Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci Edwarda Gierka. Obchody w Sosnowcu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katarzyna Kapusta, współp. TOS
14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Obchody w Sosnowcu
14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Obchody w Sosnowcu Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
14. rocznica śmierci Edwarda Gierka: Polsce grożą rządy kaczystów - mówiła podczas obchodów 14 rocznicy śmierci Edwarda Gierka, Joanna Senyszyn w Sosnowcu. W przyszłą środę minie czternaście lat od śmierci Gierka. Były przywódca Polski z czasów PRL zmarł w 2001 roku w Cieszynie.

14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Czy Gierek to dobry symbol?

Chociaż od końca rządów Edwarda Gierka minie wkrótce trzydzieści pięć lat, jego postać, podobnie jak i cała dekada lat siedemdziesiątych, wciąż budzi emocje. Jednoznaczne zdanie o tych czasach mają historycy, w społeczeństwie nadal nie brakuje za to sentymentów do byłego I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach.

Podczas obchodów 14 rocznicy śmierci Edwarda Gierka na cmentarzu w Sosnowcu nie brakowało emocjonalnych wypowiedzi.
- Dekada Gierka, która zaczęła się w 1970 roku przyniosła Polsce wielkie zmiany - mówiła podczas obchodów Joanna Senyszyn.

- To właśnie w latach 70., zaciągnęliśmy kredyty, zwiększyliśmy konsumpcję z 25 procent PKB do 40 procent. Dzięki temu Polakom zaczęło żyć się zdecydowanie lepiej. Otwarto wspaniałe sklepy jak Moda Polska, gdzie było coraz więcej ładnych rzeczy, pojawiły się również inne towary importowane. Polacy zaczęli wyjeżdżać za granicę i myślę, że właśnie ten czas 3 miliony mieszkań, coraz większa konsumpcja, sprawiły, że Polacy pomyśleli o zmianach. To Edward Gierek rzucił hasło, aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej. I właśnie takie samo hasło przecież w wyborach rzuciła Platforma Obywatelska " Oby wszystkim żyło się lepiej" czy PiS "Trzy miliony mieszkań" ale Edward Gierek te trzy miliony mieszkań zrealizował, a PiS nie zrealizował. I właśnie teraz jesteśmy w dość przełomowym momencie, dlatego że znowu grożą nam rządy kaczystów. Znowu grozi nam państwo policyjne, pamiętamy wszyscy nie tylko Edwarda Gierka ale również Barbarę Blidę, i dlatego moje wystąpienie zakończę tak jak zaczynał Edward Gierek : "Towarzyszki i towarzysze, pomożecie?" - zakończyła Senyszyn.
Zgromadzony na cmentarzu tłum odpowiedział: "pomożemy".

Zdaniem profesora Adama Gierka, dzisiejsi politycy próbują naśladować jego ojca.

- Przede wszystkim chce powiedzieć, że lepiej późno niż wcale ale lewica wreszcie przestała się odżegnywać - mówił jeszcze przed rozpoczęciem obchodów 14 rocznicy śmierci Edwarda Gierka, na cmentarzu w Sosnowcu, jego syn profesor Adam Gierek.

- To było takie ostentacyjne, trochę pod wpływem tej grupy Jaruzelski, Kania, moim zdaniem była to grupa karierowiczów. Sądzę, że oni wtedy działali wyłącznie w taki sposób aby za wszelką cenę autorytet mojego ojca próbować podważyć. To, że coraz więcej ludzi każdego roku się tu spotyka, jest wynikiem pewnego przemyślenia. Po pewnym czasie w zderzeniu z rzeczywistością, ludzie zaczynają się zastanawiać jakie działania ówczesne były dobre jakie złe, a jakie działania w tej chwili są niekorzystne są dla tego kraju. Myślę, że trzeba wziąć pewną poprawkę na czas. Czas upływa, świat się rozwija. Przede wszystkim trzeba wartościować opinię o tym co było ale w sposób bardzo poważny, nawiązując nawet do racji stanu. Polska racja stanu, która nie jest czymś stałym. Ona wówczas była kształtowana, myślę, że wiele osób dzisiaj zupełnie inaczej tę rację stanu widzi, a wiele osób chce wrócić do takiej racji stanu ówcześnie kształtowanej - twierdzi profesor Adam Gierek.

Zwolenników Gierka do dziś nie brakuje zwłaszcza w Sosnowcu. Od 2002 roku były I sekretarz jest honorowym obywatelem tego miasta, jest też tu rondo jego imienia. To tutaj, w dzisiejszej dzielnicy Porąbka, Gierek się urodził. W pobliskiej kopalni Kazimierz zginął jego ojciec. Przez lata Gierek był też członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej w KWK Sosnowiec.

- Edward Gierek to dzisiaj część tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego - przekonuje Maciej Gadaczek, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka, które razem z prof. Adamem Gierkiem (synem Edwarda) i Ruchem Odrodzenia Gospodarczego organizuje sobotnie uroczystości. - Do dzisiaj widać, ile Gierek zrobił dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Zagwarantował młodzieży pracę, a to, co wtedy zbudowano, służy do dzisiaj: Huta Katowice, mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobki, stadiony, ciągi komunikacyjne - wylicza Gadaczek. - Współpracujemy z różnymi środowiskami, które uważają, że z tych czasów należy brać przykład. Edward Gierek po epoce Władysława Gomułki rozwinął Polskę gospodarczo. Był też pomostem między Wschodem a Zachodem - przekonuje.

Jak organizatorzy uroczystości odnoszą się do głównych zarzutów wobec postaci Edwarda Gierka: kryzysu gospodarczego czy wydarzeń z 1976 roku? - W każdym okresie dziejów Polski były błędy. Nie zgadzamy się na przekreślanie dorobku PRL-u - przekonuje Maciej Gadaczek.

Oprócz prof. Adama Giereka podczas uroczystości pojawił się także prof. Paweł Bożyk, niegdyś doradca I sekretarza, a obecnie szef wspomnianego Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka.

Obchody na sosnowieckim cmentarzu przerwała gwałtowna ulewa. Mimo wcześniejszych zapowiedzi w Sosnowcu nie pojawił się były premier Leszek Miller.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
*Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
*Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!