Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Ciupa: Dziesiątka wybitnych Ślązaków? Szramek, Kukuczka, Kilar, Bieniasz... A Korfanty?

MZ
Dziś nominacje do śląskiego panteonu zgłasza Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Ciekawostka: historyk jest pierwszym z wybierających, który w swojej dziesiątce nie wskazuje na Wojciecha Korfantego. Jest za to ks. Szramek, jest Godula, Bieniasz i Kukuczka.

W wyborze osób do śląskiego panteonu zastanawiałem się przede wszystkim nad ich wyjątkowością na tle innych osób w ich własnej sferze działalności, rozumieniu specyfiki regionu lub podjęciem w trudnych niecodziennych chwilach odważnych decyzji mających wpływ na losy wielu ludzi.

1. bł. ks. Emil Szramek - za obiektywne badanie i rozumienie Śląska. Niezłomność wiary i poglądów poddanych próbie w obozach koncentracyjnych III Rzeszy. Reprezentujący model otwartej myśli humanistycznej. W 1999 r. beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II wśród 108 męczenników II wojny światowej.

2. Jan Nepomucen Alojzy Ficek - budowniczy bazyliki w Piekarach Śląskich, ksiądz będący blisko swoich wiernych walczący ze społecznymi problemami regionu, organizator akcji antyalkoholowa przekraczającym granice Śląska. Inicjator życia kulturalnego i oświatowego na Górnym Śląsku

3. bp Stanisław Adamski- kierujący diecezją katowicką podczas niemieckiej okupacji i pierwszych latach komunistycznego systemu. Rozsądek w kierowaniu kościołem na Śląsku, rozumienie politycznych uwarunkowań regionu przy jednoczesnej niezgodzie na totalitarne rządy nazistów i komunistów. Dwukrotnie usunięty przez władze z terenu diecezji - 1941 przez nazistów oraz w 1952 przez komunistów.

4. Karol Godula - człowiek, który dzięki swojej inteligencji i pracowitości potrafił przekroczyć granicę podziałów klasowych i wejść na sam szczyt śląskiego przemysłu.

5. Henryk Sławik - uczestnik wszystkich trzech powstań śląskich, działacz społeczny, polityk dla którego ideały wiązały się wymiernym działaniem. Bohater łączący trzy narody: Polskę, Węgry, Izrael.

6. Wojciech Kilar - kompozytor światowego formatu zamieszkały w Katowicach mówiący o sobie: ślązak z lwowskim pochodzeniem.

7. Jerzy Kukuczka -polski alpinista i himalaista, jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

8. Maciej Bieniasz – artysta, który przeniósł krakowską wrażliwość na śląski grunt, pozostał człowiekiem religii, gdy sztuka coraz bardziej się od niej odwracała; na znakomitych, choć mrocznych obrazach uwiecznił Katowice lat 70. i 80., a dla każdego, kto pamięta, co wydarzyło się w tym mieście 16 grudnia 1981 r. pozostanie zawsze autorem „Idą pancry na Wujek”.

9. Ewald Gawlik – namalował Śląsk, którego już nie ma i po którym nie został by zapewne ani ślad (bo zdjęcia nie są w stanie pokazać tego, co widzi malarz), gdyby on go nie namalował. Biografia, która wydaje się paradygmatyczna dla losów śląskości w połowie XX wieku: jest w niej i przerwany pęd do edukacji, i okupacyjne zawirowania, powojenne represje i ciężka praca fizyczna i szczypta egzotyki (Laponia).

10. Ks. Norbert Bonczyk – niezłomny kapłan z czasów Kulturkampfu, dzisiaj niesłusznie zapomniany, kiedyś nazywany „śląskim Homerem” – jego dwa poematy – „Stary kościół miechowski” i „Góra chełmska” wydawać się mogą dzisiaj pracami antykwarycznymi. W rzeczywistości są świetnymi opowieściami rodzajowymi o Górnym Śląsku połowy XIX wieku, napisanymi ładną, plastyczną polszczyzną.



*Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
*Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
*Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
*Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!