Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robot daVinci bezbłędny w leczeniu raka prostaty

Agata Pustułka
Agata Pustułka
ARC
Chorzy z nadliczbowymi kilogramami stanowią coraz większy problem medyczny. Dotyczy to m.in. pacjentów z rakiem prostaty. W ich leczeniu pomaga robot.

Dodatkowe kilogramy i zbyt duży obwód w pasie sprzyjają rozwojowi chorób, a także utrudniają leczenie. Mężczyznom z otyłością szczególnie zagraża rak prostaty, którego leczenie w zaawansowanym stadium opiera się na zabiegu operacyjnym. Dla urologów pacjenci z dużą masą ciała są najtrudniejszymi pacjentami.

Niedawno dr Albert Gugała ze Szpitala Mazovia operację usunięcia raka prostaty u mężczyzny, który waży ponad 140 kg. Do tego celu wykorzystał możliwości robota daVinci. Po przedstawieniu możliwości leczenia operacyjnego, pacjent zdecydował się na zabieg z wykorzystaniem robota daVinci.

Podczas operacji standardowe narzędzia robota zostały zastąpione narzędziami, które amerykański producent zaprojektował specjalnie dla osób z otyłością. Sam zabieg trwał 3 godziny i przebiegł bez komplikacji. Po przebudzeniu pacjent czuł się dobrze, a jego pobyt w szpitalu na obserwacji trwał standardowo trzy dni. Po tym czasie wrócił do domu, w pełni sił, a co najważniejsze – bez cewnika i z pełnym trzymaniem moczu, co nie jest możliwe po klasycznej laparoskopii.

Dlaczego otyłość tak utrudnia leczenie raka prostaty jednego z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn?

  • Zwiększony czynnik BMI (Body Mass Index), czyli masa ciała liczona w kilogramach, podzielona przez wzrost (w metrach) do kwadratu, a także otyłość brzuszna, czyli obwód pasa, to dwa główne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego. Nie tylko ryzyko zachorowania jest większe, ale także nowotwór rozwija się znacznie szybciej! Znacząca większość pacjentów z dużą masą ciała, którzy trafią na leczenie mają już agresywną postać raka prostaty.
  • Według wytycznych Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego wskazaniami do leczenia operacyjnego (prostatektomii radykalnej) są przede wszystkim agresywne formy raka stercza, czyli takie, które najczęściej występują u mężczyzn z otyłością. Otyłość utrudnia dostęp do miednicy oraz ogranicza widoczność podczas klasycznych operacji. Dodatkowo – u pacjentów otyłych podczas standardowych operacji laparoskopowych zmniejsza się możliwość manewru narzędziami.
  • Mężczyznom z otyłością, którzy zachorowali na raka prostaty oprócz tradycyjnej operacji, można zaproponować operację wykonaną z pomocą robota daVinci. Zastosowanie robota przy operacji pozwala u pacjentów z otyłością uzyskać doskonałe wyniki, takie jak u mężczyzny, którego masa ciała jest w normie.

Dzięki odpowiedniej długości narzędzi, którymi dysponuje robot oraz zwiększonej manewrowości jego „nadgarstków” umożliwiających ruchy pod każdym kątem, można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i wyciąć zmianę nowotworową nie uszkadzając przy tym tkanek pacjenta.

Nie przegapcie

To ważne chociażby ze względu na szybszy powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania. W narzędzia są wyposażone trzy ramiona robota, a w czwarte wbudowana jest kamera HD, która umożliwia aż 16-krotne powiększenie obrazu, dzięki temu zyskujemy pewność, że wycięliśmy całą zmianę nowotworową.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo