RIO sprawdziła, jak przebudowano wiadukt drogowy w Katowicach. Stwierdzono naruszenie przepisów. MZUiM nie zgadza się z tym

Patryk Drabek
Patryk Drabek
Naruszono przepisy wynikające z prawa zamówień publicznych - takie są wnioski po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Sprawdzono w jaki sposób zrealizowano w latach 2017 - 2018 przebudowę wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Lwowskiej nad ulicą Bagienną (DK79) w Katowicach. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach nie zgadza się z wszystkimi ocenami, które znalazły się w protokole.

Kontrola wykazała m.in., że do treści SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia - dop. red.) wprowadzono określony wymóg (bezwzględne wykonanie w 2017 r. zakresu robót z obmiaru na kwotę 2 mln 977 tys. zł brutto), co „mogło kształtować krąg potencjalnych wykonawców i wpływać na poziom oferowanych przez nich cen”.

Przedłużono również termin wykonania zamówienia, chociaż kontrola RIO wykazała, że nie było to uzasadnione. W protokole wskazano, że zamawiający w niczym nieograniczony sposób przewiduje „możliwość ograniczenia zakresu przedmiotu zamówienia, co sprawia, że opis zamówienia jest niejednoznaczny”. To z kolei doprowadziło do tego, że firmy ubiegające się o tę inwestycję mogły mieć uzasadnione problemy z wyceną swojej oferty.

- Zamawiający powinien tak opisać w SIWZ zasady związane ze zmniejszeniem zakresu robót, aby określić granice ryzyka wykonawcy uzasadnione charakterem przedmiotu zamówienia i wynikające z nakładów, które wykonawca musi ponieść w związku z określonym pierwotnie w SIWZ zakresem przedmiotu zamówienia. Ponadto zamawiający nie wskazał w zamówieniu jakie warunki atmosferyczne będą uzasadniały przesunięcie terminu wykonania prac, czym nie zachowano zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji - wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa.

RIO stwierdziła również, że wbrew przepisom zwiększono zakres rzeczowy umowy o pozycje robót o łącznej wartości 1 miliona 300 tysięcy, 159 złotych i 91 groszy. Tym samym naruszono przepisy wynikające z prawa zamówień publicznych.

- Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach otrzymał do tej pory protokół z kontroli zawierający zarówno ustalenia faktyczne, jak i oceny kontrolera RIO, których jednostka kontrolowana nie musi podzielać. MZUiM Katowice nie zgadza się z wszystkimi ocenami, które zawarte są w protokole - w tym w kwestiach poruszonych w zapytaniu (przesłanym przez DZ - dop. red.) - przekazała Ewa Lipka, rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach.

Dodała, że trwa oczekiwanie na wystąpienie pokontrolne RIO, które będzie przeanalizowane pod kątem ewentualnego złożenia zarzutów do kolegium izby, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 października 1992 roku o RIO.

- MZUiM Katowice może wskazać, że specyfikacja istotnych warunków zamówienia inwestycji w ciągu ul. Lwowskiej nad ul. Bagienną nie została w żaden sposób zakwestionowana przez wykonawców, którzy starali się o to zamówienie. Nikt wyników tego postępowania nie oprotestował, zwłaszcza na podstawie zarzutów opisanych w zapytaniu - podkreśla Ewa Lipka.

Zapytaliśmy również o to, czy rozliczono się z wykonawcą - Biurem Techniczno - Handlowym Format oraz podwykonawcami?

- Kontrakt został rozliczony zarówno z wykonawcą, jak i podwykonawcami zgodnie z obowiązującymi przepisami. Protokół kontroli nie zawiera w tym zakresie żadnych negatywnych ocen - podsumowuje Ewa Lipka.

Zobaczcie koniecznie

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie