Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodziny w województwie śląskim - jaki model powtarza się najczęściej? Małżeństwa z dziećmi, a może związki bez ślubu?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Modele rodziny mogą być różne, w zależności od kultury, norm społecznych i indywidualnych preferencji. Przykłady takich modeli rodziny obejmują małżeństwa z dziećmi, małżeństwa bez dzieci, samotne matki, samotnych ojców, związki nieformalne z dziećmi i nieformalne bez dzieci. A który model powtarza się najczęściej? Sprawdź
Modele rodziny mogą być różne, w zależności od kultury, norm społecznych i indywidualnych preferencji. Przykłady takich modeli rodziny obejmują małżeństwa z dziećmi, małżeństwa bez dzieci, samotne matki, samotnych ojców, związki nieformalne z dziećmi i nieformalne bez dzieci. A który model powtarza się najczęściej? Sprawdź unsplash
Model rodziny jest to określona konfiguracja lub struktura rodziny, która składa się z rodziców i/lub opiekunów oraz ich dzieci. Modele te mogą być różne, w zależności od kultury, norm społecznych i indywidualnych preferencji. Województwo śląskie charakteryzuje się bogatą historią, tradycjami i kulturą. To tutaj mieszkają wielopokoleniowe rodziny. W ostatnich latach obserwuje się różne modele rodziny w regionie, a który z nich powtarza się najczęściej? Sprawdź!

Modele rodzin występujące w naszym regionie mogą być różnorodne i zróżnicowane, ze względu na wysoką gęstość zaludnienia i zróżnicowanie etniczne. Według Narodowego Spisu Powszechnego w województwie śląskim mieszka 1199,7 tys. rodzin, co w porównaniu z rokiem 2011 dało spadek aż o 11,6%! Modele rodziny mogą być różne, w zależności od kultury, norm społecznych i indywidualnych preferencji. Przykłady takich modeli rodziny obejmują małżeństwa z dziećmi, małżeństwa bez dzieci, samotne matki, samotnych ojców, związki nieformalne z dziećmi i nieformalne bez dzieci. A który model powtarza się najczęściej? Sprawdź naszą galerię!

Nie określono, skąd pojawił się spadek w ilości rodzin w województwie śląskim, można jednak przypuszczać, że przyczyniły się do tego różne czynniki, m.in.:

  • Emigracja - wielu ludzi z województwa śląskiego wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy lub lepszych warunków życia, co może wpłynąć na spadek liczby rodzin na terenie regionu.
  • Procesy urbanizacyjne - rozwój miast w województwie śląskim, takich jak Katowice, Gliwice czy Sosnowiec, może prowadzić do zmniejszenia liczby rodzin na terenach wiejskich, gdzie wcześniej mieszkało więcej rodzin.
  • Zmiany demograficzne - starzenie się społeczeństwa oraz spadek dzietności mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby rodzin.
  • Zmiany kulturowe i społeczne - zmiana stylu życia, wzrost rozwodów, a także spadek liczby małżeństw i narodzin dzieci, mogą wpłynąć na spadek liczby rodzin w regionie.

[polecane]24562489,24555835,24573971,24564923;1;Nie przeocz[/polecane]

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera