MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok akademicki 2020/21: Uniwersytet Śląski zdalnie, Uniwersytet Ekonomiczny hybrydowo? Są też inne scenariusze

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Śląskie uczelnie szykują się do nowego roku akademickiego. Jak będą wyglądały zajęcia na UŚ i UE?
Śląskie uczelnie szykują się do nowego roku akademickiego. Jak będą wyglądały zajęcia na UŚ i UE? Lucyna Nenow
Śląskie uczelnie wyższe szykują się do nowego roku akademickiego. Jak będzie wyglądał? Uniwersytet Śląski stawia na naukę zdalną – to naczelna zasada, od której są jednak wyjątki, bo uczelnia zamierza organizować zajęcia w formie „kontaktowej” dla studentów pierwszego roku oraz na niektórych wydziałach. Uniwersytet Ekonomiczny wciąż rozważa różne scenariusze, ale najbardziej realny jest hybrydowy: czyli zdalne wykłady i seminaria, a stacjonarne ćwiczenia i laboratoria. A co z Politechniką Śląską?

Rok akademicki 2020/21: Jak będą wyglądały zajęcia na UŚ, UE i PŚ?

Śląskie uczelnie wyższe przygotowują się do inauguracji roku akademickiego 2020/2021. Pierwsze decyzje już zapadły, ale – jak słyszymy w środowisku – sytuacja jest dynamiczna, a do października wiele może się jeszcze zmienić. Ostateczne rozstrzygnięcia będą zależały oczywiście od sytuacji epidemicznej w kraju, a priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa studentom oraz pracownikom.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Na Uniwersytecie Śląskim semestr zimowy 2020 będzie odbywał się zdalnie. To naczelna zasada, od której są wyjątki. Zdalnie prowadzone mają być wykłady, lektoraty oraz laboratoria komputerowe. Rektor uczelni zaleca również zdalne ćwiczenia, konwersatoria, proseminaria, seminaria, zajęcia tutoringowe. Natomiast w formie kontaktowej odbywać się mają laboratoria, ćwiczenia terenowe, praktyki i warsztaty.

Nie przeocz

Zajęcia stacjonarne dopuszczone będą na wydziałach, na których praca zdalna się nie sprawdza.

- Na przykład na wydziałach Nauk Przyrodniczych, Ścisłych i Technicznych, Sztuk i nauk o Edukacji oraz w Szkole Filmowej. Te zajęcia będą się odbywały zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, ale szczegółowe zasady ustalą już dziekani – wyjaśnia Jacek Szymik – Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Wyjątek dotyczy też studentów pierwszego roku.

- Aby zapewnić im choć w części rzeczywistą obecność w Uniwersytecie, poznanie środowiska akademickiego oraz integrację z nowymi koleżankami i kolegami, zakładamy, że na każdym kierunku studiów część zajęć będzie prowadzona w formie kontaktowej, nawet jeżeli wszystkie moduły można zrealizować w formie zdalnej – informuje prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor UŚ.

Na uczelni zostaną też zorganizowane na początku roku szkolenia online z zakresu obowiązujących zasad bezpieczeństwa oraz specjalne szkolenia i spotkania adaptacyjne dla studentów pierwszego roku. Początek zajęć dydaktycznych dla studentów pierwszych lat planuje się na 12 października, a dla pozostałych roczników na 5 października.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

A jak nauka od października będzie wyglądała na Uniwersytecie Ekonomicznym? Warto przypomnieć, że to właśnie UE była pierwszą uczelnią w naszym regionie, która z uwagi na koronawirusa zdecydowała, że cały semestr letni będzie prowadzony zdalnie. Teraz ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

- Myślimy o organizacji roku akademickiego w kategorii scenariuszy, a aktualnie najbardziej prawdopodobny to podejście hybrydowe, czyli część zajęć na uczelni, część w sposób zdalny – odpowiada dr Bartłomiej J. Gabryś, pełnomocnik rektora ds. relacji z mediami na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Zdalnie na UE będą prowadzone wykłady i seminaria. - Natomiast wszędzie tam, gdzie będzie możliwość zachowania dystansu, będziemy podejmowali próbę organizacji zajęć na uczelni. Chodzi przede wszystkim o ćwiczenia i laboratoria – wyjaśnia.

Musisz to wiedzieć

Rzecznik podkreśla jednak, że sytuacja jest dynamiczna.

- Mamy świadomość, że do rozpoczęcia roku akademickiego zostało jeszcze półtora miesiąca, a dynamika jest taka, że jeszcze wiele rzeczy może się po drodze wydarzyć. Nasze działania uzależnione będą z jednej strony od sytuacji epidemicznej, z drugiej - od pewnych decyzji o charakterze centralnym, które będą dotyczyły wszystkich uczelni. Za nami cały semestr prowadzony zdalnie, to semestr, który zakończył się egzaminami i obronami prac magisterskich, mamy więc kapitał wiedzy i doświadczenia, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość – dodaje.

Rok akademicki na UE zostanie zainaugurowany 5 października.

Politechnika Śląska

Co z zajęciami na Politechnice Śląskiej? Tu również rozważane są różne scenariusze, ale najbardziej prawdopodobny jest model mieszany: nauczanie bezpośrednie i zdalne.

- Zajęcia wykładowe, konwersatoryjne i seminaryjne, a także niektóre zajęcia ćwiczeniowe i projektowe będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zaleca się, aby w miarę możliwości i sytuacji epidemicznej co najmniej połowa zajęć laboratoryjnych i projektowych odbywała się w sposób zdalny, a studenci przychodzili tylko na zajęcia już wcześniej omówione, przygotowane i tylko takie, których absolutnie nie da się przeprowadzić zdalnie – czytamy w komunikacie wydanym przez Politechnikę Śląską we wtorek, 4 sierpnia.

Z kolei zajęcia laboratoryjne, warsztatowe, terenowe i inne praktyczne niemożliwe do przeprowadzenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, będą realizowane w formie bezpośredniej, kontaktowej z zastosowaniem procedur sanitarnych minimalizujących ryzyko zakażania się.

Również wybrane zajęcia w formie stacjonarnej będą organizowane dla studentów pierwszego roku.

- Kształcenie realizowane w formie bezpośredniej, kontaktowej, niezależnie od stanu epidemii, z uwagi na charakter zajęć prowadzonych na uczelni technicznej, jaką jest Politechnika Śląska, będzie z konieczności stanowić bardzo ważną i konieczną część procesu dydaktycznego – podkreśla Jadwiga Witek, rzeczniczka prasowa uczelni.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni