Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok abp. Skworca w metropolii katowickiej [OCEŃ I SKOMENTUJ]

Agata Pustułka
Stary i nowy arcybiskup - Damian Zimoń (z lewej) i Wiktor Skworc
Stary i nowy arcybiskup - Damian Zimoń (z lewej) i Wiktor Skworc Arkadiusz Ławrywianiec
29 października 2011 roku papież Benedykt XVI zdecydował, że to właśnie abp Wiktor Skworc będzie nowym metropolitą katowickim, zastępując odchodzącego na emeryturę arcybiskupa Damiana Zimonia, który kierował diecezją, a potem metropolią rekordowo długo - 26 lat. Nominacja była znacząca. Biskup Skworc, rodowity Ślązak, wrócił do Katowic, po 13 latach kierowania diecezją tarnowską.

Wrócił na Śląsk inny od tego, który opuszczał. Przekonał się o tym niemal natychmiast po emocjonalnym odbiorze wypowiedzianych przez siebie słów: "Mieszkamy na Śląsku, ale jesteśmy Polakami". Duchowny wszedł w sam środek dyskusji o tożsamości regionu, która wyzwala skrajne reakcje, i trwa niezmiennie na swoim stanowisku, co ostatecznie zamanifestował podczas wrześniowej pielgrzymki duchowieństwa archidiecezji, gdy stwierdził: "Na Śląsku działają siły podgrzewające podziały i prowokujące nowe. Niech nas nie dzieli przeszłość, ale jednoczy teraźniejszość i troska o przyszłość. Nie chcemy pielęgnacji "kompleksów" i reanimacji społecznych i etnicznych konfliktów".

Równie stanowczy jest w sądach o sprawach społecznych, np.formułując apel, by kobiety nie pracowały w niedziele oraz mówiąc, że jazda autem po spożyciu alkoholu to grzech. - Jego poprzednik, by osiągnąć swój cel, czasami zrobił krok do tyłu i poczekał. Abp Skworc od razu wykłada karty na stół, żeby nikt nie miał wątpliwości, jaka jest jego opinia - mówi nam jeden z księży.

Niebawem minie rok od powołania abp. Skworca. Przyszedł więc czas na podsumowanie jego dotychczasowej misji, zwłaszcza że wkrótce rozpocznie się historyczne dla Kościoła górnośląskiego, zaplanowane na kilka lat wydarzenie, czyli II Synod Diecezjalny. Poprzedni miał miejsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale wtedy Kościół znajdował się w zupełnie innej sytuacji. Dziś mamy w Polsce silne antyklerykalne ruchy, a po śmierci papieża Jana Pawła II księża stracili intelektualne oparcie. Duchownych formatu abp. Skworca jest niewielu, a potrzeba naprawdę dużej wiedzy i inteligencji, by dotrzeć z przekazem do często zagubionych, zniechęconych wiernych. Nie bez powodu więc profil Synodu znalazł się na Twitterze, Facebooku oraz Google+.

Abp Skworc realistycznie ocenia rzeczywistość: - Jeśli nas dziś świat krytykuje - nieraz niesprawiedliwie - to nie tyle za sam fakt, że jesteśmy kapłanami Chrystusa, ile raczej za to, że nie jesteśmy nimi do końca - wyjaśnia.

Miernikiem oceny każdego szefa jest dobór współpracowników. Można śmiało powiedzieć, że ekipa metropolity, jego najbliższe otoczenie, to osoby o szerokich horyzontach. Znaczący jest fakt, że w gronie duchownych odpowiedzialnych za przygotowanie Synodu znalazł się jeden z najbardziej błyskotliwych polskich teologów ks. Grzegorz Strzelczyk. Wybór ten nie był oczywiście przypadkowy. Synod, który można potraktować jako swoisty "rachunek sumienia", ma przecież pokazać , w jakim punkcie jest Kościół , "jaka jest jakość życia w parafiach", jakie są wyzwania na przyszłość i tu potrzeba mądrego osądu, bo nie ulega wątpliwości, że z wypracowanych na Śląsku rozwiązań skorzystają inni.
W otoczeniu abp. Skworca pojawił się też ks. Marek Szkudło, który został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów. Podnosząc rangę tej funkcji, metropolita pokazał, że w sposób szczególny będzie dbał o poziom intelektualny i moralny księży. Szkudło jako proboszcz w Jastrzębiu miał świetną opinię.

Kolejne wyzwanie Kościoła jest związane z tzw. nową ewangelizacją, bo nowe czasy wymagają innych metod dotarcia do wiernych. Moderatorem ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji został ks. Krzysztof Biela, opiekun kaplicy przy miasteczku handlowym Silesia City Center, który zaprasza właśnie na różaniec dla zapracowanych. Jak widać i ta nominacja ma swój powód.

Należy zauważyć jeszcze dwie istotne personalne roszady: dotychczasowy kanclerz, ks. Grzegorz Olszowski, nieodzowny ze względu na perfekcyjną jakość i styl pracy, został mianowany wikariuszem generalnym, czyli pełnomocnikiem biskupa. Nowym kanclerzem Kurii został natomiast ks. dr Adam Pawla-szczyk, który dotąd pracował w Sądzie Metropolitalnym.
Abp Skworc powołując w czerwcu Radę Społeczną przy metropolicie dał znak, że ważne są dla niego opinie świeckich. W radzie znalazło się miejsce zarówno dla przedstawiciela PO (eurodeputowany Jan Olbrycht), jak i PiS (poseł Jerzy Polaczek). Liczny jest udział ekonomistów (prof. Andrzej Klasik, prof. Jan Pyka), co w obliczu planowanych zmian w finansowaniu Kościoła jest istotne.

Abp Skworc dał się poznać jako zwolennik jawności finansów od poziomu parafii do diecezji i zapowiedział przygotowanie sprawozdania finansowego. Rada ma już dwa spotkania za sobą, a niebawem można spodziewać się przedstawienia przez to gremium swego rodzaju stanowiska na temat sytuacji na Górnym Śląsku. To znaczące, że właśnie władze kościelne "zamówiły" tak istotny dokument.

Abp Skworc, podobnie jak jego poprzednik, unika partyjnych łatek. Wiadomo np., że ma dobry kontakt z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem, ale to znajomość oparta na osobistej sympatii, a nie polityce.

Jak oceniasz rok posługi metropolitalnej abp. Wiktora Skworca? Napisz rzeczowy komentarz, który spełnia wymogi regulaminu forum


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!