Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Gawliński – jak przez lata zmieniał się lider zespołu Wilki. Zobacz ZDJECIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Jak przez lata zmieniał się Robert Gawliński. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jak przez lata zmieniał się Robert Gawliński. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press
Robert Gawliński, wokalista, gitarzysta i kompozytor, zdobył popularność na początku lat 90-tych wraz z założeniem grupy Wilki. Początków jego kariery muzycznej należy jednak szukać dużo wcześniej, jeszcze w latach 70-tych. W naszej galerii można zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się autor hitów „Eli Lama Sabachtani” i „Son Of The Blue Sky”.

Robert Gawliński założył Wilki w 1991

Robert Gawliński urodził się 31 sierpnia 1963 w Warszawie. Znany jest przede wszystkim z przebojów grupy Wilki, którą założył w 1991, jednak karierę muzyczną rozpoczął o wiele wcześniej. Jako nastolatek, pod koniec lat 70-tych, dołączył do punk-rockowej grupy Gniew, a w 1982 założył nowofalowy zespół Madame. Grupa w trakcie swojej działalności wydała kilka singli, ale nie przetrwała niestety próby czasu kończąc działalność w 1986. Dopiero w 1999 ukazał się album „Koncert” dokumentujący występ formacji w warszawskim klubie Riviera Remont w 1986.

Pierwsze przeboje zespołu - na płycie „Wilki”

Przełom w karierze Roberta Gawlińskiego nastąpił w 1992 wraz z wydaniem debiutanckiego albumu grupy Wilki. Na płycie, zatytułowanej po prostu „Wilki”, znalazły się przeboje „Eli Lama Sabachtani” i „Son Of The Blue Sky”, dzięki którym grupa błyskawicznie zdobyła w Polsce ogromną popularność. Według oficjalnych danych krążek rozszedł się w nakładzie przekraczającym 200 tys. egzemplarzy, co biorąc pod uwagę ogromną skalę piractwa w tamtych latach, jest niebywałym osiągnięciem. Według szacunkowych ocen nakład płyty „Wilki” z uwzględnieniem nielegalnych wydań mógł osiągnąć nawet 1 mln egzemplarzy!

Kariera solowa Roberta Gawlińskiego

Robert Gawliński nagrał również kilka płyt solowych. Pierwsza, zatytułowana „Solo”, ukazała się w 1995, po zawieszeniu działalności Wilków. Muzyk ma w swoim dorobku również występy na ekranie i w teatrze. W 1999 zagrał Edwarda Stachurę, polskiego poetę, w filmie „Wojaczek”. Napisał także muzykę do dramatu „Hamlet” Williama Szekspira wystawianego przez warszawski Teatr Ochoty. Gawliński zagrał również we wspomnianej sztuce.

Muzyk wziął ślub 24 września 1987. Przyszłą żonę Monikę poznał w 1983 podczas koncertu grupy Madame. Jego synowie, Emanuel i Beniamin, występują z nim w reaktywowanej kilka lat temu grupie Wilki.

W przyszłym roku muzyk będzie świętował 60-te urodziny. W naszej galerii zdjęcia, na których można zobaczyć, jak zmieniał się na przestrzeni lat.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera