Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robota nie zawsze dla małolata i nowicjusza

Jadwiga Jenczelewska
16-latek musi przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że dana praca nie szkodzi jego zdrowiu
16-latek musi przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że dana praca nie szkodzi jego zdrowiu 123rf
"Młodociany" to osoba, która skończyła 16 lat i nie przekroczyła 18. Kodeks pracy precyzuje, na jakich warunkach można go zatrudnić

Zbieranie truskawek lub szparagów, zrywanie czereśni i jabłek, sprzedaż lodów lub roznoszenie ulotek, opieka nad małymi dziećmi lub osobami starszymi w Polsce i za granicą - to tylko niektóre rodzaje prac sezonowych coraz częściej podejmowanych przez młodych ludzi.

Lecz nie każdy wie, że są liczne ograniczenia na rynku pracy sezonowej, którą podejmują młodociani, czyli ci, którzy ukończyli już 16. rok życia, ale nie przekroczyli jeszcze 18 lat.

- Polski Kodeks pracy wyraźnie mówi o tym, że zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat - mówi Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Państwowa Inspekcja Pracy prowadziła kampanię informa-cyjno-edukacyjną "Zanim podejmiesz pracę", skierowaną do osób przygotowujących się do wkroczenia po raz pierwszy w swoim życiu na rynek pracy, ale i do tych, którzy zamierzają przeznaczyć część wakacji na roboty sezonowe. Do kampanii włączył się także DZ i przez 5 kolejnych wtorków (od 2 do 30.06) wspólnie z OIP prowadziliśmy specjalne konsultacje telefoniczne dla osób zainteresowanych tym problemem. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na pytania, które najczęściej powtarzały się podczas telefonicznych dyżurów OIP i DZ.

Młodociany pod ochroną

Wyjaśnia Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach

Których zajęć nie mogą wykonywać osoby nieletnie? Chodzi o bardziej popularne rodzaje prac.
Generalnie - zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:
1. ukończyli co najmniej gimnazjum,
2. przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Nie wolno zatrudniać też przy pracach wzbronionych.
Pracowników młodocianych, którzy nie są zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu (przygotowania zawodowego), można zatrudniać wyłącznie na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac. Wykaz prac lekkich sporządza pracodawca - po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten musi być zatwierdzony przez inspektora pracy.
Tygodniowy wymiar godzin pracy młodocianego nie może przekraczać 12 godzin (w okresie zajęć szkolnych) oraz 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu (w okresie ferii szkolnych).

Czy każdy może zatrudnić nieletniego? Czy może on pracować w zakładach przemysłowych albo w handlu i czy ktoś musi go pilnować?
Z uwagi na zbliżające się upały, zwracam uwagę, że w ogóle zakazana jest praca młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65 proc., a także w warunkach bezpośredniego oddziaływania otwartego źródła promieniowania.
W przypadku pracowników młodocianych wykonujących prace sezonowe, z Kodeksu pracy nie wynika obowiązek wyznaczania "opiekuna" dla takich osób. Ale pracodawca przeprowadzając (obowiązkowy dla wszystkich nowych pracowników) instruktaż stanowi-skowy bhp, szczególnie wiele uwagi powinien poświęcić osobom młodym. Musi pamiętać, że są to osoby bez doświadczenia zawodowego, które dopiero wdrażają się do pracy.

Na czym polega obowiązek zapewnienia pracownikowi odpoczynku dobowego? Ile zatrudniony może pracować w godzinach nadliczbowych?
Jeżeli pracownik świadczy pracę w poniedziałek przez 8 godzin, np. od 8 do 16, to w okresie doby pracowniczej może otrzymać polecenie pracy w godzinach nadliczbowych w wymiarze 5 godzin (24 godziny to 8 godzin pracy, 11 godzin gwarantowanego odpoczynku i 5 "wolnych" godzin).

Podjąłem pierwszą pracę w życiu 1 czerwca 2015 roku. Czy - i kiedy - nabędę prawo do urlopu, jeżeli umowa jest zawarta na jeden miesiąc?
Tak, w opisanej sytuacji za przepracowany czerwiec nabywa pan prawo do 1,66 dnia urlopu (tj. 13 godzin i 17 minut) z dniem 30 czerwca.

Czy polecenie pracy w godzinach nadliczbowych musi mieć jakąś szczególną formę prawną?
Nie. Przepisy nie przewidują wymogów dotyczących formy prawnej polecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Polecenie może być wydane przez przełożonego w formie pisemnej, ustnej, a także w inny sposób. Po prostu zachowanie się przełożonego musi uja-wniać w dostateczny sposób jego wolę dotyczącą pracy w godzinach nadliczbowych.


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!