Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogoźnik jedną z najpiękniejszych wsi woj. śląskiego. Dzięki nagrodzie w miejscowości pojawi się tężnia

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Rogoźnik został jedną z najpiękniejszych wsi województwa śląskiegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rogoźnik został jedną z najpiękniejszych wsi województwa śląskiegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Ewa Gładysz/Tomasz Żak/mat.UG Bobrowniki
Podczas niedawnego Forum Sołtysów poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego". W gronie laureatów znalazł się Rogoźnik w gminie Bobrowniki, który zajął na podium trzecie miejsce. Główna nagroda trafiła do Kaniowa w powiecie bielskim. Gospodarzem imprezy była siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Konkurs, który na trwałe wpisał się w kalendarz organizowanych przedsięwzięć, umożliwia wyłonienie najbardziej aktywnych społeczności lokalnych, które w najpiękniejszych wsiach są motorem ich rozwoju. Do konkursu przystąpiło między innymi sołectwo z powiatu będzińskiego. Mowa o Rogoźniku, który powalczył z innymi konkurentami z powodzeniem.

Rogoźnik to jedyne sołectwo z terenu powiatu będzińskiego, które zostało nagrodzone w tegorocznym konkursie. 30 września, podczas Forum Sołtysów, zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu zostali oficjalnie nagrodzeni. Oprócz miana najpiękniejszej wsi Rogoźnik zdobył również nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych.

- Planujemy przeznaczyć te pieniądze na budowę tężni solankowej, z której mieszkańcy będą mogli korzystać w przyszłym roku. Ta nagroda jest dla nas dużym wyróżnieniem, a jednocześnie potwierdzeniem kierunku rozwoju Rogoźnika, który obraliśmy. Wspólnie z mieszkańcami zmieniamy nasze otoczenie, naszą małą ojczyznę, by wszyscy mogli czuć się w tej przestrzeni jak najlepiej – mówi Paulina Skowrońska, sołtys sołectwa Rogoźnik.

Rogoźnik to wieś położona w Zagłębiu Dąbrowskim, w gminie Bobrowniki. Znajduje się w niewielkiej kotlinie pomiędzy wzgórzami Buczyna i Sadowie. To wzniesienie triasowe o wysokości 377 m.n.p.m., które wyraźnie zaznacza się na tle otaczającego krajobrazu. Ze wzniesienia rozpościera się widok na Wyżynę Śląską, tereny przemysłowe Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. Przy dobrej przejrzystości powietrza można dojrzeć Tatry.

O Rogoźniku była już mowa w 1442 roku w Kronice Jana Długosza. Po pierwszym wydaniu monografii, ilość osób zainteresowanych historią uległa powiększeniu. Mieszkańcy przyjezdni również zaczęli się interesować miejscowością, w której mieszkają. I taki między innymi był tego cel. Integracja osób przyjezdnych z mieszkańcami od lat żyjącymi w Rogoźniku. Każdy mieszkaniec Rogoźnika kształtuje indywidualny wizerunek wsi. Każdy z mieszkańców tworzy historię miejscowości. Koło Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Folklorystyczny Rogozanki funkcjonują od przeszło stu lat. Wszystkich członków cechuje pracowitość. Włączają się w życie kulturalne miejscowości, ucząc najmłodszych tradycji i zwyczajów. To nie tylko osoby dorosłe, to również młodzież i dzieci.

Jak podkreślają mieszkańcy atutem wsi jest przyroda i malowniczy park z trzema zbiornikami wodnymi, placami zabaw, rolkostradą oraz skate parkiem i pump trackiem. Miejsce to pełni funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, szczególnie docenianą podczas weekendów i okresu wakacyjnego. Perłę parku stanowi odnowiony amfiteatr, w którym organizowane są różnorodne imprezy kulturalne i sportowe. Wkrótce w Rogoźniku będzie można także skorzystać z nowej hali widowiskowo-sportowej. To kolejny obiekt w sołectwie, który pozytywnie wpłynie na rozwój dzieci i młodzieży, a także codzienne życie osób dorosłych. W budynku znajdować się będzie również nowoczesna biblioteka i miejsce do spotkań integracyjnych mieszkańców sołectwa.

Nie przeocz

Estetyka, zielone miejsca, segregacja odpadów, to ważne aspekty dla mieszkańców Rogoźnika, którzy promują wieś, jako miejsce przyjemne do mieszkania. Dbają o wygląd swoich zabudowań i tworzą zielone miejsca. W Rogoźniku znajduje się kilka skwerków zieleni. Mieszkańcy sami wychodzą z inicjatywą, co do opieki nad nimi. Zajmują się pielęgnacją kwiatów, plewieniem czy koszeniem traw. Wszystko po to, aby przyczynić się do jeszcze piękniejszego wizerunku swojej wsi.

Na terenie sołectwa Rogoźnik funkcjonują różne stowarzyszenia oraz fundacje. Można podzielić je na trzy kategorie: kulturę, środowisko i sport. Mieszkańcy dobrowolnie i aktywnie działają na rzecz pozytywnych zmian w swoim otoczeniu. Zaangażowanie i pomysłowość mieszkańców nieustannie zaskakuje. Sytuacja epidemiologiczna nie skłoniła ich do zamknięcia się w domach i wyłączenia z aktywności sąsiedzkiej. Czas wspólny zorganizowali online. Wychodzili również naprzeciw potrzebom ludzi starszych, samotnych czy schorowanych, którzy bali się wyjść z domu po zakupy, czy na pocztę.

- Załatwialiśmy w miarę możliwości sprawy za nich. Zakupy, opłacenie rachunków, czy sprawy urzędowe – wszystko to, w czym byliśmy im w stanie pomóc. Stowarzyszenie działające na rzecz seniorów zorganizowało dla mieszkańców akcję pod nazwą „Podaruj wiosenną radość”, dzięki której przed świętami osoby po 60 roku życia otrzymały miłe upominki – opowiada Paulina Skowrońska.

Namacalnym dowodem zaangażowania społeczności jest również wznowione wydanie książki - Dziejów Rogoźnika. W cały projekt z wielkim zaangażowaniem włączyli się mieszkańcy. Podczas spotkań dotyczących monografii chętnie opowiadali o historii swojej małej ojczyzny, w której żyją od wielu lat. Zebrano jak największą ilość materiałów, wspomnień, fotografii i dokumentów o dawnych dziejach miejscowości.

Rogoźnik to także miejscowość nastawiona na gości. Mieszkańcy starają się podnosić atrakcyjność turystyczną, zarazem zachowywać dziedzictwo kulturowe. Organizowane są tu co roku różne imprezy, festyny czy warsztaty dla mieszkańców. To, jak podkreślają mieszkańcy Rogoźnika, miejsce pełne radości, ciepła i sąsiedzkiej pomocy.


W kategorii najpiękniejsza wieś województwa śląskiego przyznane zostały nagrody:

  • I miejsce – Kaniów, gm. Bestwina, pow. bielski 27 tys. zł
  • II miejsce – Przybędza, gm. Radziechowy – Wieprz, pow. żywiecki 20 tys. zł
  • III miejsce – Rogoźnik, gm. Bobrowniki, pow. będziński 15 tys. zł

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera