Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat archeologiczny w Częstochowie ma nowość dla niewidomych

Piotr Ciastek
Dzięki makiecie tyflograficznej, niewidomi mogą przekonać się, jaki jest rozkład zachowanych grobów i co się w nich znajduje
Dzięki makiecie tyflograficznej, niewidomi mogą przekonać się, jaki jest rozkład zachowanych grobów i co się w nich znajduje Piotr Ciastek
W rezerwacie archeologicznym Częstochowa-Raków zaszły ogromne zmiany. Zmodernizowano prezentowaną tam wystawę.

Nie byłam tu dobrych kilka lat. Ostatnio chyba w liceum. Sporo się tu zmieniło. Najbardziej podoba mi się to, że mój kilkuletni syn znalazł dla siebie tutaj zajęcie - mówi Karolina, która przyszła zobaczyć nową ekspozycję z mężem i synkiem.
W częstochowskim rezerwacie archeologicznym na Ra-kowie, w którym znajduje się odnalezione niemal 60 lat temu cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej, wprowadzono ogromne zmiany uatrakcyjniające ekspozycję. W szczególności nowe udogodnienia docenią niewidomi i słabowidzący, a także najmłodsi. Nie wszyscy wiedzą, ale częstochowski rezerwat jest jedyną tego typu placówką w województwie śląskim.

Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i częstochowskiego Urzędu Miasta w rezerwacie archeologicznym udało się zmodernizować i unowocześnić ekspozycję szczątków ludzkich sprzed 2,5 tys. lat.

- Na ówczesnych cmentarzyskach zmarłych w większości przypadków chowano spalonych w urnach. U nas w Częstochowie i aż w kierunku Gliwic mamy do czynienia z grobami szkieletowymi z udziałem grobów ciałopalnych, które jednak nie mają do końca cech pochówków łużyckich, gdyż są bezpopielnicowe, czyli prochy nie są składane w naczyniach, a składane w wykopanych jamach - mówi Gerta Bielińska, archeolog Muzeum Częstochowskiego.

Niewidomi będą mogli zostać odkrywcami

Prezentowane w rezerwacie szczątki zyskały właśnie nowe, ledowe oświetlenie, a dzięki sekwencyjności zapalania można je wykorzystać do dynamicznej prezentacji ekspozycji. Podświetlane są tylko te elementy, które w danej chwili nas interesują. Rezerwat został także zmodernizowany pod kątem słabowidzących i niewidomych. W muzeum dostępna jest makieta tyflograficzna - dotykowa makieta cmentarzyska w skali 1:12. Dzięki temu niewidomi mogą poznać dotykiem groby oraz ich zawartość, a także zapoznać się z opisem sporządzonym alfabetem Braille'a.

Dla dzieci, a także dorosłych uruchomiono dwie platformy multimedialne, na których można zapoznać się ze zbiorami rezerwatu, historią odnalezienia cmentarzyska i dziejów ludności zamieszkującej te tereny w epoce brązu.
Platforma oferuje mnóstwo zdjęć, które można dowolnie powiększać i pomniejszać, filmy dokumentalne oraz gry dla dzieci - puzzle i kolorowanki.

Cmentarzysko odkryto przy budowie wiaduktu

Muzeum prezentuje jedno z największych poznanych w Polsce cmentarzysk z wczesnej epoki żelaza (750-600 lat p.n.e.). Cmentarzysko sprzed 2,5 tys. lat odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi prowadzonymi przy budowie linii tramwajowej i wiaduktu.

Na trwałe zakonserwowano 100 metrów kwadratowych cmentarzyska i zabezpieczono za pomocą odpowiedniej konstrukcji.
Dookoła zbudowano galerię, a na niej w gablotach zorganizowano wystawę o kulturze łużyckiej, do której przynależy cmentarzysko.
Poważna część cmentarzyska została zniszczona w trakcie prac ziemnych, pozostała znajduje się pod nasypem wiaduktu.
Obszar rezerwatu był niegdyś piaszczystą wydmą położoną na lewym brzegu nieistniejącego dziś strumyka.
Rezerwat Archeologiczny przy ul. Łukasińskiego 20 jest otwarty w godzinach: wtorek, czwartek, piątek: od 9 do 15.30, środa: 11-17.30, sobota, niedziela: 11-17. Bilety: 4 zł ulgowy i 8 zł normalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!