Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica stanu wojennego 2014: jutro mijają 33 lata od wpowadzenia stanu wojennego w 1981 r.

T. Szymczyk, J. Strzelczyk
Rocznica stanu wojennego 2014. W całym województwie odbywać się będą uroczystości z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ulicami Częstochowy przejdą narodowcy.

Jutro w całym kraju odbywać się będą uroczystości z okazji 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nie zabraknie ich również w województwie śląskim. Już dziś o 17 w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej posłuchać będzie można wykładu Artura Kasprzykowskiego pt. "Stan wojenny - pierwsze godziny, dni, tygodnie na Podbeski-dziu". Z kolei do 15 grudnia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oglądać można wystawę "586 dni".

W Katowicach w sobotę odwiedzić będzie można muzeum przy kopalni "Wujek". W godz. 9-15 oraz 20-24 po muzeum, jak zawsze, będą oprowadzać uczestnicy strajku w kopalni, który miał miejsce w pierwszych dniach stanu wojennego i zakończył się krwawą pacyfikacją. Katowicki oddział IPN apeluje również o włączenie się do akcji "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". Będzie można zrobić to również wirtualnie - poprzez stronę internetową www.pa-miec.pl/13grudnia

W Bytomiu w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Smolenia odbędzie się dzisiaj uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji z lat 80. Uczniowie tej szkoły utworzyli w okresie stanu wojennego nielegalną organizację pod nazwą Ruch Młodzieży Niepodległej. W uroczystości ma wziąć udział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Uroczystości z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbywać się będą także w Częstochowie. Częstochowska Solidarność, Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR oraz katowicki IPN zapraszają na 15.30 na mszę świętą do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Na 17 zaplanowano zapalenie zniczy w al. Sienkiewicza, a na 18 wieczornicę w zarządzie regionu NSZZ Solidarność przy ul. Łódzkiej.

Na wspomnianą mszę świętą wybierają się również częstochowscy narodowcy, którzy po nabożeństwie mają zebrać się przy figurze Matki Boskiej przed szczytem jasnogórskim. Stamtąd wyruszą pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie mają zamiar złożyć kwiaty i zapalić znicze. Następnie przemaszerują aleją Najświętszej Maryi Panny pod archikatedrę św. Rodziny, gdzie uroczystości się zakończą.

Organizatorami marszu są Narodowy Front Częstochowa Autonomiczni Nacjonaliści i kibice piłkarscy Rakowa Częstochowa ze stowarzyszenia Wieczny Raków. Jak deklarują organizatorzy, swoją manifestacją chcą zwrócić uwagę na grudniowe wydarzenia z 1970 i 1981 roku.

Narodowcy mają nadzieję, że w marszu wezmą udział nawet 2 tysiące osób. Spodziewają się także przyjazdu członków nacjonalistycznych organizacji z Republiki Czeskiej i Słowacji.

Jutro z DZ wydanie "Trybuny Robotniczej" z 14 grudnia 1981 r. Zobaczcie pierwszy numer gazety wydanej w stanie wojennym.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!