutto będzie wynosiło 2600 PLN (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku), wówczas koszt całkowity zatrudnienia wynosi 3 132,48 PLN (2600 PLN 532,48PLN)."

B
Boss
17 lutego, 15:56, Gość:

Jak Wy bogacze nie zaczniecie płacić pracownikom tak żeby mieli mini godnego życia to proszę się nie dziwić ze Ci biedni będą głosować i popierać obecny rzad, jak Wy im nie podniesiecie standardu życia to zrobi to za Was obecny rząd którego nienawidzicie i poniesiecie jeszcze większe straty!

To wez sie do roboty. Nie staniesz sie milionerem przez 8 h dziennie i z 35 dniowym urlopem. A czekanie na gwiazdke z nieba nie ma sensu. Zobacz zadna cywilizacja niezrobila z nieroba milionera. Zrozum to chlopie

B
Boss
17 lutego, 19:08, Gość:

Zus i inne podatki, to płaci sobie pracownik. Przestańcie wciskać kit ludziom, bo zatrudniając pracownika, oferujecie mu pensję brutto, na którą pracuje, i na którą wyceniliście jego pracę. Wy dokładacie 20% jego pensji, które defacto jest śmieszne w porównaniu do oferowanej pensji, więc odwalcie się od zusu i innych podatków. Dosyć pieprzenia!

ale ty gupi jestes. Chodziles gdzies do szkoly?

j
ja
17 lutego, 20:27, Maro:

Pierwsze to trzeba zlikwidować umowy śmieciowe a później mówić o urlopach solid ochrona

BARANIE UMOWA zlecenie to normalna umowa Jak sie nie znasz to niekomentuj

B
Boss
17 lutego, 21:02, Gość:

To już gwóźdź do trumny dla małych przedsiębiorstw. Podwyżka zus już spowodowała zwolnienia.

I bardzo dobrze. nieroby do domu. Zwalniac , Zwalniac Panowie

B
Boss
17 lutego, 17:15, Hahaha:

Pracodawczyki juz dooopami trzesa??

17 lutego, 21:50, Gość R:

Sam zostań pracodawczykiem jak taki kozak jesteś. Rząd dorzyna małe firmy przez co nasza gospodarka sądzie a takie madrale ja Ty zostaną z ręką w nocniku bo reguła niuka jest żeby oceniać źle pracodawcę

Dzieki tym pracodawczykom masz co jesc i gdzie mieszkac. A jezeli jestes taki twardy to zakaladaj firme. Zesrasz sie po pierwszym miesiacunze stresu Ciulu

G
Gość
17 lutego, 22:25, PracownikFizyczny:

W dupie mam wlasciciel kazdej firmy patrza pod swoj tylek a tak naprawde bez fizoli nic by nie osiagleli bo tna na wszystkim na nadgodzinach idziesz na urlop na ktory pracujesz caly rok ucinaja premie miesiaczna jak i kwartalna bo glupio gadaja ze ktos przez ten czas za ciebie musi pracowac rolnictwo tak samo rolnik jaki kolwiek zasuwa na mlynarzy piekarzy i wszystkie inne zaklady produkcyjne i co dostaje najnizesze ceny na rynku i to jest ok a wy placzecie to pozamykajcie firmy i zap...lac do normalnej roboty za najnizsza krajowa i wtedy mozecie stekac

To straszne co piszesz. Zmien swoj los jutro zwolnij sie i do roboty na swoim

G
Gość
17 lutego, 17:15, Hahaha:

Pracodawczyki juz dooopami trzesa??

17 lutego, 22:38, Gość:

Pracodawcy to krwiopijcy kosztem pracownika pławią się w luksusie

Ale kochany to trzeba zakladac dzialalnosc gospodarcza a nie wylewac lzy.

G
Gość
17 lutego, 17:15, Hahaha:

Pracodawczyki juz dooopami trzesa??

Pracodawcy to krwiopijcy kosztem pracownika pławią się w luksusie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3