Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Związkowcy w Zabrzu złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej osoby internowane

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Obchody rocznicy stanu wojennego w Zabrzu - Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obchody rocznicy stanu wojennego w Zabrzu - Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W kościele św. Jadwigi w Zabrzu miała z tej okazji miejsce msza święta. Po mszy złożono kwiaty pod krzyżem upamiętniającym internowanych w stanie wojennym. - Czy jesteśmy na tyle dojrzali, by docenić tamte upokorzenia? – pytał retorycznie podczas kazania biskup diecezjalny Jan Kopiec.

Rocznica stanu wojennego w Polsce – msza święta w Zabrzu

Mszy świętej w kościele św. Jadwigi w Zabrzu przewodniczył biskup Jan Kopiec. Podczas kazania podkreślał, że ważne jest, by zrozumieć obowiązki spoczywające na wszystkich nas - dla naszego wspólnego dobra.

- Jak pięknie by było, gdyby każde państwo dbało o wzajemny szacunek i o to, by nikomu niczego nie zabrakło, na godności zaczynając – mówił Jan Kopiec w Zabrzu.

Biskup Kopiec zaznaczył, że ważne jest, by pamięć o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 nie zanikła.

- Tkwią w nas decyzje z tamtego dnia. Czas powinien leczyć rany, ale nie powinien zabijać pamięci. Mamy wiele do przemyślenia. Dopóki potrafimy myśleć, jeszcze nie wszystko stracone – mówił Jan Kopiec.

Dodał, że obecnie czasy się zmieniają i przychodzą nowe pokolenia, dla których wydarzenia sprzed czterech dekad są odległe i nie koniecznie zrozumiałe.

Biskup Jan Kopiec kilkakrotnie podkreślił, by pamiętać o tamtych wydarzeniach i wyciągać z nich wnioski i lekcje na przyszłość. Zaznaczył również, że wszystko, przez co przeszli uczestnicy tamtych wydarzeń, nie było na daremnie.

- Zostaje dziedzictwo, zostaje wdzięczność. Czy jesteśmy na tyle dojrzali, by docenić tamte upokorzenia? Z tego wydarzenia czerpiemy wnioski. Do tego Was zachęcam, by sprawiedliwie ocenić tamte wydarzenia i nie zaniedbać niczego, co mogłoby uzdrowić sumienie naszego narodu – zwracał uwagę biskup Kopiec.

Obchody rocznicy stanu wojennego w Zabrzu – po mszy złożono kwiaty pod krzyżem

Po mszy przedstawiciele samorządu, związkowcy NSZZ Solidarność i Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego złożyli kwiaty pod krzyżem upamiętniającym osoby internowane w stanie wojennym.

Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, mówił podczas obchodów rocznicy, że żyjemy w czasach, w których dostrzegamy wokół siebie coraz więcej koniunkturalizmu.

- Ludzie szybko zmieniają poglądy, szybko wkładają do szuflady jedną legitymację, a wyciągają inną. Argument jest tylko jeden – osobista korzyść. Wy jesteście tymi osobami, które nie postępowały w życiu koniunkturalnie. Gdy wstępowaliście do Solidarności, wiedzieliście, że żadna osobista korzyść Was za to nie spotka – zwrócił się do członków związku Krzysztof Lewandowski.

Podkreślił, że na związkowców i ich bliskich czekały wyłącznie represje i utrudnienia.

- Świat staje się lepszy dzięki tym, którzy potrafią być wierni wyznawanym przez siebie ideałom – mówił wiceprezydent Zabrza.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, w przysłanym liście pisał, że każda rocznica wprowadzenia stanu wojennego przypomina, iż jedyna Solidarność powstała w 1980 za sprawą strajkujących robotników.

- Mimo ofiar, przeżyła i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj. Ta rocznica to również gorzka refleksja, spotykamy się, by uczcić ofiary tych strasznych wydarzeń. Wspominamy naszych bohaterów, którzy Solidarność noszą w sercach, którzy o nią walczyli i za nią cierpieli, a nawet oddali swoje życie – pisał Piotr Duda.

Przewodniczący związku w liście dziękował uczestnikom wydarzeń sprzed czterech dekad.

- Dziękuję Wam za wolną Polskę, dziękuję za Solidarność. Najlepsze, co możemy zrobić, aby wyrazić naszą wdzięczność to realizować postulaty, o które wtedy walczyliście. Szczęść Boże bohaterom! – pisał Piotr Duda.

Jak przypomina zabrzański Urząd Miasta, dzielnica Zaborze nie bez powodu została wybrana na miejsce obchodów rocznicy. Przy ul. Janika, w miejscu obecnego zakładu karnego, działał jeden z największych ośrodków internowania w tej części Polski. Przez rok jego funkcjonowania zostało w nim osadzonych blisko 600 opozycjonistów ze Śląska, Zagłębia i ówczesnego województwa częstochowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera