Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu i Dolomity na zdjęciach. Warto tu wybrać się jesienią

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu i Dolomity robią wrażenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Rezerwat przyrody Segiet w Bytomiu i Dolomity robią wrażenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Lucyna Nenow
Rezerwat Segiet, który został utworzony w 1953 roku na obszarze dawnych wyrobisk górniczych, to niewątpliwie idealne miejsce w województwie śląskim na aktywny wypoczynek. W otoczeniu zieleni można wybrać się na spacer i po prostu odpocząć od zgiełku.

Rezerwat Segiet zachwyca jesienną porą. Warto wybrać się tu na spacer

Kilka dni temu informowaliśmy, że Bytom został wyróżniony w ministerialnym konkursie. Miasto zostało docenione za tereny zielone. Wielu pewnie w tym momencie mogłoby się zdziwić, ale to prawda - ponad 24% powierzchni Bytomia zajmuje zieleń.

Mieszkańcy mogą korzystać z dwunastu parków, m.in. Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla znajdującego się w centrum czy Parku Ludowego w Miechowicach. Nie zapominajmy także o Miechowickiej Ostoi Leśnej, Żabich Dołach czy właśnie Rezerwacie Przyrody Segiet.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Jest to częściowy leśny rezerwat przyrody, który leży w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Rezerwat Segiet położony jest w szczytowych partiach Srebrnej Góry. Jego powierzchnia wynosi z kolei ponad 24 ha.

Obszar rezerwatu podlega ochronie. W 1953 roku doszło do utworzenia częściowego rezerwatu o charakterze leśnym w tym miejscu, choć planowano już to na początku XX wieku. Flora rezerwatu składa się z 15 gatunków drzew, 9 gatunków krzewów czy 103 gatunków roślin zielnych.

Co ciekawe, przyrodnicy wyróżnili tutaj trzy następujące zespoły leśne:

  • kwaśna buczyna niżowa (część północna);
  • ciepłolubna buczyna storczykowa (część południowa);
  • żyzna buczyna (występuje na pozostałych obszarach).

Z rezerwatem sąsiadują także stare kamieniołomy.

Warto także przypomnieć, że rezerwat Segiet, który jest fragmentem krajobrazu pogórniczego Srebrnej Góry, był jednym z obiektów zgłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wnioskowało o to Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej) do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera