Roczniok: Możliwe, że ZLNŚ połączy się z SONS

  Roczniok: Możliwe, że ZLNŚ połączy się z SONS

  Agata Pustułka, PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Andrzej Roczniok, lider wciąż niezarejestrowanego Związku Ludności Narodowości Śląskiej zapowiada współpracę ze Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej. A w przyszłości może nawet połączenie.
  Naród śląski

  Naród śląski ©Mikołaj Suchan

  STOWARZYSZENIE OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ, CZYLI UKRYTA OPCJA RAŚ-OWSKA

  Andrzej Roczniok, lider ZLNŚ, jest skonfliktowany z Jerzym Gorzelikiem, liderem Ruchu Autonomii Śląska, który zapowiedział przystąpienie do Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Ale mimo to zapowiedział, że wkrótce być może obie organizacje Ślązaków mogą się bardzo do siebie zbliżyć. Stowarzyszeniu udało się bowiem to, czego Roczniok nie był w stanie dokonać od kilkunastu lat. I to nawet ostatnio, gdy specjalnie zmienił nazwę swojej organizacji na "Nasz wspólny śląski dom".

  PORAŻKA ROCZNIOKA W SĄDZIE. KOLEJNA JEGO ORGANIZACJA NIE ZOSTAŁA ZAREJESTROWANA
  - Wyciągnęliśmy wnioski z walki o rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej w województwie śląskim. Oni walczą już 15 lat, a my 10 miesięcy. Nie popełniliśmy ich błędów - mówi Piotr Długosz, jeden z liderów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, zarejestrowanego w Opolu.
  CZUJESZ SIĘ ŚLĄZAKIEM? ZAPISZ SIĘ DO STOWARZYSZENIA - ZOBACZ, JAK TO ZROBIĆ
  Warto dodać, że swój wniosek o wpis do KRS Ślązacy poparli wnikliwym materiałem historycznym, powołując się na fakty z 1531 roku, gdy Anzelm Eforyn - śląski lekarz, użył określenia Silesius non Polonus, czyli Ślązak, nie Polak. Pomógł im też nieświadomie wybitny pisarz historyk Norman Davies, który napisał, że uniwersytet w Pradze miał uczyć studentów czterech narodów w tym Sasów, Bawarczyków, Czechów i Ślązaków właśnie. Na to wszystko powoływali się we wniosku.
  STOWARZYSZENIE OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ ZAREJESTROWANE
  Jak się jednak decyzja sądu opolskiego ma do działań Andrzeja Rocznioka, który w województwie śląskim bezskutecznie zabiega od lat o rejestrację narodowościowych stowarzyszeń w tym Związku Ludności Narodowości Śląskiej?

  Sam Roczniok, choć skonfliktowany z Gorzelikiem, nie wyklucza, że z biegiem czasu organizacje mocno zacieśnią współpracę, a może nawet się połączą. Na razie jednak kontynuuje swoje przedsięwzięcia.

  Niedawno odwołał się od decyzji Sądu Rejonowego w Gliwicach, który odrzucił wniosek o rejestrację stowarzyszenia Nasz Wspólny Śląski Dom, które też skupia osoby deklarujące narodowość śląską.

  - Nie wycofam też skargi do Strasburga w sprawie ZLNŚ - dodaje Roczniok.

  Do tej pory sądy odmawiały rejestracji, gdyż wnioskodawcy powoływali się w statucie na byt, który nie istnieje, czyli naród śląski. Roczniok dwa raz odwołał się do Trybunału w Strasburgu. W 2001 roku bezskutecznie, zaś ostatnia skarga z 2007 roku czeka wciąż na rozpatrzenie.

  CZYTAJ KONIECZNIE W TYM TEMACIE:
  JERZY GORZELIK WSTĄPI DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  POSEŁ MAREK PLURA WSTĘPUJE DO STOWARZYSZENIA OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  KUTZ: SĄDOWE UZNANIE STOWARZYSZENIA TO SUKCES ŚLĄZAKÓW
  WÓDZ: REJESTRACJA STOWARZYSZENIA ZASŁUGĄ RAŚ


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo